Rady a tipy pre záhradkárov

Neviete si rady, aké rastliny zvolit pri osadzování? Aké chyby najviac uškodia vašej záhrade? Nechajte si poradiť a inšpirujte sa od profesionálov, kterých u nás na Biane máme.

                                                               FLERA

Záhrada od štúdia FLERA
Záhrada od štúdia FLERA

Pozrite sa na viac inšpirácií a projektov od FLERA.


Aké sú aktuálne trendy v úpravách záhrad?
Aktuálne trendy v úpravách záhrad sú v presnom kontraste so záhradou, ktorú ste vybrali ako záhradu, ktorá tu má reprezentovať atelier FLERA. Bola to záhrada založená s príšerným množstvom energie, chémie a peňazí. Dnes hľadáme súzvuk s prírodou a skutočnými potrebami človeka. Na nič sa nehráme, nič nepredstierame. V záhrade sa chceme baviť, byť sami sebou.

Ako najlepšie zostaviť osadzovací plán? Existuje nejaký návod?
Osadzovací plán najlepšie zostavíte tak, že sa dôkladne zoznámite s prostredím, do ktorého budete rastliny sadiť. Zaujíma Vás svetlo, tieň, kvalita pôdy a vlhkostné pomery. Až potom sa začnete zaoberať funkciou a estetikou, ktorú Vám, záhrada má prinášať. S dokonalou znalosťou prostredia a škály použiteľných rastlín neurobíte pri plánovaní výsadieb chybu.

                                                          KTGARDENS

Realizácia záhrady od KTGARDENS
Realizácia záhrady od KTGARDENS

Viac inšpiracií a projektov od KTGARDENS nájdete u nás na Biane.


Podľa čoho sa rozhodujete, aké rastliny použijete pri osadzovaní záhrady?
Pri výbere rastlín je dôležité zohľadniť niekoľko vecí. Predovšetkým miesto samotné, teda v akej krajine sa nachádza, čo ho obklopuje. Súčasne s tým tiež štýl záhrady v akom má byť navrhnutá. Aby bol výsledok pravdivý, musí byť vždy v súlade s architektúrou domu. Potom sa zaujímam o rôzne obmedzenia, ktoré pri výbere môžu nastať - alergie, jedovatosť, neobľúbené rastliny, ... a naopak o to, čo by na záhrade určite nemalo chýbať. Vhodné rastliny vyberám podľa stanovištných podmienok, aké sa na pozemku nachádzajú - pôda, oslnenie, množstvo zrážok, teplota počas roka, ... Osobne preferujem rastliny, ktoré sú lákadlom pre hmyz, motýle a vtáky, s jedlými plodmi alebo kvetmi, dlho kvitnúce a nenáročné, naše pôvodné. Aby prinášali potešenie aj úžitok nielen majiteľom záhrady, ale aj všetkým jej obyvateľom. Takáto záhrada sa potom stáva oázou života v mnohokrát nehostinnej okolitej krajine (tujové záhradky, lány poľnohospodárskej pôdy, monokultúrne lesy).

Aké chyby môžu záhrade najviac uškodiť?
Zdá sa, že záhradám najviac škodí termín "bezúdržbová záhrada", ktorý sa usadil v mysliach mnohých majiteľov ako ideál, ktorý treba dosiahnuť. Má stále väčší úspech, pretože útočí na základnú ľudskú vlastnosť - lenivosť. "Záhrada bez práce" je lož. Záhrada je práca. A to je na nej to najlepšie. Veď starostlivosťou o záhradu si ju človek pretvára k obrazu svojmu, alebo je to naopak?

Objavte ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom