Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Fínska sauna alebo infrasauna doma?

Milujete pobyt v saune a chceli by ste ju mať aj doma? Dnes už to nie je nemožné, poďte si vybrať takú saunu, v ktorej si budete môcť užívať tepla tak často, ako len budete chcieť.

Pobyt v saune má blahodarný vplyv na ľudský organizmus. Dochádza k posilneniu srdca a zlepšeniu krvného obehu. Vďaka poteniu sa z tela vyplavujú toxické látky, čo uľavuje pečeni a pomáha zvyšovať imunitu. Sauna môže zmierniť aj bolesti kĺbov a svalov a napomáha regenerácii. Znie to lákavo? Už nemusíte jazdiť cez celé mesto, aby ste si mohli dopriať pobyt v saune, môžete si zaobstarať svoju vlastnú priamo domov. Pamätajte na to, že do sauny by ste mali chodiť len, ak ste zdraví.

Rozdelenie podľa zdroja tepla

Dáte prednosť suchému teplu, ktoré vás postupne prehreje, alebo sa chcete prehriať priamo, bez toho, aby okolitá teplota bola tak vysoká? Základné dva druhy sáun - fínska a infrasauna - sa v tomto bode zásadne líšia. Fínska využíva na prehriatie vysokých teplôt, ktoré dosahujú k 90 až 100 ° C, infrasauna funguje na princípe žiarenia, ktoré rozohrieva priamo tkanivá, okolitá teplota tak nepresiahne 60 ° C.

Pre koľko osôb?

Než si saunu zakúpite, zamyslite sa, ako veľkú saunu využijete. Budete tam chodiť sami či vo dvoch? V tom prípade naozaj stačí sauna pre dve osoby, väčšie by len zbytočne zaberali miesto a boli by energeticky náročné. Pokiaľ bude saunu využívať súčasne viac ľudí, určite voľte saunu so zodpovedajúcim počtom miest. Samozrejme výber prispôsobte aj veľkosti miestnosti, kde bude sauna nainštalovaná.

Materiál

Typickým materiálom na výrobu sáun je drevo. Najčastejšie sa používa kanadský jedľovec, pretože neobsahuje živicu a nie je aromatický. Ďalším obľúbeným drevom je potom severský smrek, v ktorého dreve je podiel živice tiež veľmi nízky. Interiér sauny možno nájsť aj z osiky, jelše či abachi (africké vŕby). Ak by ste chceli aromatické drevo, voľte sauny z cédra.

Montáž

Inštalácia sauny vás iste poteší. Nie je potreba nijak zasahovať do stien či podlahy. Saunu stačí len postaviť tam, kde ju chcete mať, a zapojiť do zásuvky s napätím 230 V. Navyše infrasauny nevyžarujú von žiadne teplo a môžu tak pokojne byť aj v menších miestnostiach.

Ako sa saunovať

U fínskej sauny prebieha saunovanie v 3 cykloch (o 10-15 minútach), medzi ktorými je potrebné sa ochladiť a odpočinúť (približne na 10 minút). U infrasauny stačí jeden cyklus o približnej dĺžke 30-45 minút. Po skončení nie je potrebné sa ochladzovať, stačí sa len osprchovať. Pri oboch druhov sáun dbajte na dostatočný prísun tekutín. Vhodné sú najmä nesladené minerálne vody.

Fínska sauna

História saunovania siaha až do 11. storočia. Samozrejme sa toho veľa zmenilo a dnešnú podobu fínskych sáun by ste v tom čase hľadali len ťažko. Poďme sa pozrieť na to, ako vyzerajú dnes tie, ktoré si môžete zaobstarať aj domov.

Fínske sauny fungujú na princípe zahrievania tela vysokou teplotou vzduchu. Tá môže dosahovať až 100 ° C. Znesiteľná je hlavne vďaka nízkej vlhkosti vzduchu - a to okolo len 5-10%. Pre reguláciu vlhkosti sú na kachliach nahriate kamene, ktoré sa polievajú vodou. Do vody môžete pridať aj vonné oleje a užiť si tak aj príjemnú aromaterapiu.

Predhriatie sauny je závislé na jej veľkosti, priemerná doba ohrevu je okolo 30 minút. Ak chcete ušetriť čas, vyberte saunu s možnosťou nastavenia času zapnutia.

Kachle

Tradičné vyhrievanie vo fínskych saunách bolo pomocou kachlí na drevo. Čo do bytu nie je úplne ideálne. Našťastie sa objavilo vykurovanie pomocou elektrických kachlí a fínske sauny sa tak stali oveľa dostupnejšie k domácemu použitiu. Kachle sú relatívne úsporné a aj keď sa bude saunovať celá rodina, nevyjde jedna procedúra na viac ako niekoľko desiatok korún. Väčšina sáun sa predáva bez kachlí, ktoré je nutné dokúpiť. Dajte si preto pozor, či kupujete saunu už s nimi, alebo nie.

Výkon

Ak kachle dokupujete zvlášť, dodržujte výrobcom odporúčaný výkon kachlí. Do sauny pre dve osoby budú stačiť kachle s výkonom 3500 kW, pre štyri osoby voľte výkon okolo 6000 kW. Je lepšie mať o niečo vyšší výkon, pretože kachle nemusia byť pustené naplno a ohrev je tak úspornejší.

Vyberte si fínsku saunu na Biane:

Infrasauna

Ozdravné účinky infračerveného žiarenia boli objavené v Japonsku v roku 1965, oproti fínskym saunám sú tak infrasauny relatívne mladé. Infražiarenie je podobné tomu slnečnému, s tou výhodou, že nehrozia žiadne zmeny na koži. Infražiarenie je pohlcované objektmi, nie je teda potrebné, aby okolitá teplota bola tak vysoká. Lúče prenikajú až 4 cm hlboko do tkanív a príjemne vás tak prehrejú.

Teplota sa v týchto saunách pohybuje v rozmedzí medzi 40 až 60 ° C. Tým sa aj značne znižuje doba nahrievania sauny pred jej použitím. Vďaka nižšej teplote sú infrasauny vhodné pre osoby, ktorým robí pobyt vo vysokých teplotách problémy. Na rozohriatie stačí 5-15 minút, samozrejme záleží na veľkosti sauny. Infrasauny sú relatívne malé, sú preto vhodné aj do menších domčekov a bytov.

Aké vybrať ohrievače

 • Karbónové žiariče bývajú na obstaranie drahšie, ale ich prevádzka je energeticky najmenej náročná, takže sa vám investícia bude postupne vracať. Sú preto vhodné hlavne ak sa budete saunovať často. Navyše majú vysokú životnosť (udáva sa až 90 rokov). Samotné žiariče sa potom zohrievajú na teplotu v rozmedzí 70 až 170 ° C.
 • Keramické žiariče sa zohrievajú až na 300 ° C, sú preto kryté ochrannou mriežkou. Nahrievajú sa veľmi rýchlo a nie je potrebné, aby ich v saune bolo veľké množstvo. Pri bežnom používaní, t.j, pri prevádzke trikrát týždenne po 45 minútach, majú udávanú životnosť 60 rokov.
 • Svetelne keramické (red light) žiariče sa rozohrievajú na teploty v rozmedzí 300 až 500 ° C a majú tým pádom väčšiu spotrebu. Na druhú stranu saunu prehrejú už počas niekoľkých minút. Okrem tepla vyžarujú aj svetlo, ktoré má pozitívne účinky na zdravie. Životnosť sa udáva okolo 60 rokov.

Príkon

Ideálne príkon by mal dosahovať aspoň 1700 W. Menší by sa prejavil na výkone sauny, ktorý by bol nižší. Príkon vyšší ako 2000 W je už zbytočne vysoký a nepríjemne by sa prejavil na spotrebe. So správnym príkonom vás saunovania bude stáť len niekoľko korún za procedúru.

Vyberte si infrasaunu na Biane:

Pre pohodlnejšie používanie

Pre príjemnú a ničím nerušenú relaxáciu v saune dbajte aj na detaily.

 • Ovládací panel: niektoré sauny majú ovládací panel z vonkajšej strany, ak by sa vám počas procedúr nechcelo vstávať, určite voľte sauny s panelom vo vnútri.
 • Vyhrievaná podlaha: tú oceníte u infrasauny a to najmä preto, že v nej teplota vzduchu nie je tak vysoká a chlad od nôh by mohol zážitok zo saunovania narušiť.
 • Osvetlenie: dôležité je predovšetkým vnútorné osvetlenie. Niektoré sauny majú aj možnosť zmeny farby svetla. Prispôsobte tak farbu a intenzitu momentálnej nálade.
 • Opierka chrbta: ak nie sú opierky priamo v zakúpenej saune, môžete ich dokúpiť a pohodlne sa oprieť.
 • Ionizátor: ničí nežiaduce mikroorganizmy.
 • Rádio či MP3 prehrávač: ideálny pre jedincov, ktorí nedajú bez obľúbenej pesničky ani ranu.
 • Poličky: pretože je pitný režim dôležitý, budú sa hodiť aj poličky, kam fľašu s vodou môžete odložiť.
 • Pre fínske sauny: pre jednoduchú reguláciu vlhkosti sa nezaobídete bez vedra a naberačky. Rovnako tak dôležitý je vlhkomer, vďaka ktorému budete vedieť, kedy je čas na zaliatie horúcich kameňov vodou.

Vyberte si doplnky do sauny na Biane: