Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Kúpte si domov bidet, nebudete ľutovať!

Nikdy ste nad kúpou bidetu do vašej kúpeľne nepremýšľali? Chyba! Ukážeme vám, že aj taký bidet môže byť nielen skvelým doplnkom vašej kúpeľne, ale aj pre vás môže skrývať rad výhod.

U nás sa o jeho existencii síce vie, máloktorá kúpeľňa sa ním však môže pochváliť, či už vás kúpa bidetov vôbec nenapadla, alebo skrátka nemáte dostatočne veľké priestory. Väčšinou naň narazíte v cudzine, nastáva však čas, kedy začína byť populárny aj na Slovensku. Nejedná sa len o módny výstrelok či doplnok toalety. Má nespočetné množstvo výhod, ktoré majú vplyv nielen na hygienu, ale aj na zdravie. Navyše ho môžete zladiť s toaletnou misou aj interiérom, vybrať si dokonalý tvar i materiál. Vyberať možno aj z bidetov vyššej úrovne, ktoré urobia za váš všetko. Teda takmer

Prečo by ste si mali vybrať bidet?

 • Vodná sprcha je ďaleko hygienickejšia než u nás tradičný toaletný papier, odstráni nežiadúce baktérie oveľa efektívnejšie
 • Slúži jako prevencia proti hemoroidom
 • Ideálny je pre ženy v období menštruácie, navyše prúd vody posilňuje panvové dno
 • Vďaka bidetom sa redukuje spotreba toaletného papiera, čo značne pomáha životnému prostrediu

Druhy bidetov

Najdôležitejšie pre kúpu bidetu je dostatok priestoru. Pokiaľ ho nemáte, nevadí. Existujú aj bidety, ktoré môžete nainštalovať na klasickú záchodovú misu a priestor tak ušetríte. Taktiež záleží na dizajne či špecifických funkciách, od čoho sa bude odvíjať konkrétny druh bidetu.

 • Bidety samostatné sa ďalej členia na bidety závesné a bidety podlahové. Hlavným rozdielom týchto bidetov je celkový vzhľad. Výhodou bidetu závesného je nastaviteľná výška, čo sa môže hodiť najmä pre seniorov či ľudí s pohybovým obmedzením. Bidety podlahové potom ponúkajú tradičné umiestnenie na podlahe s výškou pevne danou.
 • Bidetový poklop na WC (Bidet prídavný) je ideálnym riešením, ak je vaša kúpeľňa či toaleta príliš malá. Takéto bidety predstavujú najlepšiu možnú hygienickú starostlivosť. Dodatočne sa inštalujú na záchodovú misu. Vnútri nich sa nachádza tryska, ktorá sa podľa potreby vysúva a zasúva do misy. Pri niektorých môžete regulovať ako teplotu, tak i prúd vody a rôzne masážne funkcie. Tie najvyspelejšie modely vám poskytnú luxus v podobe vyhrievaného sedadla či možnosti podsvietenia. Avšak aj obyčajnejšie kúsky vás vyjdú o pár stoviek drahšie ako bidety samostatné. Počítajte tiež s prívodom elektrického prúdu. Investície ale rozhodne ľutovať nebudete.

Prívod vody

Pri vnútornom prívode vody sú roháčiky, čiže rohové ventily, na stene zakryté bidetom. U vonkajšieho prívodu vody sú potom tieto ventily viditeľné na stene vedľa bidetu.

Nezabudnite na design

Ak máte možnosť, vyberte si bidet vždy do páru sa záchodovou misou. Veľmi často zdieľa rovnaký materiál i tvar, preto ich spoločná existencia v kúpeľni pôsobí esteticky veľmi pekne. Voliť môžete medzi oblými tvarmi, retro štýlmi, zaoblenými, hranatými či guľatými bidetmi. Nezabudnite, že by mal ladiť s tvarom nielen záchoda, ale aj s vaňou či umývadlom.

Bidetové batérie

Výber bidetovej batérie rozhodne nepodceňte. Správnou voľbou môžete ušetriť vodu a energiu, takisto môžete zvoliť prietok. Riaďte sa vzhľadom ostatných batérií v kúpeľni. Mali by s bidetovou batériou ladiť farbou i tvarom, ideálne rovnakým typom a od rovnakého výrobcu. Hlavným kritériom by mala byť aj cena. Tie najlacnejšie typy nie sú ani zďaleka tak kvalitné, ako drahšie kúsky. Stavte na osvedčenú kvalitu a značku, tie lepšie naviac ponúkajú niekoľkoročné záruky na svoj tovar.

 • Bidetová batéria kohútiková - Je tradičným typom batérie a mnohé retro kúsky tento typ neopustili. Nevýhodou však môže byť dlhšie regulovanie teploty vody, čo môže viesť k väčšej spotrebe.
 • Bidetová batéria páková - Dnes najhojnejšie používaná batéria, nemusíte sa zdržiavať s reguláciou vody.
 • Bidetová batéria so sprškou - Hadica so sprchou umožňuje väčšiu flexibilitu pri oplachovaní. Naviac je umiestnenie spŕšky veľmi výhodné napríklad medzi umývadlom a toaletou. Môžete ju využiť pri upratovaní či napúšťaní vody do lavóra, ktorý sa nevlezie pod batériu v umývadle, alebo použiť spŕšku priamo na toalete a vytvoriť si tak ďalšiu verziu bidetu.
 • Bidetová batéria podomietková - Je veľmi jednoduchá na údržbu a pýši sa moderným vzhľadom. Časť batérie je totiž schovaná za omietkou, von pozerá len kohútik, páka a poprípade sprchová hlavica. Tieto batérie sú veľmi časté u bidetov najmä v kombinácii so spŕškou.
 • Bidetová batéria bez výpuste/s výpusťou - Batéria s výpusťou umožňuje uzavrieť odpady pomocou tiahla, ktoré je umiestnené na zadnej strane batérie. S ním je možno manipulovať pomocou zatlačenia či vytiahnutia. Batéria bez výpuste nič také neumožňuje.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom