Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Čo by ste mali vedieť, než si zaobstaráte bidetovú batériu

Pri kúpe bidetu sa pravdepodobne budete rozhodovať, aký typ batérie do neho zvoliť. O to ťažšie potom môže byť orientácia na trhu, kde je najrôznejších druhov priehrštie. Ako sa lepšie zorientovať?

Či už patríte k tradičným zástancom bidetov, alebo ste sa s ním stretli iba na dovolenkách a úspešne ich míňali, mali by ste im rozhodne venovať trochu pozornosti. Sú ekologické, hygienické, a navyše ich užívanie vám pomôže aj po zdravotnej stránke. To je výpočet hlavných dôvodov, prečo v poslednej dobe ich obľuba v našich krajinách rastie. Ak ste sa preň rozhodli, pomôžeme vám vybrať dôležité súčasti bidetu - batérie.

Základné pravidlá pre výber bidetovej batérie

  • Zlaďte ju so všetkými batériami v kúpeľni či na toalete, ideálne od rovnakého výrobcu a v totožnom dizajne.
  • Praktickejšie sú vždy pákové batérie, takisto šetria viac vody.
  • Bidetové batérie s prídavnou spŕškou celkom iste oceníte, najmä čo sa týka praktickosti. Ak vám to priestory neumožňujú, voľte napríklad bidetovú spŕšku k batérii v umývadle, na ktorého prívod vody sa môžete napojiť, alebo bidetovú spŕšku umiestnenú u bežnej toalety.
  • Pozerajte sa na kvalitu. Drahšie a osvedčené značky navyše poskytujú viacročné záruky na svoj tovar (kvalitné batérie majú záruku minimálne 5 rokov).

Typ

Kohútikové bidetové batérie sa môžu v dnešnej dobe javiť ako trochu retro kúsky. Avšak, opak je pravdou. Iste, vybrať môžete aj také batérie, ktoré do štýlu retro presne zapadajú a prispôsobené tomu majú aj kohútiky. Naraziť však môžete aj na plnohodnotných konkurentov bežných pákových batérií v moderných kohútikových verziách. A vyzerajú rovnako skvelo! Nevýhodou však môže byť dlhšie regulovanie teploty vody. Tým spotreba môže stúpať.

Pákové bidetové batérie sú dnes už klasikou. Umožňujú jednoduchšiu a rýchlejšiu reguláciu vody a tým jej tiež spotrebujete oveľa menej. Medzi poddruh pákových batérií môžeme zaradiť aj batérie termostatické. Tie predstavujú ďalšiu alternatívu ako ušetriť. Sú veľmi výhodné z hľadiska komfortu - nemusíte čakať na odtečenie studenej vody, ale batéria automaticky začne zmiešavať teplú a studenú vodu v pomere, v akom si ju nastavíte. Tiež môžete využiť bezpečnostné poistky pre deti. Pri stabilnej teplote skrátka nehrozia žiadne nepríjemné havárie.

Druh batérie

Stojančekové batérie ponúkajú nepreberné množstvo designov, vďaka čomu si nájdete tú ideálnu pre vás. Inštaluje sa priamo na bidetovú misu a je pomerne jednoduchá. Nemusíte si strážiť žiadne ďalšie parametre.

Podomietková batéria je veľmi jednoduchá na údržbu a pýši sa moderným vzhľadom. Časť batérie je totiž schovaná za omietkou, vidieť ide len kohútik, poprípade páka a sprchová hlavica. Takéto batérie sú typické pre bidety s prídavnou spŕškou. Inštalácia môže byť trochu náročnejšia, pretože vyžaduje dokúpenie podomietkového telesa s pripojením vody, na ktoré sa batéria inštaluje.

Rozstup

Treba si tiež strážiť rozstup. Jedná sa o výstupy rozvodov na stene, konkrétne ich vzdialenosť. Tá sa určuje buď v rozmedzí 100 mm alebo 150 mm. Druhý rozstup je častejší.

Výbava

Batéria s výpusťou alebo bez výpuste

Umožňuje pomocou tiahla spustiť zátku a tak uzavrieť odtok vody. Manipulácia je jednoduchá a zátku tak bez ťažkostí môžete buď vytiahnuť alebo stlačiť podľa potreby.

Batérie môžu byť tiež doplnené o spŕšku. Bidetové batérie s prídavnou spŕškou poskytujú dokonalý komfort pri užívaní, dlhšia hadica poskytuje lepšiu manipuláciu v priestore. V mnohých ohľadoch môžu spŕšky nahradiť aj samotný bidet najmä v kúpeľniach, pri ktorých ho nainštalovať nie je možné. Potom bývajú spravidla umiestnené medzi umývadlom a toaletou, aby poskytli maximálnu funkčnosť. Ako pri vašej osobnej hygiene, tak pri najrôznejšom upratovaní kúpeľne, napustenie vody do ťažko dostupných nádob a podobne.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom