Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Skladujte potraviny chytro - v potravinových dózach

Ako efektívne uskladniť potraviny doma i na cestách? Vyberte si z celého radu potravinových dóz. Či už potrebujete uskladniť suché potraviny, alebo si chcete vziať obed so sebou, bez nich to nepôjde.

Potravinové dózy sú skvelým pomocníkom v kuchyni, vďaka ktorému budete mať potraviny vždy po ruke. Dózy môžete navyše prehľadne vyrovnať do špajze a ušetriť tak veľa miesta. Ak máte aj tak nedostatok miesta, voľte dózy, ktoré je možné stohovať. Vďaka nim zaplníte špajzu do posledného kúska. Pre ľahšiu orientáciu si na dózy nalepte štítky, aby ste mali hneď jasno, či si idete čaj naozaj osladiť.

Predĺžte potravinám trvanlivosť

Ako uchrániť potraviny pred vonkajšími vplyvmi tak, aby zostali dlhšie čerstvé? Predĺžte im trvanlivosť za pomoci potravinových dóz. Tie oceníte najmä u načatých produktov, kde obal už tak úplne neplní ochrannú funkciu. Vďaka dózam potraviny ochránite nielen pred prachom, ale aj prípadnými potravinovými škodcami, ktorí by si na nich mohli chcieť zamaškrtiť. Uzavreté dózy potraviny tiež ochránia pred pachom, ktorý by inak mohli natiahnuť.

BIANO TIP: nemusíte presypávať všetky potraviny do dózy, uzavrite ich späť do obalu pomocou štipcov na to určených. Aby ste mali perfektný prehľad, vyberte si také, kde možno navoliť i dátum.

Materiál

Dózy najčastejšie nájdeme vyrobené z plastu či skla. U sklenených máte istotu absolútnej zdravotnej nezávadnosti, len vyžadujú opatrnejšiu manipuláciu. Hodí sa predovšetkým do špajze, na prenášanie úplne vhodné nie sú. Plastové vydržia takmer čokoľvek a na prenášanie pokrmov do práce či školy sú ideálne. Len si u nich dajte pozor na nezávadnosť - každá takáto dóza by mala mať certifikát povoľujúci kontakt s potravinami či certifikát zdravotnej nezávadnosti. Pre ľahšiu údržbu siahnite po dózach, ktoré je možné umývať v umývačke. Túto informáciu nájdete priamo u vybraného produktu.

Dózy do špajze

Cukor, múku, strukoviny, i ďalšie suché a sypké potraviny môžete mať poruke v dózach. Aby boli potraviny chránené pred vonkajšími vplyvmi, vrátane pachov a škodcov, sú najvhodnejšie sklenené dózy s vekom, ktoré majú silikónové tesnenie. Tie je navyše ochránia aj pred vlhkom. Sklo neabsorbuje pachy, takže dózu po vyprázdnení a vymytí môžete naplniť akoukoľvek inou potravinou.

Cukrovinky a iné potraviny, ktoré sa len tak nepokazia, môžete dať do štýlových porcelánových či plechových dóz, ktoré pôsobia veľmi dekoratívne. Tie na rozdiel od sklenených nie sú priehľadné, preto sa môže stať, že zabudnete, čo v nich máte schované. U plechových pozor na to, že nesmú prísť do umývačky.

Do chladničky či so sebou

Majte perfektne prehľadnú aj chladničku. Do tej sa hodia ako sklenené, tak aj plastové dózy. Dlhšiu trvanlivosť potravinám zaistíte vákuovými dózami, z ktorých sa dá ľahko odčerpať vzduch pumpičkou. Skvelou voľbou sú sety dóz, ktoré do seba pasujú a upratané zaberajú minimum miesta.

Beriete si do práce obed čí desiatu z domova? V tom prípade vám nesmie chýbať bento box. Pôvod týchto desiatových dóz je v Japonsku, kde prenášanie jedla priviedli k dokonalosti. Dózy sú rozdelené do niekoľkých priehradiek a ak budete šikovní, zmestí sa vám do nich hlavný chod aj s dezertom. Dostupné sú aj s detskými motívmi.

U potravinových dóz, ktoré mienite prenášať, dbajte na to, aby veko bolo vzduchotesné či prípadne vodotesné. Pokiaľ si budete zohrievať jedlo v mikrovlnnej rúre, uistite sa, že vami vybraná dóza je na to vhodná. Dózy do mikrovlnky nikdy nedávajte s viečkom!

BIANO TIP: aby ste mali prehľad, kedy ste čo do chladničky dali, kúpte si potravinové dózy s dátumovkou, na ktorej si nastavíte dátum spotreby.

Zero waste

Ohľaduplnosť k prírode sa dostáva čoraz viac do povedomia a na množstve miest tak možno nájsť obchody, kde sa potraviny predávajú na váhu - žiadne plastové balenie po pár gramoch. Aby sa čo najviac znížila produkcia odpadu, nenosíte si z obchodu veľa nových tašiek, naopak si do takého obchodu prídete s vlastnými nádobami, do ktorých si potraviny necháte odvážiť. Dózy potom môžete používať znovu a znovu. Väčšina z nás zakúpenú ryžu či strukoviny rovnako presype doma do dóz, v ktorých je potom skladuje. Nestojí za skúšku tento krok preskočiť a nasypať to do nich už v obchode?

Vyberte si dózy do kuchyne na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom