Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Čo zaobstarať deťom na záhradu

Plánujete tento rok deťom urobiť na záhrade poriadny hrací kútik? Máme pre vás tipy na super lákadlá, vďaka ktorým sa malé aj veľké deti zabavia na dlhé hodiny.

https://cz.pinterest.com/pin/560979697318334597/

Pieskovisko

To úplne prvé, čo by vaša záhrada mala deťom ponúknuť, je pieskovisko. Malé deti si tam dokážu stavať bábovky a hrady z piesku a variť polievočky pokojne celé hodiny. Pieskovisko môžete zaobstarať jednoduché plastové, lepšie je ale poobzerať sa po priestrannejšom a mohutnejšom drevenom, ktorého súčasťou býva aj lavička. Nezabudnite k pieskovisku okrem vedierok, lopatiek, hrabličiek a báboviek zaobstarať aj veko alebo plachtu, aby bolo pieskovisko chránené proti vonkajším vplyvom a hlavne proti nežiaducim návštevám zvierat, napríklad mačiek.

Hojdačka

Doslova za pár desiatok eur môžete na záhradu zaobstarať detskú hojdačku, teda za predpokladu, že ju máte kam zavesiť - napríklad na konár stromu. Pre najmenšie deti sú vhodné hojdačky s bezpečnostnými priečkami či pásmi, väčším stačí už len jednoduchá "doska". Drahším variantom je kúpa hojdačiek vrátane drevenej či kovovej konštrukcie, ktoré následne umiestnite kamkoľvek na záhradu. Len si vždy dávajte pozor, aby bolo okolo hojdačky dosť miesta a nedošlo pri hojdaní k nepríjemnému úrazu, keby bola trebárs príliš blízko plota či steny domu.

Kĺzačky

Všetky deti milujú kĺzačky. Ak plánujete na záhradu nejakú zaobstarať, poobzerajte sa po ľahkej plastovej šmykľavke, ktorú môžete v lete použiť pokojne aj pri bazéne - uvidíte, ako si deti budú kľzanie do vody užívať. Postrážte si ale nosnosť, tie najmenšie ju mávajú len do 30-tich kilogramov.

Hojdacia sieť

Hojdacie siete milujú ako deti, tak dospelí, zaspať v nich v lete po obede je totiž dokonalá relaxácia. Kúpiť ich môžete buď samostatne a zavesiť ich medzi dva vyrastené stromy, čo je pre deti to najlepšie aj z dôvodu zabezpečeného tieňa, alebo ich môžete zaobstarať vrátane špeciálneho stojana, ktorý potom môžete umiestniť napríklad na terasu. Pri ňom je ale treba si dať naozaj pozor, aby bol dostatočne stabilný.

Trampolína

Úplne najobľúbenejším záhradným lákadlom je pre deti každého veku trampolína. Vydržia na nej skákať a vyvádzať celé dni, čo je častokrát to, po čom rodič túži. Trampolínu ale vyberajte starostlivo - s čím menším priemerom bude, tým menšiu bude mať nosnosť. Naopak veľké trampolíny s väčšou nosnosťou umožňujú aj väčšie odpruženie, čo ale napríklad pre malé deti nie je úplne želateľné. V každom prípade nezabudnite z bezpečnostných dôvodov zaobstarať trampolínu s ochrannou sieťou, ktorá sa dá aj prikúpiť i zvlášť.

Lezecká stena

Deti rady niekam lezú a šplhajú, aj keď sa to zo strachu z pádu dospelým zvyčajne veľmi nepáči. Keď im ale napríklad na jednu stenu garáže, preliezačky alebo záhradného domčeka nainštalujete menšiu lezeckú stenu, na ktorej môžu potrénovať silu aj stabilitu, zas tak veľmi sa nestane. Aj keď to často vyzerá, že tí capartovi nemajú pud sebazáchovy, verte, že poznajú svoje možnosti.

Záhradný domček

Snáď každé dieťa sníva o svojom záhradnom domčeku, ktorý bude len jeho. Najlepšie na strome, ale ak na záhrade žiadne vyrastené stromy nemáte, zábavu si užijú aj v tom obyčajnom. A že výber nie je malý! Zoženiete maličké a ľahké plastové domčeky pre tých najmenších, ktoré môžete umiestniť k pieskovisku, ale aj väčšie drevené záhradné domčeky, do ktorých sa zmestí aj posteľ alebo poschodová posteľ pre príležitostné letné prespávanie a nočné bojovky. Dovoľte starším deťom, aby si domček zariadili podľa svojho a pokojne im odovzdajte kľúče s tým, že je to len a len ich území. Budú nadšené!

Multifunkčná preliezačka

Máte možnosť deťom na záhradu zaobstarať aj úplne multifunkčné riešenie - preliezačku, ktorá kombinuje hojdačku s kĺzačkou a častokrát aj s pieskoviskom, lezeckou stenou a malým domčekom na hranie. Zaobstaraním takej preliezačky ušetríte ako peniaze, tak aj nervy a drahocenný priestor na záhrade.

Obrie hry

Ak máte v obľube stolové hry, kúpte si na záhradu ich zväčšené verzie. Také záhradné piškvôrky, veže jenga, človeče nehnevaj sa, alebo dáma, zožne veľký úspech a keď na to príde, užijú si s nimi zábavu pri večernom posedení s priateľmi aj dospelí.

 Ihrisko

Majú vaše deti nejaké obľúbené loptové športy? Ak máte dostatočne veľkú záhradu bez výrazného prevýšenia a prekážok, doprajte im tú radosť a zariaďte im multifunkčné ihrisko. Samozrejme nemusí byť v reálnej veľkosti a podobe. Stačí futbalová bránka, prenosná sieť na lenivý tenis, bedminton, volejbal či nohejbal alebo košík na basketbal. Deti si k vám potom radi pozvú kamarátov a strávia veľa času vonku.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom