Rady, tipy, nápady

Pletené motívy zútulnia každý domov

Pletenie sa opäť vracia do módy. Nemusíte hneď bežať pre priadze a ihlice, aby ste si mohli zútulniť domov. Na trhu je celý rad dekorácií a doplnkov s motívom pletenín. Poďte sa na ne pozrieť.

Návrat k tradičným remeslám oslavuje v posledných rokoch veľký úspech. Ak máte dosť odvahy a šikovné ruky, môžete vziať do ruky ihlice či háčik a vyrobiť si pletené doplnky k bývaniu sami. Tí, ktorí skôr ocenia už hotový výrobok, sa potom môžu pozrieť, čo všetko výrobcovia ponúkajú. Vhodne zvolené pletené doplnky totiž môžu vynikajúco podčiarknuť atmosféru miestnosti.

Pletené doplnky pre každého

Pletené prvky v sivých, sivomodrých či prírodných tónoch sa výborne hodia do interiéru v škandinávskom štýle. Ten si zakladá na čistých líniách, prírodných materiáloch a pletené dekorácie mu dodávajú na hrejivosti a útulnosti. Naopak, živšou farbou môžete nápadito doplniť minimalistické bývanie. Výrazná štruktúra týchto doplnkov sa hodí ale napríklad aj do rustikálne ladených interiérov.

Doplnky, ktoré zahrejú

Obzvlášť v chladnejších mesiacoch sú pletené deky, prikrývky a vankúše vítaným doplnkom v interiéri. Veľkým favoritom sú prikrývky z hrubej priadze, do ktorých sa budete chcieť okamžite zababušiť. Najviac si notujú najmä so severský ladenými interiérmi. Pletené vzory nájdete ale aj v menšom meradle - napríklad na roztomilej šálke na čaj, či čajovej kanvičke.

BIANO TIP: Vyrobte si vlastný vankúš aj bez pomoci ihlíc. Máte obľúbený sveter, ktorý už nie je úplne vhodný na nosenie? Odstrihnite dva rovnako veľké obdĺžniky, zošite ich a kochajte sa originálnym doplnkom.

Hoďte si nohy na puf

Pufy sú nielen dekoratívne, ale majú aj veľmi praktické využitie. Prišla vám návšteva a nemáte dostatočný počet miest na sedenie? Pletený puf vás v tejto situácii hneď zachráni. Na ľahšie obúvanie topánok môžete puf zaobstarať aj do predsiene, ktorú príjemne oživí. A samozrejme si naň môžete odložiť aj nohy pri čítaní či sledovaní filmov v obývačke. Pre pohodlné odkladanie nôh by mal byť približne rovnako vysoký ako gauč či kreslo.

V podobnom štýle:

Ako sa o pletené doplnky starať

Či už sa jedná o deku, vankúšik alebo inú pletenú dekoráciu, čisteniu sa pravdepodobne nevyhnete. Ideálne je dodržiavať pokyny dané výrobcom. Bavlnené priadze sú odolné a pri väčšom znečistení je možné prať ich aj na 60°C, ľan, hoci je tiež prírodný, perte pri nižšej teplote, aby sa nezrazil. Vlnu perte najlepšie v ruke, pri praní v práčke zvoľte nižšiu teplotu a program bez žmýkania. Pleteniny zo syntetických materiálov môžete bez obáv vyprať v práčke na 40°C a žmýkať na nižšie otáčky. Ak v sebe majú pleteniny kovové vlákna, vyhnite sa však žmýkaniu úplne.

Pleteniny aj na stene?

Ak ste si predstavili zaprášené gobelíny na stenách, tak vás vyvedieme z omylu. Vo svete obkladov práve bodujú vzory imitujúce textílie v prírodných odtieňoch béžovej a sivej. Skvelo vyniknú predovšetkým v kúpeľniach, kde kontrastujú chladnému porcelánu či keramike.

Vyberte si pletené doplnky na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom