Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Koberce: Výber, starostlivosť a DIY tipy

V žiadnom domove nesmie chýba kvalitný koberec. Čo všetko, okrem aktuálnych trendov, potrebujete vedieť pred kúpou koberca? Poradíme vám aj s údržbou a tipmi pre vlastnoručnú výrobu.

https://www.biano.sk/produkt/22360652-masiv24-giovana-koberec-vintage-170x240-cm-tyrkysova

6 dôvodov, prečo si zaobstarať koberec

So zariaďovaním útulného a štýlového interiéru je potrebné začať už od podlahy. Spolu so stenami tvorí podlaha základ celkovej atmosféry. Tú môžete veľmi jednoducho vytvoriť pomocou koberca. Koberce a ďalšie interiérové doplnky efektívne určia štýl zariadenia v každej miestnosti. 

V našom kompletnom sprievodcovi vám predstavíme všetky druhy a typy kobercov. Pomôžeme vám s ich umiestnením a výberom vhodného materiálu. Tiež si prejdeme spôsoby ich výroby a poradíme vám, ako si môžete vyrobiť unikátny koberec úplne sami. Rovnako sa pozrieme aj na starostlivosť o koberec a najnovšie trendy. 

Kým sa pustíme do samotného výberu koberca, pripomeňme si 6 dôvodov, prečo by mal byť súčasťou našej domácnosti. Nielen vďaka týmto výhodám budú koberce stále obľúbeným trendom.

1. Teplo domova

Niet na lepší začiatok dňa, než vyjsť nohami z postele priamo na príjemný koberec namiesto chladnej podlahy. Aj keď ste zaprisahaným milovníkom drevených parkiet, pocit hrejivého a mäkkého koberca pod nohami určite oceníte. Ide totiž o jeden z najjednoduchších spôsobov, ako v miestnosti udržať viac tepla. V spálni odporúčame použiť metrážne alebo kusové koberce z prírodných materiálov.

2. Útulný pocit

Do frekventovanejších miestností ako je obývačka či detské izby sú vhodnejšie záťažové syntetické koberce. Ani tu však nie ste vo svojom výbere nijak obmedzení. Skúste sa pohrať napríklad s voľbou zaujímavého tvaru. Zvoliť môžete klasický štvorcový alebo obdĺžnikový koberec. Interiér perfektne doplníte aj kruhom alebo iným atypickým tvarom, ktorý izbe dodá domácu atmosféru a šmrnc.

3. Široký výber aj netradičných materiálov

Neutrálnou a pritom rovnako estetickou alternatívou ku konvenčnému kobercu môžu byť aj rastlinné vlákna z kokosu, konope, sisalu alebo morských tráv. Pýtajte sa výrobcov a skúste zistiť, čo sa pre vami zvolený priestor najviac hodí a čo v ňom bude fungovať.

4. Zníženie hluku v miestnosti

Koberec je tiež praktickým riešením na schodoch, pretože veľmi efektívne utlmí zvuky krokov. To v prípade rušného schodiska a rodiny s deťmi určite oceníte. Pomocou výrazných farieb môžete zo schodov urobiť vkusný dizajnový prvok domu. Odhlučniť týmto spôsobom môžete, samozrejme, aj iné miestnosti.

5. Ochránite podlahu a zakryjete nedokonalosti

Nezmazateľné škvrny a škrabance na parketách, prípadne iné nenávratné poškodenia, nemusia nevyhnutne znamenať kompletnú výmenu podlahy. Účinne poslúži koberec. Umiestnite koberec ako dočasné alebo trvalé riešenie vždy, keď podlaha nezodpovedá vašim predstavám.

6. Rozžiarte svoj domov

Pred výberom konkrétneho koberca porozmýšľajte nad tým, čo od neho očakávate. 

 

Chcete zútulniť priestor? 

Vyskúšajte decentné pastelové farby, ktoré pôsobia upokojujúcim dojmom. Ak sa však má koberec stať stredobodom a akýmsi centrom miestnosti, nebojte sa pestrých farieb a neobvyklých vzorov. Kvety alebo pruhované motívy pomáhajú vytvoriť príjemnú atmosféru. 

Koberce podľa spôsobu použitia

Jedným zo základných rozdelení kobercov je spôsob ich použitia. Od toho závisí ich umiestnenie a zvolený materiál či ďalšie vlastnosti. Interiérový dizajn ani zďaleka nie je len o umiestnení okrúhleho koberca pod jedálenský stôl. Prostredníctvom kobercov a behúňov môžete obohatiť viacero častí vášho domova. 

Klasické koberce

Ide pravdepodobne o prvý druh koberca, ktorý vám pri zmienke o kobercoch napadne. Svoje využitie nájdu v interiéri, a to prakticky v každej miestnosti. V ich ponuke nájdete širokú škálu rôznych veľkostí, materiálov a tvarov. Pomocou bytových kobercov zaručene vytvoríte atmosféru útulného domova. Okrem samotného štýlu a motívov koberca, svoju významnú úlohu zohráva aj dĺžka vlasu.

Záťažové koberce

Záťažové koberce sa používajú všade tam, kde sú kladené vysoké nároky. Často ide o priestory s vysokou frekvenciou ako napríklad kancelárie, hotely, reštaurácie a podobne. Okrem atraktívnej estetickej funkcie, musia napríklad spĺňať aj ďalšie bezpečnostné a požiarno-technické normy. 

Delia sa aj podľa triedy komfortu, vhodnosti použitia kolieskových stoličiek a typu - slučkové a strihané. Kvalitné prevedenie je obzvlášť potrebné. Záťažové koberce by si mali zachovať svoj výzor a komfort aj po mnohých rokoch intenzívneho využívania. 

Behúne

Behúne sú praktickou a často cenovo dostupnou možnosťou ako doplniť zariadenie vášho interiéru. Kvôli svojmu zvyčajnému tvaru sú často používané v chodbách a v podlhovastých priestoroch napríklad pri kuchynskej linke. Ich využitie však nájdete prakticky kdekoľvek v interiéri. Behúne patria medzi tie typy kobercov, ktorých vlastnoručnú výrobu si priblížime neskôr.

Na schody

Koberce na schody sú nielen dizajnovým doplnkom, ale často spĺňajú aj určitú bezpečnostnú funkciu. rovnako chránia samotné schody pred poškodením. Uľahčujú však pohyb po nich a majú protišmykovú funkciu. Koberce na schody dodajú vášmu domovu elegantný nádych. 

Umiestnenie kobercov

Do celkovej kategórie kobercov patrí množstvo rôznych druhov. Okrem samotného použitia je možné koberce deliť aj podľa ich umiestnenia. V tomto momente vám už je pravdepodobne jasné, že koberce nájdu svoje využitie skutočne všade. 

Interiérové koberce

Ide najmä o bytové a kancelárske koberce. V prípade kancelárskych kobercov sa jedná o záťažové koberce. Ako sme spomínali, vhodné sú najmä na frekventované miesta, kde sú na ne kladené vysoké nároky. 

V prípade bytových kobercov nájdete v súčasnej ponuke koberce do každej miestnosti. Okrem bežného použitia v spálni, obývacej miestnosti a detskej izbe nájdete aj koberce vyrobené pre použitie v kuchyni a kúpeľni. Nesklamú ani interiérové koberce do chodby alebo na schody

Exteriérové koberce

Koberce do exteriéru sa odlišujú materiálom a spôsobom prevedenia. V tomto prípade skutočne záleží od ich využitia. Iné vlastnosti má koberec, ktorý plánujete umiestniť v okolí bazéna a iné koberec na balkón alebo terasu. 

Ako na výber materiálu koberca? 

Podľa materiálu delíme koberce na dve základné - syntetické a koberce z prírodných vlákien. Oba materiály sa líšia svojimi vlastnosťami aj vzhľadom vlákna. Obe prinášajú svoje výhody a nevýhody, samozrejme, s ohľadom na konkrétny typ materiálu.

Syntetické koberce

Syntetické koberce sa dnes tešia veľkej obľube. Sú to koberce, ktorých vlákna sú zo syntetických, umelých materiálov. 

Medzi ich najväčšie výhody patrí: 

 • nízke výrobné náklady, a teda nižšia cena pre spotrebiteľa 
 • koberce si veľmi dlho udržujú sýte odtiene a výrazné farby 
 • prakticky nekonečný výber farieb a motívov 
 • tvar vlákien je stály
 • syntetické koberce lepšie odolávajú roztočom 

Nevýhody syntetických kobercov: 

 • nižšia životnosť 
 • vlákna ľahko podliehajú poškodeniu v záťažových oblastiach koberca (napr. pod nábytkom alebo kreslom)

Druhy syntetických vlákien

Polyamidové vlákna sa na výrobu kobercov používajú kvôli možnosti jednoduchého zafarbenia. Vďaka tomu je z nich možné vytvoriť nepreberné množstvo rôznych farieb s odlišnou sýtosťou a akýmikoľvek vzormi. Aj po dlhodobej záťaži sa vlákna vrátia do pôvodného stavu.

Polyesterové vlákna sú oproti polyamidovým vhodnejšie do domácností, než do zaťažovaných priestorov. Medzi ich nesporné výhody patrí vysoká odolnosť proti škvrnám, ktoré sa dajú odstrániť vodou a tiež farebná stálosť. Pretože sa dnes polyesterové koberce vyrábajú predovšetkým z PET fliaš, ich nákupom sa podieľate na znovuobnovení použitých materiálov.

Polypropylenové vlákna patria cenovo medzi najprívetivejšie, ale ich farby rýchlo vyblednú a vlákna nie sú príliš odolné voči znečisteniu. Najčastejšie sa koberce z polypropylénových vlákien využívajú na dekoratívne účely na miestach, ktoré nie sú príliš využívané.

Polyakrylové vlákna sú na dotyk príjemné a hrejivé. Svojimi vlastnosťami sa približujú kobercom z prírodných materiálov. Oproti polypropylénovým vláknam si však dlhšie zachovajú svoju farebnosť a odolajú kolieskovým stoličkám. Koberce sa hodia aj do priestorov s vysokými protipožiarnymi nárokmi.

Koberce z prírodných materiálov

Dlhá história spracovávania prírodných materiálov a výroby kobercov zaručuje ich dnešnú kvalitu. Nezaostávajú ani po estetickej stránke. Koberce z prírodných materiálov patria medzi exkluzívnejšie možnosti. 

Medzi najväčšie výhody kobercov z prírodných materiálov patria: 

 • veľmi dobré izolačné vlastnosti 
 • odolnosť proti znečisteniu 
 • sú veľmi príjemné na dotyk 
 • dobrá schopnosť regenerácie po zaťažení 
 • celoplošné koberce dokážu regulovať vlhkosť v miestnosti 

Samozrejme, aj prírodné koberce majú svoje nevýhody: 

 • cena je podstatne vyššia 
 • časom sa rýchlejšie opotrebujú 
 • sú náročnejšie na údržbu

Druhy prírodných vlákien

Prírodný hodváb sa krásne leskne a navyše vďaka nemu vyniknú aj tie najjemnejšie vzory. Hodvábne koberce sú hebké na dotyk a výborne odolávajú opotrebovaniu. Len pozor, aby ste ich nevystavovali vlhkosti, ktorá výrazne znižuje odolnosť. Prírodný hodváb je jeden z najdrahších materiálov.

Kobercové vlákna z bavlny sú veľmi odolné a dlho vydržia. Medzi výhody bavlnených kobercov tiež patrí ich odolnosť voči vode.

Vlna sa na koberce používa, pretože skvelo tlmí zvuky a dokáže pohlcovať prach. Rovnako dobre zlepšuje akustiku a izoluje. Nevýhodou tohto materiálu je, že nie je veľmi odolný proti škvrnám. Vlnené kobercov sa odporúčajú alergikom.

Koberce z morskej trávy a sisalu sa väčšinou predávajú ako kusové. Morská tráva sa síce veľmi dobre udržiava, ale životnosťou je na tom najhoršie - rýchlo sa opotrebuje. Sisal je oproti tomu síce o dosť odolnejší, no na druhú stranu sa jeho cena pohybuje vo výrazne vyšších sumách.

Kombinované koberce

Pomyselným kompromisom medzi syntetickými kobercami a kobercami z prírodných vlákien sú kombinované koberce. Obsahujú rôzne pomery oboch typov materiálov, vďaka čomu preberajú pozitívne vlastnosti oboch. 

Metráž alebo kusové koberce? 

Koberec, ktorý pokryje celú podlahu od steny k stene, je nepochybne vhodným riešením, ak je podlaha nenávratne poškodená alebo s ňou nie ste spokojní. Môže tiež poslúžiť ako dočasné riešenie, kým podlahu vymeníte alebo naopak, aby ste ju ochránili. 

V prípade veľkých kobercov však musíte rátať s náročnejšou údržbou. Vysávanie a čistenie vás môže stáť viac času, a to najmä v rušnejších oblastiach. Metrážový koberec je ale určite príjemnejšou možnosťou pre základ hier vašich detí. 

Pomocou kusových kobercov máte možnosť opticky pracovať s priestorom. Správnym výberom tvaru, veľkosti a vzorov dokážete miestnosť opticky zväčšiť alebo zmenšiť. Kusový koberec môže byť vhodným kompromisom, ak uprednostňujete parkety. Použite ho pri posteli v spálni alebo pod jedálenským stolom či pred pohovkou. 

Výhodou kusových kobercov tiež je, že ich výmena je v prípade potreby naozaj jednoduchá. Či už sa rozhodnete pre zmenu zariadenia alebo ho nenávratne poškodíte.

Aké tvary kobercov máte na výber? 

Ako sme spomínali, prostredníctvom vhodného tvaru koberca môžete výrazne pracovať s celkovým dojmom z interiéru. Tvar koberca je potrebné prispôsobiť aj tvaru samotnej miestnosti alebo miesta, kde ho plánujete umiestniť. 

Obdĺžnikový tvar

Štandardným a často používaným tvarom kusových kobercov je obdĺžnik. Vhodný je napríklad pozdĺžne pred pohovkou, pod obdĺžnikovým jedálenským stolom alebo pri posteli. V ponuke tiež nájdete obdĺžnikové koberce do kuchyne a kúpeľne. 

Štvorcový tvar

Ak máte štvorcový jedálenský stôl alebo konferenčný stolík, skvelo ho doplníte štvorcovým kobercom. Obzvlášť pri niektorých vzoroch a motívoch týchto kobercov ide o pútavý dizajnový doplnok. 

Okrúhly tvar

Využíva sa v podobných prípadoch ako štvorcový koberec. K priestoru je však zhovievavejší, pretože nemá ostré hrany. Okrúhly koberec sa jednoducho stáva centrom každej miestnosti. 

Oválny tvar

Oválny tvar koberca patrí medzi oblé alternatívy obdĺžnikových kobercov. Tento tvar je tiež obľúbený v prípade rohoží a pri externom využití, kde lepšie zapadá do otvoreného priestoru. 

Atypický tvar

Niektoré priestory alebo štýly zariadenia si vyžadujú atypický tvar. Môže napríklad ísť o rôzne trojuholníky, prípadne koberce v tvare L. Niektorí dodávatelia vám ich dokonca vyrobia na mieru. 

Aká je ideálna dĺžka a typ vlasu koberca? 

Vhodný spôsob použitia a umiestnenie koberca do veľkej miery ovplyvňuje dĺžka a typ vlasu. Od hustoty vlákien priamo závisí aj jeho životnosť, pričom čím väčšia hustota, tým odolnejšia nášľapná vrstva. 

Typy vlasu

Strihaný vlas

Koberce so strihaným vlasom sú z kategórie tých drahších. Životnosť týchto kobercov je však vďaka ich hustote vyššia. Tvoria ich vzpriamené vlákna, ktoré sa vzájomne prepletajú. Sú vhodné do bežne používaných priestorov v domácnosti.

Slučka

Životnosť kobercov so “slučkovým” typom vlasov je tiež dlhšia. Navyše starostlivosť oň je jednoduchá, pretože povrch koberca tvoria slučky, ktoré sa nijak zvlášť neupravujú. 

Kombinovaný

Najmä koberce s plastickými vzormi sú vyrábané kombináciou vlasu a slučky. Ponúkajú síce širokú škálu rôznych motívov, ich životnosť je však spravidla kratšia.

Dĺžka vlasu

Dlhý shaggy

Koberce s dlhým vlasom, tzv. shaggy, ponúkajú najvyššie pohodlie. Ide o koberec, do ktorého sa ráno chcete zaboriť nohami, hneď ako vyjdete z postele. Okrem spálne je však vhodný aj do obývacej miestnosti. 

Majte však na pamäti, že zo všetkých typov si vyžaduje najviac starostlivosti. Shaggy koberec nie je vhodný ani pre alergikov. Tiež sa vyhnite ich použitiu v miestnostiach so zvýšenou vlhkosťou. 

Stredný vlas

Koberce so strednou dĺžkou vlasu sú obľúbeným kompromisom. Okrem obývačky a spálne sa hodia aj v ďalších bežne frekventovaných miestnostiach. V prípade kusových kobercov ide o skvelý doplnok. 

Pri umiestňovaní sa vyhnite príliš frekventovaným a namáhaným miestam - chodbe a schodom. Výrazne tým skrátite životnosť koberca. 

Krátky vlas

Najmenej starostí s čistením máte jednoznačne v prípade kobercu s krátkym vlasom. Krátky vlas využijete prakticky kdekoľvek, vrátane kancelárie a rušnejších priestorov. Ide najmä o vaše preferencie. 

Koberce s krátkym vlasom ponúkajú nepreberné množstvo rôznych vzorov a motívov. 

Ako sa vyrábajú koberce? 

Kým prejdeme k postupom, podľa ktorých si môžete jednoducho vyrobiť vlastný koberec, predstavíme vám rôzne spôsoby ich výroby. Aj to je jedným zo závažných kritérií pri rozhodovaní.

Tkané koberce

Tkané koberce rozdeľujeme podľa typu a spôsobu výroby na viacero skupín. 

Koberce tkané jednoduchou väzbovou technikou

Pre výrobu týchto tkaných kobercov sa používajú tzv. tkáčske stavy. 

Jutové koberce sú najlacnejšou možnosťou. Ide o záťažové koberce, ktoré sa zvyknú používať na betóne a v menej suchých priestoroch. Sú obojstranné a vďaka hrubému tkaniu sa ľahko “prášia”. 

Sisalové koberce sú skvelé pre použitie v kúpeľni, kuchyni a na chodbe. Podobne ako jutové majú hrubé tkanie, no vlhku odolávajú lepšie. 

Kokosové koberce sú veľmi lámavé, no rovnako ako predošlé dva typy sa vyznačujú výbornou odolnosťou. Ich nevýhodou je vyššia hmotnosť. Tieto koberce odporúčame používať v blízkosti bazénov. 

Koberce tkané prútovou technikou

Aj pri ich výrobe sa používa tkáčsky stav. Ten má však automatické zariadenie na zatkávanie a vytkávanie prútov. Najčastejšie sa z nich vyrábajú nasledujúce dva typy. 

Jednostranné koberce “buklé” sa vyznačujú zrnitou povrchovou štruktúrou. Pri ich výrobe sa používa vlna alebo polyamidové vlákna, či ich zmes. Okrem životnosti majú aj dobrú zvukovú a tepelnú izoláciu. Typické sú geometrickými vzormi. 

Ďalšou výhodou kobercov typu “buklé” je ich nízka hmotnosť. Používajú sa v obytných priestoroch aj menej frekventovaných kanceláriách. 

Dĺžka vlasu jednolícnych kobercov typu “velúr” je od 3 do 8 mm. Tie sa vo finálnej fáze pristrihujú. Ich jednofarebný povrch má jemnú alebo zrnitú štruktúru. 

Ručne tkané koberce

V prípade ručne tkaných kobercov rátajte s vyššou cenou. Okrem precíznej ručnej práce tieto koberce skrývajú storočia tradícií a skúseností. Ich výroba trvá dlhšie. To závisí od počtu uzlíkov na meter štvorcový, rovnako ako ich hustota. 

Pre vašu predstavu, vyrábajú sa z česanej vlny alebo mykanej priadze a bežná počet uzlíkov sa pohybuje od 16 000 do 80 000 uzlíkov na meter štvorcový. Nájdete však aj koberce s hustotou až 600 000 uzlíkov. 

Ručne tkané koberce sú exkluzívnym doplnkom interiéru a prejavom vášho vkusu. Samozrejme, po takýchto kobercoch nebudete chodiť mokrými nohami alebo špinavými topánkami. 

Všívané koberce

Spôsob výroby všívaných kobercov spočíva vo všívaní vlákien do pripravenej podkladovej textílie. Typ vlasu je buď strihaný alebo slučka. Opačná, spodná strana sa následne natrie latexom. 

Všívané koberce sa ďalej odlišujú detailami ako použité materiály, povrchová úprava a podobne. Od toho závisí aj samotná kvalita, ktorá je však vo všeobecnosti dobrá. Štandardne sa týmto spôsobom vyrába veľké množstvo bežne dostupných kobercov. 

Vpichované koberce

“Vpichovaním”, a teda vzájomným prevliekaním vlákien použitím ihlových strojov sa vyrábajú záťažové koberce. Ich spodná strana je tiež upravená latexom pre spevnenie zapletených vlákien. 

Často ide o metrážové koberce, ktoré sa pri rezaní nepárajú. Vpichované koberce majú výborne krycie vlastnosti a používajú sa najmä v kancelárskych a ďalších frekventovaných priestoroch. 

Vyrobte si jednoducho vlastný koberec! 

Súčasná trhová ponuka kobercov je skutočne široká. No ak patríte medzi ľudí, ktorí túžia po naozaj unikátnych kúskoch, vyrobte si ich sami! Vlastnoručná výroba kobercov je skutočne jednoduchá. Vdýchnete tak svojmu domovu kúsok seba a kreatívnej atmosféry. 

DIY návod: koberce z brmbolcov

Koberec z brmbolcov je náramne obľúbený v detskej izbe. Ich výroba je skutočne jednoduchá. Možno už máte skúsenosti s výrobou brmbolcov, ktoré sa dajú vyrobiť viacerými spôsobmi. Dokonca pre tento účel existuje aj špeciálna pomôcka, no brmbolce vyrobíte aj pomocou kartóna, vidličky alebo vlastnými rukami. 

Čo budete potrebovať? 

 • vlnu v rôznych farbách
 • sieťku na stenu alebo látku, na ktorú brmbolce prišijete
 • kúsok kartónu alebo vidličku
 • nožnice
 • háčik alebo ihlu a niť

Video návod: výroba brmbolcov pomocou kartónu

 

Video návod: výroba brmbolcov pomocou vidličky

Postup výroby: 

Postup zvládnete ľavou zadnou. Stačí zo sieťky na stenu alebo inej látky vystrihnúť požadovaný tvar koberca a naň priväzovať brmbolce. Takto môžete vytvoriť nádherné kombinácie rôznych farieb a veľkostí brmbolcov. 

DIY návod: koberce zo starého oblečenia a tričiek

Nastal čas urobiť si poriadok v šatníku? Zrecyklujte staré kusy oblečenia a vytvorte pomocou nich jedinečný doplnok do vášho útulného domova. Aj v tomto prípade ide o jednoduchý proces. Kusy oblečenia stačí nastrihať na približne rovnaké pásy. Tie budete následne zväzovať dokopy. 

Tu nájdete podrobný video návod:

Návod: koberec z handier

Ďalším spôsobom ako zužitkovať staré kusy oblečenia a handry je nasledovný. Budete potrebovať kobercovú protišmykovú mriežku, prípadne fasádnu mriežku. Handry či uteráky nastrihajte na asi 2 až 6 cm široké pásy. Tie následne viažte alebo prepletajte pomedzi mriežky. 

Týmto spôsobom získate huňatý koberec vhodný aj do kúpeľne alebo pre vašich domácich miláčikov. 

DIY návod: výroba koberca pomocou hula hoop kruhu

Ak máte doma hula hoop kruh, využite ho pre výrobu originálneho okrúhleho koberca. Použiť môžete rovnako ako v predošlých návodoch aj staré tričká. Na prípravu základnej konštrukcie pletenia nastrihajte tričká pozdĺžne na 8 pásov. Tie sú na oboch konce spojené a tvoria teda akoby kruh. Ich šírka by mala byť okolo 4 cm.

Postup: 

 • Z 8 pásov vytvorte základnú konštrukciu ich navliekaním na hula hoop kruh. Navliekajte ich po dvoch. V bode číslo 4 uvidíte prečo. 
 • Nastrihajte zvyšné tričká a prípadne aj koberce a deky na pásy. V prípade tričiek postupujte rovnako ako pri výrobe základných 8 pásov. Prestrihnite ich, aby vznikol jeden dlhý. 
 • Tieto pásy začnite striedavo prepletať medzi základné pletenie podľa želania. 
 • Keď budete približne 10 cm od stredu, rozšírte dvojité pásy základnej konštrukcie z 8 na 16. 
 • Pokračujte v pletení.
 • Keď bude koberček hotový, odstrihnite pásy základnej konštrukcie a zauzlajte ich. 

DIY návod: ako si vyrobiť háčkovaný koberec? 

Výroba háčkovaného koberca z kusov látky je na pohľad zložitejší proces. Určite ho však zvládnete. Navyše ide o skvelý spôsob ako si oddýchnuť a prísť na iné myšlienky. Samotné kroky sú na písomný popis už náročnejšie, preto pripájame nasledujúce dva video návody: 

Koberec a podlahové kúrenie

Možno ste sa už stretli s názorom, že koberec a podlahové kúrenie nejdú dokopy. Ako to teda je? Pravda je niekde uprostred. Koberec totiž skutočne bráni v istej miere šíreniu tepla. Všetko však závisí od samotného koberca. 

V prípade kusových kobercov si s týmto veľmi lámať hlavu nemusíte. Máte podlahové kúrenie a túžite po celoplošnom koberci? Hrúbka koberca by v takom prípade nemala presahovať 1 cm. Nepoužívajte tiež koberce s dlhým vlasom. Vhodné sú jutové koberce. 

S príchodom podlahového kúrenie sa trhovým požiadavkám prispôsobila aj ponuka kobercov. V súčasnej ponuke nájdete množstvo kobercov vhodných pre podlahové kúrenie. Nemajú gumený podklad a svojim materiálom neizolujú teplo.  

Predĺžte životnosť koberca správnou starostlivosťou 

Koberce je možné čistiť viacerými spôsobmi - tvz. mokrou cestou, suchou cestou alebo strojovo. Zvolený spôsob závisí od viacerých faktorov. Odvíja sa nielen od miery znečistenia, ale hlavne od materiálu koberca. Aby ste nemuseli koberec čistiť každú chvíľu, pravidelne ho vysávajte. 

Mokré, suché alebo strojové čistenie?

Ktorý spôsob čistenia je pre váš koberec najvhodnejší nájdete na jeho štítku alebo u výrobcu. Pri mokrom čistení sa najčastejšie používa vodou zriedený čistiaci prostriedok. Práve kvôli vode tento spôsob neodporúčame, ak máte koberec položený na drevenej podlahe. Tá by mohla zvýšenou vlhkosťou začať plesnivieť. 

Mokrý spôsob sa nehodí ani pre prírodné koberce z vlny, hodvábu alebo perzské koberce, ktorým by sa mohli poničiť vlákna. Suché čistenie je drahšie, ale vhodnejšie aj pre náchylnejšie materiály. Jeho výhoda spočíva v tom, že koberec je hneď po čistení použiteľný a nemusíte čakať, až voda vyschne. 


Ak si chcete ušetriť starosti s čistením, pozvite si na to firmu, ktorá vám koberec vyčistí strojovo. Nevýhodou takéhoto čistenia je cena, ktorá je vyššia ako pri predchádzajúcich dvoch spôsobov.

Mokré čistenie

Ak nemáte prírodný koberec a nie je ani položený na drevenom podklade, môžete sa pustiť do mokrého čistenia. Dôležité je aby bol koberec stálofarebný (nebol ručne farbený), inak by sa na ňom mohli urobiť škvrny. Aby ste predišli premočeniu koberca, ktoré vedie k zatuchnutiu a horšiemu odstráneniu nečistôt, voľte čistiaci prostriedok, ktorý tvorí hustú penu. 

Tú potom na koberec nanášajte rovnomerne špongiou, nechajte pôsobiť podľa návodu a po zaschnutí ju aj so špinou jednoducho povysávajte. Keď je koberec naozaj špinavý, opatrne ho vydrhnite kefou a penu stierajte handrou, ktorú je vhodné priebežne namáčať v čistej vode.

Ak chcete ušetriť čas, námahu a energiu, nechajte si koberce vytepovať profesionálmi.

Suché čistenie

Suché čistenie funguje na báze suchej peny, ktorá absorbuje mastnotu a nečistoty z koberca. Suchý spôsob čistenia je šetrnejší, neničí vlákna a je tak vhodný aj pre koberce z prírodných materiálov. Povysávajte koberec a suchú penu nastriekajte po celej ploche v dostatočnom množstve. 

Pokiaľ má koberec vysoký vlas, je treba penu zapracovať do povrchu kefou a nechať pôsobiť podľa návodu. Potom stačí koberec povysávať. Suchá varianta je prašnejšia, preto sa pripravte, že bude treba zotrieť prach aj z nábytku.

Rýchla pomoc na škvrny

Aj keď nemáte čistič na koberce po ruke, neprepadajte panike. Na škvrny možno použiť i to, čo máte bežne doma: 

 • na vlnené a polyesterové koberce zaberá obyčajná šťava z citróna či ocot
 • na bavlnu, nylon a hodváb použite zásadité prípravky ako napríklad jedlú sódu 

Domáce čistenie si najprv si vyskúšajte na malom kúsku, aby ste mali istotu, že nepúšťa farbu. 

Ak vám na koberec kvapne niečo mastné, použite jedlú sódu alebo hladkú múku. Tie do seba vsiaknu mastnostu a následne ich môžete povysávať a koberec umyť. 

Bežné škvrny od vína, nápojov a omáčok vám pomôže vyčistiť soľ. Tú však treba nechať účinkovať 24 hodín. Na škvrny môžete použiť aj holiacu penu.

Ako vyčistiť koberec s dlhým vlasom? 

Pravidelná starostlivosť je v prípade shaggy kobercov veľmi dôležitá. Najmä ak máte domáceho miláčika. Aký spôsob čistenia zvolíte, záleží predovšetkým od materiálu koberca. Kvôli dĺžke vlasu si nie vždy všimnete znečistenie, ktoré sa medzi nimi skrýva. O to horšie sa vám môže neskôr čistiť. 

Vysávajte ho pravidelne a všetkými smermi. Ak môžete, použite špeciálne nadstavce na vysávač. Vyhnite sa rotačnej kefe, ktorá môže jednotlivé vlákna potrhať.V prípade mokrého čistenia si dajte pozor na zvolené prípravky. Tie môžu poškodiť vlákna alebo zmeniť ich farbu. Používajte iba tie prípravky, ktoré sú pre tento účel určené. 

Nehanbite sa však príležitostné čistenie zveriť do rúk profesionálov. Veľmi dôležité je správne schnutie koberca. Mikróby obľubujú vlhké a tmavé miesta, navyše nesprávne vysušený koberec môže zapáchať. 

Údržba kamenného koberca

Vedeli ste, že kamenný koberec môžete použiť aj v interiéri? 

Často slúži ako podlaha v chodbe, garáži, pivnici, ale aj v kúpeľni a kuchyni. Prakticky záleží na vašich požiadavkách. Vhodný je tiež v okolí krbu alebo bazénu, či na príjazdovej ceste. 

Ako sa o neho starať? 

Kamenný koberec sa s obľubou používa aj vďaka svojim vlastnostiam. Je mrazuvzdorný a navyše prepúšťa vodu cez podložie. Avšak pozor na námrazu, ktorá môže vzniknúť na povrchu. Bez problémov odoláva soli. 

Aj v prípade interiérového kamenného koberca sa o jeho povrch môžete starať bežným spôsobom. A teda utieraním, vysávaním a umývaním. Jednou z ďalších výhod tohto koberca je, že ním neprerastá tráva. Prípadné poškodenie povrchu veľmi jednoducho opravíte jeho opätovným vyplnením. 

Najnovšie trendy a ďalšie tipy

Aj koberce podliehajú módnym trendom. Samozrejme, v prvom rade záleží na tom, čo sa páči vám. No rôzne štýly a nové trendy spestria vašu domácnosť. Inšpirujte sa a obohaťte svoj interiér naozaj štýlovým kobercom. Kusové koberce dnes zažívajú rozmach. 

Napríklad minimalistický trend je stále obľúbený. Moderný šmrnc predstavujú jednoduché geometrické tvary. Nie však v príliš kontrastných a pestrých farbách. Skôr sa rozhliadnite po kombinácii dvoch farieb. Prípadne zvoľte jednu farbu a jej odtiene. Jednoduché motívy zažívajú svoj moderný návrat.

Silného kontrastu sa však nemusíte báť. Najmä v prípade jedinečných vzorov a tvarov. Vyskúšajte napríklad čierno-biely pruhovaný koberec či abstraktné motívy v čiernych a červených farbách. Nezabudnite ani na okrúhle tvary kobercov. 

Ako zabrániť šmýkaniu koberca?

Poznáte to. Máte v chodbe krásny nový behúň, no takmer zakaždým, keď po ňom niekto prebehne, posunie sa alebo stratí svoj tvar. 

Ako skrotiť neposlušný koberec? 

Prvým riešením je jednoznačne špeciálna podložka. Tá tiež prispeje k izoláciu hluku a tepla. 

Ďalším riešením je tiež použitie termolepidla. Nemusíte sa báť, v prípade presunu koberca lepidlo zo spodnej strany jednoducho odškrabete. Rovnako môžete použiť aj silikónový tmel, no ten môže v čistiarni poškodiť koberec. Rýchlym a jednoduchým riešením je použitie suchých zipsov v rohoch koberca. Ten môžete o podlahu prilepiť napríklad obojstrannou lepiacou páskou.

 

 

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom