Hlavné menu

Ako vybrať a postaviť záhradný domček

Ako využiť záhradu na maximum? Ak záhradkárčíte a potrebujete ďalší úložný priestor v podobe kôlne, je pre vás nákup záhradného domčeka ideálne riešenie. Takisto sa mu potešia aj vaše deti.

https://www.biano.sk/produkt/89724357-scala-domek-6x5-keter

Hodil by sa vám na záhrade ďalší úložný priestor na náradie a záhradnú techniku? Alebo si len chcete vytvoriť miesto na relax či útočisko na detské hry? 


Záhradné chatky, domčeky aj kôlne majú široké využitie. My vám poradíme, ako a aký domček vybrať na záhradu presne tak, aby zodpovedal vašim potrebám. 


Postaviť si môžete záhradný domček aj svojpomocne. Ak nie ste skúsený domáci majster, poslúžia vám kúsky, ktoré kúpite a sami zmontujete podľa návodu.

1) Rady pred kúpou záhradného domčeka

Na čo budete domček využívať?

Než sa pustíte do výberu, ujasnite si, k čomu domček bude slúžiť:

 • Chcete ho ako úschovňu náradia, záhradného nábytku a techniky?
 • Zháňate domček pre deti, v ktorom sa budú môcť hrať celoročne?
 • Hodí sa vám skôr chatka, v ktorej môžu tráviť čas nielen deti, ale aj dospelí?

Záhradné domčeky sa delia na účelové, ktoré slúžia na uskladnenie náradia, záhradnej techniky a podobne. Ich veľkosť býva väčšinou do 10 m². Vyrábajú sa buď ako plastové, plechové aj drevené. Okná nemajú vôbec alebo majú len malý otvor pre lepšie odvetrávanie.

Ďalšou skupinou sú záhradné domčeky s širším využitím. Aj tie môžu slúžiť na uskladnenie záhradného náradia a ďalších vecí, ale dajú sa využiť aj na relaxáciu a prespanie. Majú otváracie okná a rozmer najčastejšie v rozmedzí 12 a 25 m² . Väčšinou sa tieto chatky vyrabajú z dreva.

Treťou samostatnou skupinou sú záhradné domčeky pre deti.

Ako veľký záhradný domček potrebujem?

Teraz už viete, na aký účel domček hľadáte. Zostáva len zvážiť, čo všetko v ňom budete uskladňovať.

Jedná sa len o náradie na záhradkárčenie, ako je fúrik, hrable, lopata a ďalšie drobnosti?

Bude vám stačiť menší domček.

Ak v chatke chcete mať aj gril, kosačku, záhradný nábytok alebo bicykle, siahnite po väčšom domčeku. Nielen, aby sa do neho všetko vošlo, ale aby ste k uskladneným veciam mali pohodlný prístup a nemuseli ste zakaždým všetko vyberať von.

Samozrejme musíte vyberať aj podľa toho, koľko priestoru pre stavbu záhradného domčeka máte k dispozícii. Mal by k nemu byť dobrý prístup a tiež by nemal na záhrade pôsobiť rušivo.

Stavebné povolenie na záhradný domček

Ak plánujete obstaranie bežného záhradného domčeka na úschovu náradia alebo rekreáciu, nebudete stavebné povolenie, ani ohlásenie, potrebovať. K tomu stačí dodržať podmienky, aby zastavaná plocha nebola väčšia ako 25 m² a domček nebol vyšší ako 5 m.

Vzdialenosť domčeka alebo kôlne od hranice susedného pozemku musí byť najmenej 2 m.

Ak sa stavbou zníži plocha pozemku schopného vsakovať dažďovú vodu na menej ako polovicu z celkovej plochy stavebného pozemku, musíte požiadať o územný súhlas.

Ak sa záhradný domček zaobíde bez stavebného povolenia, vždy si radšej všetko overte na príslušnom stavebnom úrade.

Bude v domčeku osvetlenie?

Plánujete domček používať aj keď sa zotmie?

V kôlni nie je osvetlenie tak nutné, ako v domčekoch so širším využitím. Svetlo by vám tam jednoducho chýbalo. Ak nechcete hľadať veci za pomoci čelovky, bude určite lepšie zaviesť elektrické rozvody. Samotné prevedenie prenechajte na odborníka.

Vyberte si kôlňu s podlahou či bez podlahy

Vyberať môžete z domčekov, ktoré už podlahu majú, alebo si podlahu dorobíte sami.

Každý domček musí stáť na rovnom a pevnom povrchu. Keby stál na nerovnom alebo sypkom teréne či iba na tráve, podomlela by ho voda.

Podlaha môže byť betónová, drevená alebo vydláždená. V každom prípade je potrebné, aby bol povrch rovný. Dorovnať sa dá kremičitým pieskom.

Ešte pred pokládkou podlahy položte na zem geotextíliu a fóliu, ktorá zabráni presakovaniu vody podlahou.

2) Záhradné domčeky podľa materiálu

Predstavu, k čomu záhradný domček budete využívať, už máte. Teraz sa pozrieme na jednotlivé materiály, ich výhody a nevýhody.

V ponuke najčastejšie nájdete domčeky z dreva, plechu a plastu.

Než si domček zaobstaráte, ujasnite si, či bude stáť niekde v zákryte, alebo naň napríklad uvidíte z okna domu. Čisto účelový plechový domček na záhrade moc parády nenarobí. Naopak drevený domček pôsobí rozprávkovo a záhradu ešte viac zvelebí.

Čo sa týka údržby, všetky druhy záhradných kôlní sú odvetrávané, takže sa nemusíte báť, že by uskladnené veci zatuchli alebo splesniveli.

Domčeky však nie sú zateplené ani vykurované, radšej v nich cez zimu nenechávajte nič, čo by mohol mráz poškodiť.

Plechové zahradné domčeky

Domčeky vyrobené z plechu slúžia primárne na uskladnenie vecí, ako je záhradné náradie, nábytok a podobne.

Nie sú vhodné na rekreáciu a estetické hľadisko tiež nie je ich hlavnou prednosťou.

Cenovo sa pohybujú od veľmi lacných kôlní, až po drahšie luxusné plechové domčeky, ktoré vás milo prekvapia svojou funkčnosťou a bezpečnosťou.

Vyrábajú sa z pozinkovaného plechu ošetreného niekoľkými vrstvami ochranného laku proti korózii. To z nich robí prakticky bezúdržbové domčeky, ktoré vydržia aj nepriaznivé počasie.

Nemusia sa natierať. Rám je vyrobený z oceľovej pozinkovanej konštrukcie, vďaka ktorej majú dlhú životnosť, a tiež stabilitu.

Výhodou plechových domčekov je aj ich pomerne jednoduchá montáž, dvaja ľudia ho postavia behom niekoľkých hodín.

Výhody:

 • rýchla inštalácia
 • jednoduchá údržba
 • nepotrebujete stavebné povolenie

Nevýhody:

 • horší vzhľad

Plastové záhradné domčeky

Plastové domčeky sú rovnako ako plechové len účelové a skvele poslúžia na uskladnenie náradia, záhradnej techniky i iných potrebných vecí.

Montáž plastových domčekov je jednoduchá a dva zruční jedinci ju v priebehu niekoľkých hodín zvládnu ako nič.

Na údržbu sú nenáročné, takmer bezúdržbové. Mach, pleseň ani korózia sa na plaste neobjavia.

Rám z hliníka či pozinkovanej ocele je proti vonkajším vplyvom tiež veľmi odolný.

Plast je však ľahký a tým pádom sú menej stabilné. Kvalitné ukotvenie domčeka je vec, bez ktorej sa nezaobídete.

Dvere domčeka bývajú vybavené petlicou a je dobré si k nej zaobstarať visiaci zámok.

Výhody:

 • rýchla inštalácia
 • prakticky bezúdržbové
 • nepotrebujete stavebného povolenia

Nevýhody:

 • menej stabilné
 • horší vzhľad

Drevené záhradné domčeky

Vďaka prírodnému materiálu drevené záhradné domčeky dobre zapadnú do krajinného razu.

Delia sa podľa konštrukcie na zrubové, panelové a palubovkové.

Na rozdiel od plechových a plastových sa dajú deliť podľa použitia na:

 • Účelové domčeky, ktoré možno využiť na uskladnenie záhradnej techniky, náradia a ďalších nevyhnutností.
 • Rekreačné domčeky sú vhodné aj na uskladnenie všetkého, čo k prevádzke záhrady potrebujete, ale vďaka väčšiemu pôdorysu aj väčším oknám sa dajú použiť aj ako príjemná zašiváreň.
  • Často mávajú presklené nielen okná, ale aj časť dverí, vďaka čomu sa do domčeka dostane ešte viac slnečných lúčov.
  • Kto by chcel na záhrade posedávať aj v daždi, a pritom byť sám v suchu, môže si vybrať domček s pergolou. Pergola samozrejme rovnako dobre poslúži aj v slnečnom počasí, kedy poskytne príjemný tieň.

Oba druhy drevených domčekov vyžadujú intenzívnejšiu údržbu, je potrebné, aby boli vhodne naimpregnované - to im zaručí dlhú životnosť. Domčeky sa dodávajú neošetrené, nezabudnite, že bez povrchovej úpravy drevo dlho nevydrží. Náter je nutné opakovať ideálne každý rok.

Aby ste zamedzili prístupu nechcených návštevníkov, sú všetky domčeky uzamykateľné - majú na dverách buď petlicu, alebo profilový zámok.

Domčeky sa dodávajú rozložené - je to taká väčšia skladačka, ktorú by ste mali zvládnuť postaviť aj bez remeselníka do niekoľkých hodín. Počítajte ale s tým, že na montáž sú potrebné aspoň dve osoby. Ak nie ste až taký kutil, objednajte si domček aj s montážou.

Výhody

 • nenarušujú vzhľad krajiny
 • širšie možnosti využitia

Nevýhody

 • náročnějšia údržba
 • vyššia cena

Typy strechy a druhy strešnej krytiny

Najčastejšie sa stretnete s nasledujúcimi typmi striech:

 • Plochá strecha - nemá žiadny alebo len mierny sklon
 • Rovná strecha - je rovná a nakláňa sa len na jednu stranu kvôli dažďu
 • Sedlová strecha - čiže štítová strecha patrí medzi najbežnejší typ pri drevených chatkách. Strecha sa uprostred domu zbieha do špičky.
 • Polokřížová strecha - rovnako ako pri sedlovej sa zbieha uprostred do špičky, rozdiel je v tom, že sa oddeľuje po stranách od hlavnej strechy. V tejto oblasti bývajú dvere.

Niektoré domčeky kúpite bez strešnej krytiny. Teraz je na čase rozhodnúť, čím budete pokrývať. Aby bol domček dostatočne chránený, je dobré pred položením krytiny strechu použiť špeciálnou fóliou. Potom môžete zvoliť z nasledujúcich krytín:

 • strešná lepenka
 • asfaltové šindle
 • strešné tašky

3) Montáž záhradného domčeka

Ako postaviť záhradný domček?

Než sa dáte do montáže, je potrebné pripraviť podklad. To, ako dlho vám bude slúžiť, ovplyvňuje aj to, na akých základoch bude kôlňa stáť. Plocha musí byť pevná a hlavne rovná. Vodorovné položenie základu pod záhradný domček pomáha predísť problémom s nedovierajucími dverami alebo oknami.

Podklad záhradného domčeka

Betónová doska je najvhodnejší materiál, čo sa týka odolnosti. Pokiaľ ale niekedy budete plánovať domček premiestniť, narazíte na komplikácie.

Betón s oceľovou výstužou by mal byť tučný 10 až 15 cm. Položený by mal byť na štrkovom podklade v nemrznúcej hĺbke.

Zámková dlažba sa perfektne hodí pre menšie stavby. Je cenovo menej nákladná a umožňuje prípadné premiestnenie domčeka.

Samonosný rošt je najpraktickejší základ pre malé i veľké domčeky. Ukotvuje sa na zemnej skrutky a umožňuje prípadné premiestnenie.

Zhotovenie domčekov podľa typu

Montáž domčekov sa líši typ od typu. Najjednoduchšie je prizvať si na pomoc niekoho zručného, ​​s kým domček zostavíte presne podľa návodu. V tom býva všetko - od potrebného náradia až po vysvetlenie postupu krok za krokom. Zjednodušene potom montáž prebieha nasledovne.

Montáž plechových záhradných domčekov

Montáž plechových domčekov začína stavbou základov obvodových stien, pri tom si dajte pozor, aby sa vám nepretáčal skrutkami.

Keď máte hotovú kostru domčeka, začnite osadzovať obvodové steny, dbajte na správne natočenie stien podľa manuálu.

Keď sú steny postavené, pripevnite lišty, ktoré zabránia, aby sa plech vlnil.

Ak máte domček so štítovú strechou, nainštalujte obaja štíty a samotnú strechu rozoprite väzníky. Teraz je na rade kladenie strešných plechov, u ktorého je dôležité správne prekrývanie dielov, aby strechou nezatekalo.

Zostáva už len primontovať dvere a domček je pripravený na použitie.

Montáž plastových záhradných domčekov

Montáž plastových domčekov začína zostavením podlahy a pripevnením k podložke.

Potom si pripravte stenové panely a nainštalujte ich k podložke. Keď budú pripevnené, naskrutkujte na ne lišty, ktoré ich spevnia.

Ďalej namontujte dverné stĺpiky, nasaďte na ne krídla dverí a naskrutkujte štíty.

Teraz prichádza na rad strešné panely. Než ich pripevníte, nainštalujte strešné nosník. Potom môžete začať pripevňovať samotné panely.

Zostáva upevniť hrebeňovú lištu a zaistiť ju krytkami.

Montáž drevených záhradných domčekov

Montáž drevených domčekov je časovo náročnejšia. Keď je hotový podklad, čaká vás skrutkovanie. Základných pilotov priskrutkujte k nosníkom, tie musia byť vždy vyrovnané presne v pravom uhle.

Ďalej prídu na rad steny, ktoré sa skladajú ako skladačka. Je potrebné kontrolovať, či sú fošne vodorovne.

Až sa dostanete na montáž okien a dverí, myslite na to, aby ste neodstránili ochranné fólie skôr, než domček naimpregnujete.

Zvonku i zvnútra okien priskrutkujte kryciu lištu.

Až budete mať domček zostavený, je na rade položenie podlahových dosiek.

Zostáva už len posledný krok, a tým je zastrešenie. Buď zvoľte krytinu, ktorá je súčasťou balenia a ak máte domček bez krytiny, sami si vyberte, čím budete pokrývať.


4) Detské záhradné domčeky

Kto v detskom veku netúžil po vlastnej skrýši na záhrade?

Záhradné domčeky to deťom presne ponúkajú. Rozvíjajú detskú predstavivosť a poskytujú kúsok súkromia, ktorý ocenia aj tí najmenší. Navyše v deťoch rozvíjajú pocit zodpovednosti a kreatívne myslenie.

Skvelou voľbou sú domčeky, ktoré možno doplniť o rôzne príslušenstvo:

Takéto hracie zostavy deti len tak neomrzia.

Či už budú mať deti domček len na schovávanie hračiek alebo na hry s kamarátmi, dbajte pri výbere na bezpečnosť a dostatočnú stabilitu. Nezabudnite pozerať na atesty, ktoré zaručujú ich nezávadnosť i bezpečnosť.

Čo sa týka umiestnenia, dajte ho na také miesto, na ktoré vždy z domu uvidíte.

Aj detské domčeky sa väčšinou dodávajú nezmontované a je nutné ich zložiť. Pri troche šikovnosti to v dvoch zaberie niekoľko hodín.

Vonkajšie domčeky sa vyrábajú z dreva a z plastu. Každý materiál má svoje pre a proti, poďme sa na ne pozrieť bližšie.

Drevené domčeky

Drevené domčeky skvele zapadnú do záhrady vďaka svojmu prirodzenému vzhľadu. Sú šetrné k životnému prostrediu a dobre vetrajú.

O drevo sa ale musíte starať, takže nezabúdajte na pravidelnú impregnáciu, vďaka ktorej bude drevo krásne aj po rokoch používania.

Drevené domčeky pôsobia nadčasovo a pri dobre zvolenej veľkosti môžu s vašimi najmenšími rásť až do puberty.

Pri výbere skontrolujte, čo všetko balenie obsahuje. K niektorým domčekom si musíte zaobstarať strešnú krytinu a podlahu sami.

Nezabudnite drevo natrieť, aby bolo chránené pred poveternostnými vplyvmi.

Výhody

 • nadčasové
 • rastú s dieťaťom
 • šetrné k životnému prostrediu

Nevýhody

 • vyššia cena
 • nutnosť drevo impregnovať

Plastové domčeky

Poslednou dobou sú ale tiež veľmi populárne plastové záhradné domčeky.

Sú lacnejšie a vyrábajú sa v širokej škále designov od rozprávkových motívov až po repliky naozajstných domov.

Výhodou plastových domčekov býva aj ich ľahká premiestniteľnosť, takže ak bude vonku zima, stačí domček preniesť do tepla domova.

Čo sa týka odolnosti plastu, z ktorých sú vyrobené, tak na záhrade môže byť celoročne, pretože odolávajú ako horúcemu slnečnému počasiu, tak i mrazom.

Proti vyblednutiu obsahuje UV filter.

Nespornou výhodou je ich ľahká údržba, stačí utrieť mokrou handričkou alebo umyť záhradnou hadicou a je to.

Výhody

 • veľká variabilita
 • nižšia cena
 • jednoduchá údržba

Nevýhody

 • skôr pre menšie deti


5) Príslušenstvo k záhradným domčekom

Do všetkých záhradných domčekov môžete zaobstarať veľa vychytávok. Či už sa jedná o rôzne poličky do kôlní alebo prístrešky pred slnkom do drevených chatiek či kotviace sady.

Kotviaca súprava umožňuje ukotvenie záhradného domčeka k pevnému podkladu a tým výrazne zvýšiť jeho stabilitu.

Regály sú skvelý doplnkom pre prehľadné skladovanie všetkého menšieho náradia.

Prístavok vyrieši problém s tým, ak ste neodhadli objem skladovaných vecí.

Prístrešok je vhodný k záhradným chatkám, ak radi trávite čas vonku a chcete byť chránení proti priamemu slnku.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom