Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Hamaky, hojdacie siete a závesné kreslá - relax nielen o dovolenke

Akú hamaku, hojdaciu sieť či kreslo vybrať na záhradu alebo do interiéru? Poďte sa pozrieť, aké sú možnosti a na čo si dať pri výbere pozor, aby ste doma mohli nerušene odpočívať.

Keď sa povie hamaka, vybaví sa vám slnečná pláž, hojdacia sieť a koktail so slamkou? Nie ste s pravdou až tak ďaleko, slovo pôvodom z indiánskeho jazyka značilo skôr sieť na ryby. Potom sa hamaky začali používať na lodiach, kde zaisťovali pokojnejšie spanie na vlnách. Na súši zas chránili nocľažníka pred dotieravými aj jedovatými obyvateľmi voľnej prírody. Aj dnes sa hamaky využívajú pri prenocovaní v prírode, ale pre svoju pohodlnosť si vydobyli miesto na záhradách, balkónoch aj v obývačkách.

Vyberte si tú vhodnú hamaku pre seba

Z čoho možno vyberať a na čo si dať pozor?

 • Správná veľkosť je jedným z kľúčových parametrov. Aby sa vám v hamake pohodlne odpočívalo, je potrebné, aby ste si uvedomili, že sa hamaka prevesí a v príliš malej by ste sa mohli nepohodlne krčiť.
 • Nosnosť je ďalším parametrom, ktorý neradno podceniť, buďte k sebe radšej úprimní, oplatí sa to
 • Hojdacie siete pre jedného sú najčastejšie nakupovaným artiklom. Ich nosnosť je často okolo 100 kg, takže sa nebojte, že by ste museli držať diéty, pokiaľ ju ale nechcete len pre seba, nebude to ideálna voľba.
 • Hojdacie siete pre dvoch i pre celú rodinu sú skvelou záležitosťou predovšetkým pre ľudí, ktorí si radi užívajú blízkosť toho druhého. Alebo naopak pre jednotlivcov, ktorí ocenia obrovský priestor, ktorý ponúkajú.
 • Hamaky pre deti i bábätká sú skvelou záležitosťou, pretože jemné hojdanie rozvíja deťom zmysel pre rovnováhu. Nezabudnite ich umiestniť nižšie, než dospelácke.

Aký materiál sa hodí pre vonkajšie hamaky?

Hojdacie siete umiestnené vonku musia odolať nielen prudkému slnku, ale aj poveternostným vplyvom. Aký materiál je pre takéto použitie vhodný?

 • Polyester: priedušný a veľmi odolný materiál, ktorý je možné nechať vonku cez celú sezónu. Nezatuchne ani po niekoľkodňových dažďoch.
 • Padákový hodváb: je veľmi ľahký a odolný, využívaný je skôr výletníkmi a vojenskými nadšencami.
 • Plátené hamaky: na záhrade velmi dobre vyzerajú, len nie je ideálne je nechávať nepretržite vonku, aby vo vlhku nezatuchly.
 • Bavlnené siete: úplná klasika, ktorá je veľmi ľahká a príjemne vzdušná. Aj u bavlny je lepšie nenechávať visieť celú sezónu.

Ako uchytiť hamaku na záhrade či verande?

1. Medzi stromy: ideálny rozostup stromov je aspoň 4 metre. Na uchytenie použite širšie, alebo ešte lepšie ploché laná. Tie, na rozdiel od úzkych laniek a retiazok, nebudú strom ničiť.

2. Do stojana: pokiaľ sieť nemôžete či nechcete zavesiť medzi stromami alebo stĺpmi, je možné uchytenie riešiť stojanmi priamo robenými na hojdacie siete. Nielen, že sú praktické, ale mnohokrát aj veľmi dobre vyzerajú. Než stojan zaobstaráte, skontrolujte, či rozmer siete zodpovedá rozpätiu stojana.

 • Drevené stojany: masívne stojany z atraktívnych drevín ako sú smrek, breza či smrekovec. Aby boli chránené pred poveternostnými vplyvmi i plesňami, bývajú napustené ochrannou látkou. Starostlivosť o tieto stojany je dobré občas zopakovať. Z dreva sú dostupné aj skladacie stojany, je ale nutné počítať s nižšou nosnosťou.
 • Kovové stojany: oceľové stojany s povrchovou úpravou sú vhodné pre vonkajšie použitie, ale skladacie stojany napriek tomu radšej mimo sezónu upracte do sucha a neskracujte im zbytočne životnosť.

BIANO TIP: Od komárov vás ochráni moskytiéra a ak sa nechcete pohojdávania na záhrade vzdať ani v daždi, zakúpte si k hamake plachtu.

Vyberte si hojdacie siete a hamaky na Biane:

Závesné hojdacie kreslá v interiéri

Vonku nie je práve ideálne počasie? Nevadí, príjemne zaleňošiť si môžete aj doma. Závesné kreslá sú do interiéru vhodnejšie ako hamaky a to z jednoduchého dôvodu - zaberajú menej priestoru. V interiéri nie sú vystavené poveternostným vplyvom, jedinou hrozbou im bude vyliaty čaj či káva. Preto výber materiálu nie je tak dôležitý, ako u vonkajších.

Z akých materiálov je na výber?

 • Plátené kreslá sú ľahké, ľahko sa čistia. Vyberať môžete z obrovskej škály farieb i vzorov.
 • Bavlnené siete sú rovnako ako plátno veľmi ľahké, priedušné a ľahké na údržbu.
 • Ratanové či drevené kreslá s vyberateľným čalúnením sú už na rozdiel od látkových ťažšie a je dobré k tomuto faktu prihliadnuť pri voľbe uchytenia.

Možnosti uchytenia sú nasledujúce:

1. Na strop sa dajú závesné kreslá prichytiť za jeden jediný bod. Tu je ale potrebné si dať obzvlášť pozor nielen na nosnosť kresla, ale aj na nosnosť uchytenia, prípadný pád by moc relaxačný nebol.
2. Do stojana je vhodné kreslá zavesiť, keď nemáte dostatočne pevný strop. Vďaka uchyteniu v jednom bode nezaberú stojany príliš miesta.
Materiál stojana je najčastejšie kovový či drevený. Drevo je nutné čas od času ošetriť, aby bolo stále pekné. Kovové sú prakticky bezúdržbové. Len pozor, aby nepoškriabali podlahu.