Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Čítacia štafeta - tak trochu iný relax

Zima je prirodzené obdobie dlhého spánku a relaxácie. Ak máte povinností viac než dosť, skúste si aspon na jeden víkend oddýchnuť a vyskúšať vysoko relaxačnú čítaciu štafetu.

Možno si to neuvedomujete, ale na premeny ročných období reagujeme. Síce sa na celú zimu neschovávame do brlohu ako medvede, ale zmeny prírody vnímame. Od vynálezu elektriny nás už síce neovplyvňujú krátke zimné dni a dlhé noci toľko, ale aj napriek tomu nie sme v tomto ročnom období tak aktívni. Dĺžka dní ovplyvňuje tvorbu hormónov a práve preto sa nám chce v zime viac spať. Aj krajina je zababušená pod snehovou perinou, všetky živočíchy sú schované vo svojich príbytkoch a tak ani pre nás nie je prirodzené byť od rána do večera aktívni.

Poznáte snáď niečo lepšie ako zostať ráno v perinách, dostať lahodné raňajky do postele a celý deň sa len váľať a čítať si? Vlaďka Válková, Biano.sk
Čo tak cez víkend odmietnuť ráno vstať, poručiť si raňajky do postele a celý deň si čítať?

Zaobstarajte si na Biane vhodný podnos a nechajte si doniesť raňajky do postele:

Využite svoje prirodzené rytmy

Ak budete nasledovať svoje prirodzené rytmy, zrejme v zime začnete tráviť viac času v domácom prostredí, zrelaxujete a začnete prevádzkovať všetky obľúbené medvedie činnosti. Zima je ideálnym časom pre schúlenie sa do seba a načerpanie nových síl. Zároveň môžete cenný čas odpočinku využiť k obľúbeným činnostiam a na čítanie kníh, na ktoré sa už dlho práši. Chápeme, že zamestnané ženy, navyše mamičky, musia každú minútu pre seba pracne hľadať. Práve preto si naordinujte čítaciu a relaxačnú štafetu.

K čítaniu neodmysliteľne patrí aj plná šálka horúceho nápoja - prajete si čaj, kávu alebo čokoládu?

Vyberte si na Biane ten správny hrnček pre pravého knihomoľa:

AKO NA ČÍTACIU ŠTAFETU?

1. Zostaňte ráno v posteli

Využite víkend a toho, že sa nemusíte ponáhľať do práce a zostaňte v posteli, pokiaľ to pôjde. Pošlite manžela či malého pomocníka pre čaj či kávu a urobte si aspon štvrťhodinku pre seba a knižku, na ktorú sa už dlho tešíte. Našuchorte vankúš, natiahnite sa a hurá do čítania.

Vyberte si na Biane obliečky, z kterých sa vám nebude chcieť vstávať:

2. Váľajte sa po obede

Vyžeňte po obede celú rodinu na záhradu či na prechádzku a než sa premočení sánkari vrátia, natiahnite sa na pohovku, alebo váľandu (veď už tie názvy si o to hovoria!) A otvorte rozčítanú knihu. Aj keby tá chvíľka relaxácie mala trvať len päť strán.

Vyberte si na Biane dokonalú leňošku:

3. Presuňte sa k deťom na koberec

Až rozdáte desiate, utriete nosy a pohladíte premrznuté tváričky, vydajte sa s čítaním priamo do izbičky svojich detí. Natiahnite sa na detský koberec, trpezlivo odolávajte občasným prejazdom vlakov cez stránky knihy a dajte si dobrých pár strán v zdravej polohe ležmo na bruchu.

Také krásne detské koberce nájdete na Biane:

4. Naložte se do vane

Už počas ukladania detí na spanie si začnite napúšťať vaňu. Pozrite sa, či soľ alebo pena do kúpeľa ešte vydajú nejaké poklady. Ak áno, rozhodne na sebe nešetrite. Keď sa vám podarí celú rodinu uložiť, natiahnite sa do vane a dočítajte aspoň tú prvú kapitolu.

Obstarajte si na Biane dokonalé doplnky pre relax vo vani:

Na Biane nájdete krásne knižnice a dalšie nezbytnosti ku čítaniu: