Optické klamy

Každý určite pozná nejaký fígeľ, ako opticky zväčšiť, zmenšiť, rozšíriť alebo pretiahnuť miestnosť alebo znížiť či zvýšiť stropy. Možno by sme si to mohli zhrnúť.

Fultext

Svetlo

Svetlo zväčšuje každý priestor celkom prirodzene, svetlý interiér je hneď prívetivejšií. Ak sledujete trendy, viete, že dnes už ani nie je potreba zakrývať okná veľkými vzorovanými záclonami, postačia jemné bez vzoru. Tie svetlo lepšie prepúšťajú. Presvetlenosť interiéru potom ešte podtrhnú svetlé farby na stenách. 

Svetlý interiér pôsobí hneď priestrannejšie a vzdušnejšie. Realizácia od Kivvi architects

Zrkadlá 

Zväčšenie priestoru pomocou zrkadiel je známy spôsob. Predovšetkým v malých priestoroch efekt zrkadlenia uvítate, ale využiť ho môžete aj vo väčších interiéroch, kde môže byť zrkadlo dominantným prvkom. Jediné, čoho je dobré sa vyvarovať, je umiestnenie zrkadla na miesto, kam svietia priame slnečné lúče alebo interiérové osvetlenie - tým by ste zrkadlový efekt úplne zničili. Tiež sa vyhnite zrkadlovým fóliám, ktoré sú síce lacné, ale odraz je v nich zdeformovaný. Ani s tými by ste teda svoj byt opticky nezväčšili.

Lesk 

Zväčšiť interiér môžete aj pomocou lesklých povrchov. Fungujú podobne ako zrkadlá, ale na rozdiel od nich nekopírujú všetko, len kontúry miestnosti. Skúste niektoré doplnky ako lampy, lustre či dekorácie nahradiť tými s vysoko lesklou povrchovou úpravou. Obzvlášť skvelo vyzerajú lesklé dvierka liniek v moderných kuchyniach.

Návrh pánskej čiernobielej kuchyne s linkou s lesklými dvierkami od Kivvi architects

Tapety 

Ďalšími optickými pomocníkmi v interiéri sú tapety. "U tapiet veľmi záleží na výbere vzoru. Musí sa vyberať s rozvahou. Nie do každého priestoru sa hodia zvislé pruhy, ktoré priestor zvyšujú, alebo naopak vertikálne, ktoré ho zase rozširujú," ríká dizajnér Josef Trakal z JT design. "U ornamentových vzorov si dajte pozor na veľkosť obrazcov. Čím väčší priestor, tým väčšie obrazce a naopak." 

Fototapety 

Optickú ilúziu skvelo vykúzlia fototapety. Na voľnú stenu môžete umiestniť napríklad výhľad z okna na rôzne budovy, do lesa či do hôr a tým navodiť dojem väčšieho priestoru. Tieto tapety interiér skvelo oživia, ale viac než kde inde tu platí pravidlo, že čoho je veľa, toho je príliš.

Zvislé pruhy priestor zvyšujú, vertikálne ho zase rozširujú. Interiér bytu od Muur

Zóny 

Tiež rozdelenie interiéru na jednotlivé zóny môže priestor opticky zväčšiť. "Rád používam princíp delenia priestoru na jednotlivé zóny podľa toho, na čo sa využívajú. Interiér sa opticky oddelí, ale zároveň do seba všetko, ako puzzle, zapadá," hovorí Josef Trakal. Vďaka hravým prvkom ako sú napríklad deliace priečky, paravány či knižnica uprostred miestnosti, vznikajú zákutia, ktoré domov zútulnia. Skvelo sa tento princíp uplatní napríklad v garsónkach, kde je treba priestor prevzdušniť a zároveň takzvane zabývať. 

Minimalizmus 

Jedným z vôbec najúčelnejších spôsobov zväčšenia priestoru je minimalizmus. Ak nelipnete na starých veciach a nemáte napríklad zbierku brúseného skla po babičke, potom môže byť minimalizmus práve pre váš interiér to jediné, čo potrebuje. Ak máte príliš vecí, ktoré sa v byte hromadia, myslite na dostatok úložných priestorov, ako sú vstavané skrine a podobne. S tým vám dobre poradií dizajnér, ktorý navrhne riešenie presne na mieru vášmu interiéru. 

Objavte ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom