Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Prečo si zaobstarať drevenú truhlu a ako ju v interiéri nápadito využiť

V skorších dobách patrili drevené truhly do bežnej výbavy každého domu. Moderný nábytok ich na čas zahnal do pozadia, aby sa teraz objavili v plnej sile. Prečo sú tak IN?

Možno si aj vy spomínate na prázdniny u starých rodičov a tajomnú drevenú truhlu, plnú "pokladov". Truhly predtým naozaj patrili do povinnej výbavy každého väčšieho domu a chalupy. Aktuálne trendy nahrávajú tomu, aby ste znovu objavili ich kúzlo a urobili z nich originálnu dekoráciu, ktorej nebude chýbať praktické využitie.

Truhla schová váš neporiadok

V každej domácnosti určite nájdeme dosť predmetov, na ktoré síce nie je pekný pohľad, ale nemožno sa bez nich zaobísť. Skrátka ich nemôžete vyhodiť. Ak riešite nedostatok úložných priestorov a nemáte kam umiestniť napríklad športové náčinie, upratovacie pomôcky, náhradné periny alebo napríklad podsedáky na záhradný nábytok, sú drevené truhly zásahom do čierneho. Niektoré truhly sú navyše vybavené zámkom, takže sa nemusíte báť do nich uložiť aj cennejšie predmety.

Padne každému štýlu

Truhly ale zďaleka neslúžia len ako úložný priestor, ale predovšetkým ako veľmi originálny dizajnový prvok akéhokoľvek typu interiéru. Truhly sa totiž vyrábajú v rôznych štýloch, takže si vyberiete, či už uprednostňujete škandinávsky, industriálny, vidiecky, provence alebo napríklad eklektický štýl.  

  • Veľmi zaujímavo pôsobia truhly se starožitným vzhľadom, prípadne ručne maľované truhly s florálnymi motívmi. Tie skvele padnú do vidieckeho, provensálskeho, eklektického či bohémskeho interiéru.
  • Pozornosť upútajú aj robustné kovové truhly alebo truhly s kovovými časťami, napríklad pokuté rohy, pásy, alebo výrazné nity po celej ploche. Tie sa hodia predovšetkým do industriálneho interiéru, ale vytvoria skvelý kontrast aj v interiéri vidieckom či modernom.
  • Obľúbené sú drevené truhly s patinou či truhly pretreté bielou priehľadnou farbou, pod ktorou presvitá štruktúra dreva. Takéto perfektne ladia s vybavením v romantickom, vidieckom, vintage alebo provence štýle.
  • Moderné minimalistické truhly bývajú hladké, bez výrazného zdobenia a najčastejšie v prírodnom vzhľade dreva či jednofarebné. Také si kúpte do interiéru v škandinávskom, minimalistickom či modernom štýle.

Designové tipy, kam truhlu umiestniť

  1. Obývačka – postavte truhlu s rovným vekom k pohovke miesto konferenčného stolíka alebo pri okne s jej pomocou vytvorte originálny čítací kútik s vankúšikmi. Dovnútra môžete schovať napríklad časopisy či deky.
  2. Spálňa – truhlu umiestnite k nohám postele a využite ju ako netradičný perinák. Alebo môžete, podobne ako v obývačke, vytvoriť čítací kútik.
  3. Predsieň – pri vchode pôsobí truhla obzvlášť dobre a navyše schová na pohľad nie úplne pekné veci, napríklad športové náradie, potreby pre domácich maznáčikov alebo topánky "na lietačky".

Vyberte si drevenú truhlu na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom