Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Byt, ktorý budete milovať vy i vaša mačka

Rozhodli ste sa pre obstaranie jednej alebo viacerých mačiek do svojho bytu? Máme pre vás niekoľko tipov, ako byt pripraviť na príchod tohto svojhlavého chlpáča. Poďte sa inšpirovať.

https://www.dezeen.com/2014/07/01/gerry-judah-arcing-sculpture-mercedes-benz-goodwood/

Rozhodli ste si zaobstarať domáceho maznáčika? Mačka je nezávislý tvor, ktorého si môžu zaobstarať aj inak vyťažení ľudia. Na rozdiel od psov je ale potrebné počítať s tým, že mačku nevlastníte vy, ale väčšinou mačka vlastní vás. A nezaberie len priestor na podlahe, zaberie napríklad aj parapety a vršky skríň. Ako teda zariadiť byt tak, aby ste vy i vaša mačka žili v harmónii?

Mačky milujú výšky

Bojíte sa, že je váš byt pre mačku moc malý? Máme pre vás dobrú správu - využiť môžete aj inak nevyužité priestory na stene. Pretože mačky sa vo výškach cítia ako doma, môžete im z niekoľkých škrabadiel urobiť na stene stupienky. Použiť môžete aj očistený konár zo stromu, ktorý pôsobí v kombinácii s bielymi stenami mimoriadne dekoratívne, či obyčajné poličky, pri ktorých oželiete, že budú poškriabané. Tiež silné povrazy sú skvelé na šplhanie. Využiť môžete aj strop, kam sa dá zavesiť hamak, v ktorom bude pri odpočinku mať prehľad nad všetkým, čo sa doma robí.

Doprajte mačke úkryt a veľa podnetov

Mačky prespia väčšinu dňa, avšak predstava, že túto činnosť budú vykonávať v pelešteku, je prinajmenšom naivná. Čomu však neodolajú, sú malé uzavreté priestory. Nechajte na zemi položenú krabicu a uvidíte, ako sa hneď zabývajú, nehľadiac na to, že sa tam z fyzikálneho hľadiska nezmestia. Uzavreté pelešteky pripevnite aj na stenu, aby vo svojom neviditeľnom móde mohli aj tak sledovať dianie.

 

Keď mačky nespia, je potrebné, aby sa mali čím zabaviť, nepodceňte preto výber všeliakých hračiek. Milujú tiež kocúrnik obyčajný - rastlinu, ktorá má veľmi relaxačné účinky. Hoci sa jej prezýva mačací kokaín, nemá na vašich chlpáčov žiadne vedľajšie účinky.

Správna mačacia hygiena

Tieto nesmierne čistotné stvorenia nemusíte venčiť, ani keď žijú výhradne v byte. Je potrebné im ale dopriať čistý záchod. Pokiaľ ho nebudete pravidelne čistiť, dá vám mačka čoskoro najavo, že ste niečo zanedbali. Pretože po sebe radi zahrabávajú, je praktické voliť záchod s dvierkami, ktoré zabránia vyhadzovaniu neporiadku mimo mačaciu toaletu. Tiež je potrebné počítať s tým, že mačky sa veľmi starajú o svoju srsť, prehltnuté chlpy by ale mohli mačke spôsobiť tráviace ťažkosti. Preto jej doprajte špeciálnu mačaciu trávu. Len počítajte s tým, že s rastlinkou rýchlo zatočí.


BIANO TIP:  Aby ste nemuseli nechávať otvorenú miestnosť, v ktorej sa nachádza mačacia toaleta, nainštalujte do dverí malé dvierka pre mačky, ktorými ľahko prejdú.

Zachráňte si nábytok pred pazúrikmi

Ako zabrániť tomu, aby si mačky brúsili pazúriky o váš obľúbený kus nábytku? Spočiatku to bude asi trochu boj, ale aj mačka sa všeličo naučí, len je pri tom menej ochotná ako pes. Aby nemala takú potrebu ničiť nábytok, doprajte jej veľa plôch, kde si bude môcť brúsiť pazúriky "legálne". Nie je potrebné zhotovovať obrovské škrabadlá, ktorá zaberajú miesto, zvoliť môžete aj také, ktoré pripevníte na roh steny a vôbec do priestoru nezasahujú. Škrabadlá môžete riešiť aj kreatívnejšie, napríklad keď ich vytvoríte na nohách od stola.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom