Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Páková, či termostatická? Akú sprchovú batériu vybrať?

Výber správnej vodovodnej batérie do sprchy vám môže ušetriť čas a predovšetkým peniaze. Vedľa pákových sú stále viac a viac populárne batérie termostatické. Ktorú z nich vybrať?

Ako u pákových, tak termostatických batérií môžete vyberať z nepreberného množstva štýlov podľa vášho vkusu. Vedľa dizajnu je však potrebné zohľadniť aj ich praktické vlastnosti.

Pákové batérie

Výhody

Pákové batérie postupne nahrádzajú tradičné kohútikové, tie už sa v súčasnosti do spŕch používajú skôr len v atypických či retro interiéroch, stretnete sa ale aj s batériami kombinovanými, ktoré majú zvlášť páku pre teplú a zvlášť pre studenú vodu. Výhodou pákových batérií oproti kohútikovým je rýchlejšie a pohodlnejšie nastavenie požadovanej teploty, čím sa obmedzuje množstvo zbytočne odtočené vody. Užívatelia tiež oceňujú ľahké a rýchle zastavenie tečúcej vody jedným pohybom.

Nevýhody

Nevýhodou pákových batérií je však hroziaca možnosť oparenia pri nechcenom otočení páky. U tohto typu tiež dlhšie trvá, než sa roztečie teplá voda a tým dochádza k nechceným stratám pri regulácii požadovanej teploty.

Termostatické batérie

Výhody

Termostatické batérie sú pre sprchové kúty skvelou voľbou. Majú vopred nastavenú požadovanú teplotu (štandardne 37 - 38 stupňov). Batéria sama namieša teplú a studenú vodu a požadovanú teplotu dosiahne v priebehu dvoch sekúnd, čím odpadá zdĺhavá regulácie, ktorú vyžadujú pákové batérie. Vďaka bezpečnostnej poistke sa tento typ hodí aj do kúpeľní využívaných deťmi, ktoré sú tak chránené pred oparením. Termostatická batéria reaguje aj na zmeny tlaku či teploty vody v prívodnom potrubí a okamžite ich vyrovnáva. V prípade výpadku studenej vody sa automaticky uzavrie.

Nevýhody

Nevýhodou termostatickej batérie sú vyššie obstarávacie náklady. Pred inštaláciou je tiež nutné počítať s tým, že pre správne fungovanie termostatických batérií je potrebné zaistiť stabilný prísun teplej vody (ideálne z teplárne či dostatočne veľkého bojlera). Menšie kotle či karmy nie sú pre kvalitnú prevádzku termostatickej batérie dostačujúce.

TYP SPRCHOVEJ BATÉRIE VÝHODY NEVÝHODY
Páková

ľahké ovládanie

nižšia cena

vyššie straty vody pri regulácii teploty

nebezpečie oparenia

Termostatická

takmer okamžité nastavenie ideálnej teploty

úspora vody

bezpečnosť

vyššie zriaďovacie náklady

nutnosť dostatočného stabilného prísunu teplej vody

 

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom