Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Čím sa riadiť pri vyberaní sedacieho vaku pre deti?

Sedacie vaky sa už pomerne dlho tešia veľkej obľube a rozhodne sa nedá povedať, že by to tak bolo iba u detí. Ak zvolíte parametre vaku správne, môže v ňom veľmi skoro relaxovať celá rodina.

Sedací vak v detskej izbe veľmi ľahko oživí interiér, rozšíri miesto k odpočinku a bude slúžiť rovnako dobre na relaxáciu i hranie. Ak zvolíte šikovne, budete ho môcť využívať doma i vonku. Nepodceňujte teda výber vhodných parametrov a zvoľte také, ktoré splnia vaše očakávania.

Kam sedací vak umiestnite?

Už dávno neplatí, že sa sedacie vaky dajú využívať len doma. Ak chcete zaobstarať sedací vak do detskej izby, nebudete sa pri svojom výbere potýkať so žiadnymi veľkými ťažkosťami. Jednoducho si vyberiete materiál poťahu, veľkosť i vnútornú výplň podľa toho, čo vás osloví najviac. Ak ale chcete zaobstarať sedací vak, ktorý pôjde v lete využívať aj na terase alebo pri bazéne, budete sa musieť výberu konkrétnych parametrov venovať o trochu viac, predovšetkým voľbe vhodného poťahového materiálu.

Poznáte špecifiká jednotlivých poťahových materiálov?

Sedacie vaky pre deti i dospelých sa dnes poťahujú niekoľkými rôznymi materiálmi, z ktorých má každý svoje vlastné špecifiká, s čím idú logicky ruka v ruke aj isté výhody a nevýhody. Záleží len na tom, čo od sedacieho vaku očakávate a kde ho budete chcieť primárne používať.

  • Veľmi odolným a často vyhľadávaným materiálom je nylon, ktorý sa skvelo hodí do detskej izby aj von. Hoci je na dotyk pomerne hrubý, medzi jeho veľké výhody patrí ľahká údržba (bez ťažkostí ho očistíte vlhkou handričkou) a odolnosť voči ostrým predmetom.
  • Sedacie vaky bývajú potiahnuté aj kožou, ktorá má všeobecne mnoho pozitívnych vlastností (je veľmi príjemná na dotyk, udržuje teplo), ale patrí medzi nákladnejšie poťahové materiály a ľahko sa poškodí, čo v prípade detského vystrájania nie je vždy úplne praktické.
  • Lacnejším variantom je eko koža. Jedná sa vlastne o umelo vyrobenú koženku, ktorá sa primárne hodí viac do interiéru, ale niektoré druhy vydržia aj umiestnenie na terase. Eko koža je veľmi príjemná na dotyk, hreje pri sedení a naviac je možné ju veľmi ľahko očistiť.
  • Rýdzo pre užívanie v detskej izbe sa potom hodia sedacie vaky z plyšu, pretože nádherne hrejú, takže sa nemusíte strachovať, že by sa váš potomok pri hraní nachladil. Na druhú stranu býva plyš po zašpinení o dosť náročnejší na údržbu (ako napríklad nylon či eko koža).

Viete, aká je najvhodnejšia výplň?

Samozrejme je veľmi dôležité, aby sa vašim deťom sedací vak páčil a krásne zapadol do celkového dizajnu detskej izby. Vyberať môžete ako z vyššie popísaných materiálov poťahu, tak ale aj z rôznych dizajnových prevedení. Na druhú stranu je rovnako dôležitá, ak nie dôležitejšia, vnútorná výplň, ktorá veľmi výrazne ovplyvňuje celkové vlastnosti sedacieho vaku. Vyberať môžete z troch základných možností:

  1. EPS guličky sú dnes brané ako najkvalitnejšia výplň sedacích vakov. Vyrába sa z polystyrénu v niekoľkých rôznych veľkostiach, ale všeobecne platí, že čím sú guľôčky väčšie, tým býva sedací vak na sedenie pohodlnejší. Na druhej strane ale zvyšujúca sa veľkosť guľôčok prináša riziko, že pri častom užívaní rýchlejšie zľahne.
  2. Polystyrénová drť je dnes považovaná do sedacích vakov ako nevhodný materiál, pretože veľmi rýchlo zľahne a navyše sa nepresypáva tak, ako je to u EPS guličiek. Na druhú stranu sú vaky s touto výplňou podstatne lacnejšie.
  3. Prírodná výplň sa na trhu začala objavovať pomerne nedávno. Hoci neponúka také pozitívne vlastnosti ako EPS guličky (netvaruje sa tak prirodzene podľa tela), je skvelou alternatívou pre všetkých milovníkov prírodných materiálov. Najčastejšie sa vaky plnia pohánkovými alebo špaldovými šupkami, prípadne kombináciou oboch.

Aký tvar sedacieho vaku zvolíte?

Najväčšej obľube sa dnes tešia sedacie vaky v tvare vankúša, na ktorých môžete pohodlne sedieť aj ležať (ak kúpite dostatočne veľký). Niektoré sedacie vaky v tomto tvare naviac ponúkajú aj prirobené popruhy, vďaka ktorým si môžete z vankúša vytvarovať kresielko s lepšou oporou chrbta. Sedacie vaky sa ďalej dajú zakúpiť v tvare hrušky, ktorá už opierku chrbta poskytuje, vreca, kresla či taburetky

Doporučenie na záver

  • Do detskej izby rozhodne vyberajte vaky šité dvojitým alebo trojitým švom. Budete mať istotu, že sa pri veľkej záťaži vak nezačne párať a deťom dlho vydrží.
  • Veľkou výhodou je u sedacích vakov tiež odnímateľný poťah, ktorý v prípade potreby ľahko z vaku zložíte a vyperiete.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom