Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Nevyhnutnosti do prvého bytu

Prvé bývanie zhltne veľa peňazí. Preto musíte správne premyslieť, čo skutočne potrebujete a čo nie. Predstavíme vám nevyhnutnosti, bez ktorých sa nezaobídete. Nakupovanie ostatného môžete nechať na inokedy.

http://www.dzivenotiek.lv/lv/aktualas-krasu-tendences-sosezon/

Kuchyňa sa vybavuje roky

Než dospejete k perfektne vybavenej kuchyni, ešte si pár rokov počkáte. Vždy bude niečo chýbať. Hrniec na cestoviny, french press, steakové nože. Kuchyňa snov vyžaduje dlhoročné "doplňovanie arzenálu," a preto je práve tu ľahké povedať si - toto je základné a zatiaľ viac nepotrebujeme.

Riad potrebujete, to je jasné. Je nutné občas niečo uvariť, pretože na párkovej diéte nechce byť nikto. Začnite klasickými hrncami s pokrievkami, jeden až dva väčšie a jeden až dva menšie, plus panvička. Ďalšie dokúpite podľa toho, ako zdatní ste kuchári a aspoň budete mať menej vecí na umývanie. Takto postupujte s každou oblasťou riadu, nemusíte nakupovať celé sady, od všetkého stačia štyri kúsky. Uistite sa, že sa dajú dokupovať jednotlivo alebo po dvoch. Na začiatku ušetríte a neskôr, keď sa niečo rozbije, ľahko kúsok doplníte.

 

Ak máte kuchyňu aspoň trochu priestrannú, vybavte ju jedálenským stolom. Aj keď by sa mohlo zdať, že je to zbytočnosť, práve stôl môže uľahčiť prípravu pokrmov, usadíte k nemu návštevu a v núdzi vám môže poslúžiť ako kancelária. Nemusíte kupovať nejaký monštruózny so šiestimi stoličkami, ale je skvelé, že vám vďaka stolu vznikne ďalšia pracovná alebo odkladacia plocha. Ďalšie miesto doženiete s jedálenským stolom rozkladacím a stohovateľnými stoličkami.

 

Televízor zatiaľ nepotrebujete

Veľa ľudí si život bez televízora nevie predstaviť. Keď ale zariaďujete nový byt, na náročné spotrebiče financie nie vždy vyjdú. Skúste si povedať, že televízor zatiaľ nepotrebujete. Miesto pozeranie na seriály si môžete byt zútulňovat. Čo ale potrebujete, je sedacia súprava. Mať si v obývačke kam sadnúť, je základ. Môžete si na sedačke čítať, vykladať si, posedíte na nej s priateľmi alebo sa na nej pohodlne vyspíte. Keď na ňu navyše kúpite pár dekoračných vankúšov väčších rozmerov, razom vytvoríte rádoby fatboye, na ktoré sa môžete posadiť až príde návšteva.

Aby ste si mali kam odložiť drink, kávičku alebo kde zahrať doskovku, kúpte tiež konferenčný stolík. Tie sa dnes dajú zaobstarať za veľmi rozumné ceny a ak zvolíte neutrálnu farbu, môžete ho využiť aj kdekoľvek inde. Poslúžiť môže tiež ako nočný stolík, ak máte sedačku rozkladaciu a spíte na nej denne. Takže čo vám pre začiatok stačí do obývačky? Svätá trojica - gauč, vankúšiky a konferenčný stôl.

 

Do spálne stačí posteľ

Často možno v bytoch mladých párov pozorovať taký nešvár: Spanie v spálni na matraci bez postele či pevného základu. Tomu sa za každú cenu vyhnite. Aj keď to znie ako klišé, tak zdravie máte len jedno a nemali by ste si ho ničiť. Spanie na zemi, hoci na seba kvalitnejšom matraci, vám môže jedine uškodiť a tých pár ušetrených korún za to nestojí. Do spálne ako prvú kupujte posteľ, a to s kvalitným roštommatracom a posteľnými obliečkami. A skvelý tip je, kúpiť posteľ so šírkou 140 cm, tá sa totiž dá neskôr využiť napríklad v detskej izbe a nezaberie toľko miesta.

Spálňa je zradná, pretože nie vždy v nej ukladáte oblečenie. Ak nemáte predsieň so vstavanými skriňami a musíte uložiť šatstvo v spálni, pre začiatok je najdôležitejšie mať kryté miesto na spodnú bielizeň. Mali by ste si teda zaobstarať komodu. Oblečenie, ktoré patrí na ramienka alebo do komínov, môžete umiestniť na nemého sluhu alebo do úložného priestoru pod posteľ, ale spodné prádlo si zaslúži vlastné miesto. Komody sú skvelé v tom, že nie sú viazané k danej miestnosti. Až si kúpite veľkú šatníkovú skriňu, komodu pokojne šupnite do obývačky a tu zase platí, že praktické sú neutrálne farby, ktoré môžete kombinovať kdekoľvek v byte.

 

Kúpeľňa sa nezaobíde bez závesu

Kúpeľňa je vďačné miesto, pretože príliš zariadenia nevyžaduje. Tým najpodstatnejším je sprchový záves, ak nemáte sprchovací kút. Na začiatku vám to možno tak podstatné nepríde, ale až sa trikrát za sebou postavíte na premočenú podložku pred vaňou, veľmi rýchlo pochopíte, ako je záves užitočný. Ešte viac než kúpeľňové predložky, ktoré by ste tiež nemali vynechať. A to nielen preto, že kúpeľňu dekorujú, ale aj z hygienických a hlavne z bezpečnostných dôvodov. Na predložke sa totiž nepošmyknete, ako na mokrej podlahe.

Hoci sa to môže zdať ako beh na dlhú trať, nezúfajte. Základné veci vám pre život v novom byte postačia a časom si ho môžete vybaviť aj s najmenšími detailmi.