Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Čo všetko by ste mali vedieť o dlažbovom obklade?

Dlažba dokáže byť podlahovou krytinou s dlhou životnosťou a vysokou odolnosťou. Pred samotným výberom sa vám oplatí spoznať všetky jej vlastnosti, budete tak pripravení na každú situáciu.

https://www.pinterest.co.uk/pin/442267625899337079/

Dlažba bola využívaná už v starom Ríme. Za jej vysokou popularitou stál originálny vzhľad a vysoká odolnosť. Tieto vlastnosti si drží dodnes a preto ju zahliadnete nielen u vonkajších plôch, ale aj v moderných interiéroch. Pokiaľ práve premýšľate nad jej obstaraním, určite dáva zmysel pozrieť sa na niekoľko kľúčových informácií a rád.

Položenie vonkajšej dlažby nemusí byť zložité

České ľudové príslovie "sprostý jako dlaždič" by mohlo viesť k myšlienke, že pokladanie dlažby je niečo nepredstaviteľne komplikované. Opak je pravdou a v drvivej väčšine prípadov je postup až prekvapivo jednoduchý.

V prípade položenia vonkajšej dlažby všetko zvládnete svojpomocne. Terasa alebo chodníček k domovým dverám zaberie maximálne pár dní. Na použitie v exteriéroch je jednou z najobľúbenejších betónová dlažba, ktorá sa vyrába v pestrej škále tvarov, farieb a rozmerov. Prvým krokom pokladania je vymeranie. Ak vedie dláždená plocha k domu, myslite na to, aby jej sklon odvádzal povrchovú vodu preč od budovy. Pre vybudovanie pevného podkladu využite hrubý štrk. Lôžko pre pokladanie by malo byť naopak z jemného štrku. Dlažobné kocky patria vedľa seba do zvoleného vzoru so škárami okolo 3 až 5 mm medzi sebou. Položenú dlažbu stačí zasypať jemným pieskom, ktorý vmetiete do škár.

Pustite sa aj do vnútornej dlažby

U pokladania dlažby v interiéri je kľúčový rovný a dokonalo pevný povrch. Toho docielite stierkou. Pred obkladaním si premyslite umiestnenie škár, aby nedošlo k poškodeniu výsledného vzhľadu. Nezaobídete sa bez moderného lepidla, ktoré umožňuje tenkovrstvové lepenie. Začínajte pokladaním dlaždíc z rohu miestnosti. Vrstva lepidla, do ktorej dlažbu pokladáte, by mala byť všade rovnako vysoká. Potom už vás čaká len vyškárovanie a je hotové.

Správna starostlivosť predĺži životnosť

Viete, ako sa starať o dlažbu, aby vám vydržala naozaj dlho? Samozrejmosťou by malo byť čistenie a snaha dlažbu zbytočne nezaťažovať. V prípade vonkajších cestičiek sa určite vyhnite tomu, aby ste na dlažbe napríklad menili olej alebo miešali farby. Pre predĺženie životnosti a zachovanie estetickej a funkčnej hodnoty slúžia ochranné impregnácie dlažby. V predaji sú impregnačné nátery prakticky pre všetky typy dlažieb.

Čistenie dlažby v interiéri vyžaduje o niečo precíznejší prístup. Určite sa vyhnite prostriedkom obsahujúcim nejakú abrazívnu zložku. Okrem špeciálnych produktov poslúži veľmi dobre pri čistení dlažby bežný ocot alebo jedlá sóda s teplou vodou. A ako čistiť škáry? Trefou do čierneho je parný čistič. Skvelú službu odvedú tiež zriedené prípravky s dezinfekčným účinkom. Ich nanášanie zubnou kefkou priamo do škár dokáže zázraky.

Oprava prasknutej dlažby nie je problém

Dlažbu máte položenú, príkladne čistú a potom sa to stane. Na zem vám spadne omylom niečo ťažké a vznikne prasklina alebo sa rovno kúsok odštiepi. Oprava prasknutej dlažby nemusí byť zdĺhavá. Menšie kúsky dokážete späť na miesto prilepiť. Gélové číre lepidlo neprezradí miesto opravy a funguje skvele.

Pri väčšom poškodení vás čaká výmena prasknutej dlaždice. S najväčšou pravdepodobnosťou vám niekde pár kusov dlažby zostalo. Ak nie, kontaktujte predajcu. Najskôr odstránite škárovaciu hmotu a následne prasknutú dlažbu vysekáte. Pri vložení nového kusu s identickým vzhľadom postupujte ako pri pokladaní. Povrch by mal byť opäť dokonalo čistý.

Dlažby pre lepšie a kvalitnejšie podlahy

Exteriérové a interiérové dlažby majú jedinečnú schopnosť ponúknuť nielen atraktívny vzhľad, ale aj funkčnosť. S vyššie spomínanými informáciami už veľmi dobre viete, čo od nich očakávať. Oživiť svoj domov môžete nielen tradičnými obkladmi keramickými, kamennými alebo tehlovými, fantázii sa medze nekladú. Skvelo vyzerajú napríklad aj dlažby s imitáciou dreva alebo mramoru. Vyberajte s rozmyslom a výsledok vás nadchne.


Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom