Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Chcete mať doma menej neporiadku? Kúpte si správne rohožky!

Vedeli ste, že správne zvolené rohožky vám môžu výrazne uľahčiť upratovanie? Správny výber rohoží eliminuje až 80% nečistôt z topánok, ktoré by ste si inak priniesli domov. Neváhajte a kúpte si rohožku ešte dnes.

4

Hlavnou funkciou rohožky je očistiť neporiadok z topánok, túto funkciu rozhodne nepodceňujte, ušetrí vám veľa času, ktorý by ste inak trávili zametaním a vytieraním nanošeného neporiadku. Aby ale rohožka nebola len nudným pomocníkom, sú na výber rozdielne tvary i farby. Podčiarknite svoju domácnosť originálnou rohožkou, ktorá nielen vyčistí obuv, ale privíta a pobaví návštevníkov.

Vyberáme rohožku - na čo dbať

  • Vyberajte rohožku podľa funkcie: nie je rohožka ako rohožka, aj keď by sa mohlo zdať, že sa jedná o nezaujímavý kúsok do vašej domácnosti, nie je to tak. Rohožky sú rozdelené podľa svojej funkcie, jemná textilná rohožka nebude plniť svoju funkciu, keď ju dáte pred vchodové dvere, kde bude čeliť poveternostným vplyvom, ktorým neodolá. Ani hrubou rohožkou s kefami si vchod do spálne nezpříjemníte. Preto je vhodné, aby rohože boli umiestnené tak, aby svoju funkciu plnili čo najlepšie. Hrubé rohože patria von, jemnejšie a savé naopak do interiéru.
  • Aby išli dvere ľahko otvoriť: než si kúpite samotnú rohožku, uvedomte si, na ktorú stranu sa otvárajú dvere. Otvárajú sa tam, kde bude rohožka? Starostlivo premerajte, akú vysokú rohož si môžete dovoliť, aby išli dvere plynulo otvoriť.
  • Aby rohož nepreklzáva: máte klzkú podlahu? Pri čistení topánok by sa vám mohlo stať, že rohož bude cestovať po celej chodbe či predsieni, tomu možno ľahko zabrániť tým, že kúpite rohožku, ktorá má spodnú vrstvu z gumy.

Rohožkový systém vás zbaví až 80 % nečistot!

O čem je řeč? Pokud se nechcete zouvat ještě před vchodovými dveřmi a přesto nemáte chuť  si domů nosit kamínky a jiné nečistoty, zpozorněte. Rohožkový systém se skládá z dvou a více rohožek, které postupně vaše boty zbaví až 80 % nečistot. První rohož by měla být nejhrubší, aby podrážky zbavila nejhorší špíny, další rohože jsou měkčí a boty spíše dočišťují. Aby vše fungovalo, jak má, záleží samozřejmě i na spolupráci daného jedince, rohožky vám boty nevyčistí samy.

1. Vonkajšia rohož

Vonkajšia rohož musí zvládnuť tú najšpinavšiu prácu, preto je silnejšia a odolnejšia ako rohož vnútorná. Ako prvý čistiaci stupeň sú vhodné rohože, o ktoré si utriete bahno, sneh či iné hrubé nečistoty. Takúto rohož využijú hlavne majitelia domov, ktorí iju môžu dať pred vchodové dvere.

Ak vedú ku dverám schody, môžete na ne dať rohož priamo vyrábanú na schody. Schodové rohože majú tú výhodu, že si topánky vyčistíte ešte skôr, než dôjdete domov a navyše eliminujú riziko pošmyknutia a chránia aj samotný schod pred opotrebovaním.

  • Materiál: vhodné sú buď gumové (pryžové) či syntetické kefkové rohože. Takýto materiál je nielen odolný, ale nehrozí splesniveniu, čo by sa u iných materiálov mohlo stať.
  • Údržba: vonkajšie rohože musia byť jednoduché na údržbu, ideálnu rohož stačí opláchnuť vodou.
  • Odolnosť: Všetky vonkajšie rohože musia odolať poveternostným vplyvom. V zime navyše aj posypovej soli.

Vyberte si vonkajšiu rohož na Biane:

2. Textilné vstupné rohože

Ešte, než vstúpite do bytu, utriete si topánky o ďalšiu rohož. Ideálny materiál pre tento druh rohoží je polypropylén, ktorý je veľmi odolný a jeho vlákna sú antistatické. Ďalšie obľúbené materiály, ktoré sú dostatočne hrubé a odolné sú juta, bambus či kokosové vlákna. Tieto rohožky už nie sú čisto funkčnou záležitosťou, je možné nájsť aj veľa dizajnových kúskov, ktoré skrášlia vchod do bytu. Niektoré rohožky návštevníkov aj pobavia.

BIANO TIP: chcete návštevníkov pripraviť na to, že s vami žijú aj domáci maznáčikovia? Povedzte to rohožkou so zvieracím motívom.

Vyberte si vstupnú rohož na Biane:

3. Vnútorná rohožka

Na dočistenie obuvi od najjemnejších nečistôt a vlhkosti sú vhodné vnútorné rohožky, materiál nemusí byť tak pevný ako u vonkajších a vstupných rohoží. Naopak by mali byť jemné a dobre sať vlhkosť.

Z chodby rovno na koberec: chcete, aby váš koberec zostal čistý čo najdlhšie? Keď pred miestnosť umiestnite rohožku, pomôžete koberec udržať v dobrom stave výrazne dlhšie.

Rohožka pred balkónom či terasou: vnútorné rohožky je vhodné dať pred miestnosti, z ktorých je to blízko von, či priamo pred vchod na terasu alebo do záhrady. Každý občas vybehne v domácich topánkach a dobre rozmiestnené rohožky zachytia neporiadok skôr, ako ho roznosíte po miestnosti.

  • Materiál: vnútorné rohože sú vyrábané z rozličných materiálov, od polyamidu, až po bavlnu.
  • Údržba: aby rohožka plnila svoju funkciu, je nutné ju čas od času vyčistiť. Väčšina rohoží ide prať v práčke na 30 ° C, inštrukcie k čisteniu sú uvedené priamo na rohožke.

Vyberte si vnútornú rohožku na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom