Severská inšpirácia

Škandinávský alebo tiež severský štýl si získava stále väčšiu obľubu. Je totiž cenovo dostupný, neuveriteľne variabilný a hlavne krásne čistý.


Tento štýl síce charakterizuje pár základných prvkov, tie sa dajú ale ľahko prispôsobiť - interiér inšpirovaný chladnými škandinávskymi krajinami tak môže byť pokojne rustikálny, alebo naopak moderne minimalistický. A aké sú teda hlavné prvky štíhleho štýlu?

Interiér bytu od Editarchitects

FARBY 
Vzhľadom na to, že prirodzeného denného svetla a slnka si Severania príliš neužijú, bývajú ich interiéry svetlé a vzdušné. Nešetria bielou farbou, ktorá je základom - biely je nábytok, steny a často i podlahy. Bielu dopĺňajú svetlo šedé či krémové tóny, typická je tiež kontrastná čierna farba a skutočne malé množstvo doplnkov a dekorácií v žiarivých sýtych farbách.

Návrh kuchyne od Mio Architects

JEDNODUCHOSŤ
V škandinávskych interiéroch je kladený dôraz na čisté línie a vyváženosť medzi praktickou a estetickou stránkou.Kombinovateľný nábytok, jednoduché a múdre riešenia, ktoré nepostrádajú štýl a funkčnost, sú tu pre pohodlný domov najdôležitejšie. Preplácanosť a hromadenie predmetov tú nemá miesto.

Detská izba od Unlimited Design

PRÍRODA
Škandinávci mali vždy blízko k drsnej prírode, na ktorú boli odkázaní. Preto aj dnes do svojich domovov prinášajú precízne remeselné produkty z prírodných materiálov. Ide samozrejme hlavne o drevo prevážne vo svetlejších farbách (prípadne opatrené svetlým náterom), z ktorého sú tu podlahy, nábytok aj dekorácie. Nájdeme u nich ale aj doplnky zo skla, kovu či kože alebo z prírodných tkanín (ľan, vlna alebo bavlna).

Jedáleň od Vrtiška • ŽIAK

PLAST 
Možno si to protirečí, ale v 60. rokoch sa v severských interiéroch začal objavovať aj plastový nábytok či doplnky, spravidla s hladkým povrchom a jednoduchými líniami. Vždy ide o menšiu časť vybavenia, ktoré dopĺňa základné prírodné prvky. Čo sa týka farebnosti bývajú plastové doplnky buď vo svetlých odtieňoch, alebo naopak v kontrastných farbách, ktoré rozbijú neutrálne ladený priestor.

Malý byt od vaidaDESIGN