Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Nevyhnutné a praktické police a poličky do kúpeľne

Police a poličky v kúpeľniach šetria miestom, sú ideálne do menších priestorov a vyznačujú sa odolnosťou voči vlhku. Čo ďalšie ponúkajú a podľa čoho si zvoliť tú pravú pre vás?

Aj v kúpeľni je potrebné šetriť miestom, najmä ak ide o malú miestnôstku, v ktorej sa počíta každý centimeter. V takýchto prípadoch potom zabudnite na kúpeľňové skrinky, ale napriek tomu nezúfajte. Riešenie sa ponúka v podobe rozmanitých políc a poličiek, ktoré jednak oživia priestor, ale zároveň budú fungovať aj ako veľmi praktickí pomocníci na vystavanie najrôznejších parfumov a kozmetických prípravkov, fénov či hrebeňov alebo šampónov a sprchových gélov priamo v sprchových kútoch. Nezúfajte ani v prípade, že nie ste zdatný kutil a nevlastníte vŕtačku. Máme výhodné riešenie aj pre vás.

Poličky a organizéry

Veľmi obľúbené sú v poslednej dobe najrôznejšie multifunkčné poličky, regály, organizéry či pojazdné vozíky, do ktorých s prehľadom môžete uschovať vaše kozmetické bohatstvo alebo napríklad uteráky či župany. Všetky väčšinou fungujú na rovnakom princípe. Sú niekoľkoposchodové, teda si do každého "poschodia" môžete rozdeliť produkty podľa vašej preferencie. Uľahčí vám to hľadanie a nejednu stratenú minútu, pretože času stráveného v kúpeľni nie je nikdy dosť. Ak disponujú tieto typy poličiek kolieskami, môžete ich naviac flexibilne posúvať tak, ako sa vám práve hodí aj v závislosti na veľkosti kúpeľne.

Police do sprchy

Bojujete s miestom pre odkladanie najrôznejších sprchových gélov, pien či šampónov? Ak vaše vane alebo sprchy neponúkajú žiadne vstavané police či priestor pre ich odloženie, budete pravdepodobne nútení ku kúpe samostatných poličiek.

  • Rohové - Také poličky sa hodia nielen k vani, ale aj do sprchového kúta. Môžete si zaobstarať poličky jednoduché alebo rohové poličky niekoľkoposchodové, ktoré ponúkajú väčší odkladací priestor. Vhodným typom rohových políc sú tiež teleskopické police, ktoré môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, navyše ich výšku si môžete ľubovoľne nastaviť podľa rozmerov vášho sprchového kúta.
  • Rovné – Vyzerajú veľmi elegantne, najmä z lesklých a svetlých materiálov, ktoré opticky zväčšia priestor. Jedným z takýchto materiálov je napríklad sklo. Dôležitá je stabilita políc, pokiaľ nie sú pripevnené dostatočne presne a pevne, môžu sa vychyľovať z vodorovnej polohy, a teda z nich veci môžu padať nadol.

Police pod zrkadlo

Ak netúžite po otváracom zrkadle či nemáte v kúpeľni priestor pre kúpeľňové skrinky, voľte jednoduché police pod zrkadlo na ukladanie zubných kefiek či parfumov, ktoré tak budete mať neustále pri ruke. Jedná sa o klasické rovné police, ktoré môžu byť z rôznych materiálov - lacnejšieho plastu, nerezu či elegantného skla.

Ak netúžite po otváracom zrkadle či nemáte v kúpeľni priestor pre kúpeľňové skrinky, voľte jednoduché police pod zrkadlo na ukladanie zubných kefiek či parfumov, ktoré tak budete mať neustále pri ruke. Jedná sa o klasické rovné police, ktoré môžu byť z rôznych materiálov - lacnejšieho plastu, nerezu či elegantného skla.

Držák na uteráky

Priestor vám ušetria aj také police na uteráky, ktoré väčšinou umožňujú zavesenie minimálne dvoch a viacerých uterákov. Tie sa vďaka rovnomernému rozprestreniu môžu ľahšie sušiť. Elegantné sú aj okrúhle držiaky na uteráky, na ktorých však uteráky môžu schnúť dlhšie.

Vŕtať či nevŕtať? Výhody a nevýhody

Základným problémom, s ktorým sa iste pri výbere budete stretávať je, či policu alebo poličku navŕtať alebo sa uspokojiť s inými úchytmi, napríklad s prísavkami či závesným systémom. Ako to teda rozhodnúť?

Privŕtané police

+ privŕtané police sú ďaleko stabilnejšie
- môžete si však navŕtaním zničiť obklady (pokiaľ to ide, vŕtajte vždy do škár)
- dajte si tiež pozor na rozvody vody, aby sa nedopatrením nestalo, že sa navŕtate práve do nich

Police s prísavkami

+ hravo je zvládnete "prisať" aj sami doma bez akéhokoľvek príslušenstva
+ nemusíte ničit koupelnové obklady
- lacnejšie a nekvalitné prísavky sa môžu časom odlepiť vplyvom ťarchy produktov na poličke, a tak môže polička občas spadnúť

Závesné police

+ ak máte, za čo policu zavesiť, môže byť ideálnym riešením aj polica závesná (dnes sú šikovne navrhnuté tak, aby sa dali zavesiť napríklad za sprchu)
+ Kúpiť môžete tiež samostatný závesný hák, na ktorý polici pripevníte

Materiál

Nesmierne dôležité kritérium je materiál. Predsa len sa jedná o miestnosť, v ktorej hľadáte niečo odolného proti vlhkosti i tečúcej vode, ale zároveň stabilného a vkusného.

  • Drevo – dodá kúpeľni na útulnosti, nevyzerá tak studeno. Vhodné sú také drevené materiály, ktoré sú viac odolné voči vlhkosti, napríklad ratan. Nie sú však vhodné pre priamy kontakt s vodou, preto sa hodia ako materiál odkladacích regálov pre uteráky či osušky a podobne.
  • Nerez – vyzerá veľmi vkusne a je navyše veľmi praktická napríklad pre police do sprchy či pre zavesenie uterákov. Nemusíte sa báť korózie, pokiaľ sa jedná o kvalitnú nerezovú policu. Problémom však môžu byť lacnejšie drôtené varianty, u ktorých je treba s hrdzou počítať.
  • Plast – je odolný voči vode, cenovo veľmi dostupný a ľahký, avšak od toho sa odvíjajú aj nevýhody tohto materiálu. Môže byť nestabilný a s nízkou nosnosťou, vplyvom horúcej vody a sa tiež môže deformovať.
  • Sklo – opticky zväčšuje priestor a v kúpeľniach vyzerá veľmi vkusne, hodí sa do akýchkoľvek farebne ladených interiérov. Police a poličky sa vyrábajú z bezpečnostného skla. Ak chcete štipku istoty navyše, voľte zaoblené okraje.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom