Rady, tipy, nápady

Čo môžete očakávať od umelých kvetov?

Súčasťou interiérových dekorácií sú tiež rastliny. Ak si nemôžete alebo nechcete zaobstarať živé kvety, stavte na tie umelé. Vďaka dnešným technológiám sú od živých na nerozoznanie, navyše nimi váš domov oživíte rovnako dobre.

Ak chcete zútulniť vaše bývanie, budete musieť siahnuť po dekoráciách, ktorými celkový charakter vášho domova podčiarknete. Hrejivý pocit vám zaručia nielen vhodne zvolené závesy, koberce či samolepky na stenu. Stále väčšej obľube sa dnes tešia aj vkusné umelé kvety, ktoré navyše vyžadujú naozaj minimálnu starostlivosť. Ak zvažujete obstaranie dekorácie v podobe umelých rastlín, potom by ste určite mali vedieť, čo od nich môžete a nemôžete očakávať.

Umiestnenie

Umelý kvet umiestnite prakticky kamkoľvek, čím môžete rozžiariť ako jednotlivé miestnosti v dome, tak skalku na záhrade. Veľkou výhodou umelých kvetov je, že nebudete musieť dbať na vhodnosť podmienok v jednotlivých miestnostiach. Aj v kúpeľni, kde trebárs nie sú svetelné podmienky úplne ideálne a živým kvetom by sa v nej nedarilo, totiž umelé kvety nájdu svoje miesto.

Inštalácia umelých kvetov je potom veľmi jednoduchá. Môžete zakúpiť kvety, ktoré sú už zaťažené v kvetináči, alebo ich necháte prirodzene visieť zo zaveseného kvetináča. Možnosti sú prakticky neobmedzené a záleží len na tom, na aký účel a kam ste umelý kvet obstarávali.

Jednoduchá starostlivosť

Medzi najväčšie výhody umelých kvetov patrí, že kvitnú celoročne, a nevyžadujú pravidelnú starostlivosť (ušetríte peniaze za nákup hnojív a čas, ktorý by ste venovali zalievaniu a presádzaniu). Ak ste nadšenými cestovateľmi, nemusíte mať starosť, či sa kvety po vašom návrate ešte spamätajú. Nevýhodou je, že vám rovnako, ako na živé kvety, i na umelé bude sadať prach a budú potrebovať umývať. Väčšinou sú však vyrobené z umývateľných materiálov, ktorých údržba nie je nijako náročná.

Náklady

Obstarávacia cena umelých kvetov býva obvykle vyššia, než koľko by ste zaplatili za rezaný kvet. Na druhej strane ale umelý kvet vydrží pekný mnoho rokov, takže sa vám tieto úvodné náklady rýchlo vrátia.

Druhy umelých kvetov

Kúpiť dnes môžete umelé kvety, kríky, stromy i plody. Záleží len na tom, kam chcete dekoráciu umiestniť. Rastliny možno zohnať kusovo, vo zväzku, visiace, popínavé alebo umiestnené do kvetináčov. Vyrábajú sa:

  1. z umelých materiálov – silikón, textílie a plast
  2. z prírodných materiálov – použitím prírodných kmeňov pod.

Vyberať môžete zo známych begónií a pelargónií, ktoré sa v kvetináčoch najčastejšie umiestňujú na balkóny a terasy. Do bytu sú potom vhodnejšie umelé orchidey, tulipány alebo malé bonsaje. Za oknami vyniknú rôzne druhy sukulentov. Záhradu pre zmenu rozžiari zlatý dážď a do chodby môžete umiestniť palmy a väčšie bonsaje. Konkrétnymi druhmi vždy veľmi ľahko navodíte či podčiarknete atmosféru aktuálneho ročného obdobia.

Zhrnutie

+ umelé kvety vydržia mnoho rokov

+ ak sú kvalitne prevedené, nedajú sa rozoznať od živých

+ nevyžadujú pravidelnú starostlivosť

+ vynikajúco s ich pomocou podčiarknete atmosféru ročného obdobia

- vyššia nákupná cena

- je potrebné z nich utierať prach

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom