Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Čo by ste mali vedieť pred zariadením podkrovnej izby

Podkrovná izba alebo apartmán je snom mnohých z nás. Konečne sa vám splnil a vy teraz premýšľate, ako ho čo najlepšie zariadiť? Poďte si prečítať pár tipov, ktoré sa vám hodia.

Atypické bývanie v podkroví priťahuje čoraz viac ľudí. Nemajte preto na pôde skladisko, ale využite ju naplno. Či už bude v podkroví izba pre študenta, alebo si tam zariadite svoju spálňu, berte do úvahy, že toto romantické bývanie so sebou nesie určité špecifiká. Na čo si teda dať pri zariaďovaní izby v podkroví pozor? Čítajte ďalej a všetko sa dozviete.

Ako správne vymaľovať?

Podkrovným izbám vyložene slušia svetlé farby, ktoré miestnosť opticky zväčšia a prežiaria. V kombinácii s drevom sa jedná o klasiku, s ktorou nešliapnete vedľa. Ak by vám biela farba prišla fádna, siahnite po pastelových odtieňoch, ktoré dodajú na hravosti. A ak by ste predsa len chceli mať výraznú farbu, nedávajte ju na skosenú stenu, ale len na kolmú stenu, kde nebude opticky uberať na priestore.

Posteľ pod oknom?

Umiestnenie postele pod oknami má svoje klady aj zápory. Zaspávanie pri pohľade na hviezdy vás naplní pocitom úplného pokoja. Lenže, čo ak bude pršať? Kvapky dopadajúce na sklo, ktoré máte len kúsok nad hlavou, sú hlučné a citlivejších jedincov by mohli budiť zo spánku. Ak sa predsa len pre posteľ pod oknom rozhodnete, umiestnite ju tak, aby ste mali nad hlavou dosť voľného priestoru a necítili sa stiesnene. Bojíte sa, že zabudnete okno zatvoriť a po daždi nebudete mať kde spať? Investujte do automatického otvárania a zatvárania a do dažďového senzoru.

V podobnom štýle:

Chráňte sa pred slnkom

Mať preslnenú izbu je skvelé, ale ak je slnka príliš a vy sa nemáte kam schovať pred teplom, nie je to úplne to pravé. Na klasické okná stačia závesy, podkrovné okná sú ale slnku aj rozmarom počasia vystavené niekoľkonásobne viac. Riešením je vonkajšia roleta, ktorá zníži priechodnosť tepla do miestnosti o viac ako 90%. Nemala by vám chýbať aj z dôvodu, že v zime naopak znižuje únik tepla von.

BIANO TIP: Príliš veľké teplo ľahko vyriešite domácou klimatizáciou alebo prenosným ventilátorom. Vďaka nočnému režimu vás ani nebude budiť  zo spánku.

Aký nábytok do podkrovia?

Zohnať nábytok, ktorý bude pasovať do podkrovnej izby, je stávka do lotérie. Neriskujete, že nebude stopercentne pasovať, voľte nábytok na mieru. Otváranie skríň najlepšie vyriešte posuvnými dverami, sú elegantné a nezasahujú do priestoru. U podkrovných izieb vyzerá lepšie, keď nízke steny nie sú obložené skriňami viac, než je nutné. Využite preto trebárs postele s úložným priestorom alebo rôzne boxy, ktoré ľahko schováte pod posteľ.

V podobnom štýle:

Hamaky pre maximálnu pohodu

Je podkrovná izba príliš úzka? Úzka miestnosť priamo nabáda k zaveseniu hojdacej siete. V zime aj v lete si môžete nerušene relaxovať ako na pláži. Hamak ľahko pripevníte do skosených stien, len si dajte pozor na to, aby upevnenie bolo dostatočne stabilné a nedošlo k nechcenému pádu do reality.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom