Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Prečo si zaobstarať biokrb a aký vybrať

Doba pokročila a príjemné panoráma s plápolajúcim ohňom si môže doma dopriať každý. A nezáleží na tom, či bývate v byte, alebo v dome. Biokrb totiž nepotrebuje komín, napriek tomu slúži perfektne.

Biokrby sú ideálnym riešením pre milovníkov pohodovej a útulnej domácej atmosféry. Tiež k ich prevádzke nepotrebujete komín a teda si ho môžete zaobstarať prakticky kamkoľvek. K prevádzke vám stačí len biolieh (bioetanol), čo je číry tekutý lieh denaturovaný z prírodných surovín ako je trebárs repka olejná alebo zemiaky. A hoci jeho výhrevnosť môže byť menšia, než by ste potrebovali k vykúrenie domu či bytu, skvelý efekt je zaručený!

Biokrb môžete mať kdekoľvek

Biokrby majú vzhľadom na prikurovanie jednu neoceniteľnú vlastnosť. Nie sú závislé na prívode elektrického prúdu ani plynu. Vďaka tomu poskytujú možnosť prikúriť si aj pri výpadku týchto zdrojov. Je ale potrebné myslieť na to, že sa používajú iba ako vedľajší zdroj tepla.

Výhod biokrbov je neúrekom. Už neobmedzené množstvo veľkostí a typov umiestnenia vás milo prekvapí. Malé môžu stáť na stole, možno ich zabudovať do steny, alebo je na ňu zavesiť. Skvele vyzerajú priehľady v stene a svoje miesto nájdu aj vo voľnom priestore ako vkusný dizajnový doplnok. Oheň je vďaka preskleniu vidieť zo všetkých strán, stane sa tak dominantným prvkom interiéru. Tiež ho môžete umiestniť do akéhokoľvek priestoru od spálne až po kúpeľňu. Obľúbené sú okrem domácností aj v kanceláriách, reštauráciách a hoteloch. Stačí nechať pracovať fantáziu.

Vlastnosti biokrbu

 • Palivom je biolieh.
 • Krb spaľuje kyslík v miestnosti, v ktorej sa nachádza. Táto miestnosť musí byť preto pravidelne a dostatočne vetraná.
 • Krby slúžia len na dekoračné účely a nie sú určené pre pravidelné vyhrievanie miestnosti, prikurovanie je však čiastočne možné.
 • Pri horení produkuje len oxid uhličitý a vodu. Bez zápachu, dymu
 • Pri inštalácii na území Slovenskej republiky sa nevyžaduje povolenie.
 • Pri inštalácii v miestnosti nevyžaduje komín.
 • Niektoré typy sú prenosné.
 • Biokrb nepotrebuje náročnú údržbu.
 • Jeho montáž je veľmi jednoduchá.
 • Môžete ho mať kdekoľvek ako v interiéri, tak aj v exteriéri.

Typy biokrbov

Môžete si vybrať celkom z troch typov biokrbov, ktoré podľa dizajnu zvolíte tak, aby čo najviac vyhovovali priestoru i vášmu vkusu. Tými prvými sú biokrby závesné, ktoré sú ideálne, ak nemáte dostatok miesta na zemi. Zavesené na stene pôsobia veľmi zaujímavo a celkovo interiér skvele osviežia. Pokiaľ chcete vzhľad klasického krbu, skúste vstavané biokrby, ktoré môžete zabudovať do steny alebo nábytku. A posledným typom sú biokrby volne stojacie, ktoré môžete umiestniť do akéhokoľvek priestoru, sú flexibilné a môžete ich tak umiestňovať na rôzne miesta podľa potreby a nálady. Sú tiež vhodné do menších priestorov.

Materiál a design

Na výrobu biokrbov sa väčšinou používa kombinácia kovu, najčastejšie ocele, a žiaruvzdorného skla. Vysokú požiarnu bezpečnost majú tzv. dvojplášťové krby, ktoré sa vyznačujú lepšou izoláciou. Aj tak majte oči na stopkách, ak sa budú okolo neho pohybovať deti. Mohli by sa spáliť. Oheň, ktorý vzniká v biokrbe, je skutočne živý. Niektorí ľudia sa domnievajú, že ide o studený oheň, ale nie je tomu tak.

Svoj krb si môžete vybrať naozaj z rozmanitej ponuky. Iste nájdete taký, ktorý bude zodpovedať charakteru vášho interiéru. K dispozicii sú najrôznejšie napodobeniny murovaných krbov, od minimalistických diel až po tie skutočne umelecké. Vstavané a závesné biokrby sa predávajú v tvare obdĺžnika i štvorca. Voľne stojacich variantov je viac. Štadartný biokrb je na trhu k dostaniu v cene od cca 30 do 1 500 EUR, dizajnové kúsky biokrbov a krby z nadštandardných materiálov môžu prekročiť aj dvojnásobok bežnej ceny.

Jednoduchá montáž i obsluha

Hoci montáž biokrbu by ste mohli zvládnuť aj sami, je dobré u niektorých druhov zveriť inštaláciu odborníkom (najmä u rohových krbov a krbov do priestoru). Myslite tiež na jeho okolie, ktoré by malo byť z nehorľavého materiálu. Ideálne je sadrokartón alebo farmacellové dosky. Niektoré biokrby sú už vybavené nehorľavým plášťom.

A ako to vôbec funguje? Do vaničky určenej na palivo sa naleje biolieh, zapálite ho krbovou zápalkou alebo dlhším zapaľovačom. Posuvnými dvierkami u vaničky potom môžete regulovať veľkosť plameňa. Avšak nie vždy. Tie najjednoduchšie a najlacnejšie krby možnosť regulácie nemávajú.

Zvyšné palivo možno síce vo vaničke ponechať, ale niektorí predajcovia odporúčajú nechať ho úplne vyhorieť. Biolieh sa predáva väčšinou v 1,5 litrovej fľaši, cena sa pohybuje okolo 6 EUR. Podľa intenzity plameňa potom môžete počítať aj s určitým časovým úsekom horenia (napríklad až na päť hodín). Ak vám však zmes dôjde a vy chcete pokračovať, dajte si pozor pri doplňovaní. Dolievajte ho vždy, až horák vychladne. Výrobcovia myslia aj na samotný zásobník. Systém zaisťuje bezpečné horenie biokrbu a maximálnu úsporu biopaliva. Pri prípadnom prevrhnutí sa biopalivo nevyleje.

Bezpečnosť nadovšetko

 • Pred obstaraním biokrbu myslite na niektoré možné obmedzenia. Miestnosť by mala mať minimálne 50 m3 (lepšie 60 m3 a viac) a zaistené vetranie. Pri horení krb produkuje oxid uhličitý a vodu, našťastie bez vzniku zápachu, dymu alebo prachu.
 • Pre závesné typy krbov by mala byť vzdialenosť od podlahy k oblasti horenia minimálne 60 cm, minimálna vzdialenosť od stropu do oblasti horenia je 180 cm.
 • Vyvarujte sa přenášaniu krbu ak práve horí, to platí najmä pre stolné minikrby.
 • Dajte si pozor, aby ste biokrb nešťastnou náhodou palivom nepoliali. Mohlo by to poškodiť lak.
 • V neposlednom rade neodlievajte biopalivo z nádoby, ak horí. Vždy ho najskôr uhaste. Ak by sa vám predsa len stala nehoda a oheň sa rozšíril mimo krb, na hasenie použite bežný penový hasiaci prístroj.

Vyberte si biokrb na Biane: