Biano Blogger: Choď svojou cestou, ukazuj to, čo žiješ a čomu veríš

Biano Blogger: Choď svojou cestou, ukazuj to, čo žiješ a čomu veríš

Erika Bistrovič

Vášňou blogerky Eriky sú témy spojené s vnímavým a rešpektujúcim rodičovstvom, emóciami a sebarozvojom. Čo pre ňu znamená rodičovstvo a čo by odkázala budúcim mamičkám? Poďte sa s nami začítať do rozhovoru nielen o deťoch.

Kto je Erika Bistrovič a čo vlastne robí?

Erika alias @ina_mama_v_chorvatsku sa na svojom blogu venuje rešpektujúcemu prístupu k deťom, ich emóciám aj na základe neurovied a fungovania mozgu. Na svojom blogu www.erikabistrovic.sk a na sociálnych sieťach ukazuje rodičom, ako mať s deťmi láskyplný a harmonický vzťah bez kriku. Okrem toho ju bavia témy spojené so zdravým životným štýlom, knihami, non toxic témou, esenciálnymi olejami a cestovaním.

Zdroj: erikabistrovic.sk

Ako a kedy ste začali blogovať?

S blogovaním som začala krátko po narodení druhého syna. Dnes sú to už dva roky. Impulzom bolo predovšetkým zdieľanie mojej cesty materstvom, rodičovstvom a prístupom k deťom. Dostávala som od mojich kamarátiek a rodiny množstvo otázok napríklad ohľadom látkových plienok, nosenia, dojčenia, bezplienkovej komunikačnej metódy, spoločného spania a tak som sa rozhodla svoje tipy a skúsenosti dať na jedno miesto, ktoré bude prístupné a nápomocné viacerým rodičom. A zároveň im bude podporou, ktorú možno nemajú od svojho blízkeho okolia.

Čo tvorí najväčšiu časť obsahu na blogu? A je to téma, o ktorej vás najviac baví písať?

Najväčšiu časť tvoria témy rešpektujúceho a vnímavého rodičovstva. Tie ma aj najviac bavia a napĺňajú. Ostatné témy prichádzajú aj vďaka aktuálnym otázkam a záujmu mojich čitateľov.

Zdroj: erikabistrovic.sk

Články sa snažím písať hlavne ako praktickú pomôcku pre rodičov (alternatívne vzdelávanie, návšteva zubára s malými deťmi, prečo je socializácia detí až príliš preceňovaná, tipy na hračky, netoxickú domácnosť), ale sem tam si rada na blogu odložím aj svoje úvahy, napríklad o tom, či je potrebné čítať knihy o výchove alebo sa máme spoliehať na náš materinský inštinkt

Rodičovstvo, výchova detí očami Eriky

Čo pre vás znamená rodičovstvo a v čom sa zmenil váš život od kedy máte deti?

Rodičovstvo pre mňa znamená predovšetkým neustála práca samého na sebe. Možnosť spoznať samého seba, svoje emócie, spoznávať svoje detstvo a detstvo mojich predkov, skúmanie toho, prečo reagujem na niektoré situácie výbušne a ako reagovať pokojne. 

Zdroj: erikabistrovic.sk

Rodičovstvo mi umožnilo zmeniť môj pohľad na život, ísť do svojej hĺbky a objaviť moje nové povolanie. Netušila som, že s narodením prvého dieťaťa sa vlastne narodí aj nová žena-matka.

Na webe ponúkate ebook zdarma: 6 mýtov o rodičovstve od generácie pred nami. Ak by ste mali vybrať najväčší, mýtus, ktorý by to bol a prečo?

Tento ebook som písala pred dvoma rokmi. Dnes by som ho rozšírila ešte o jeden, podľa mňa, veľmi dôležitý mýtus a to je, že rodič by nemal vychovávať dieťa, ale v prvom rade seba. Deti sa rodia dokonalé také aké sú, netreba ich k ničomu vychovávať. Aj preto ja radšej používam slovo rodičovstvo než výchova (v angličtine na to majú len názov parenting - neexistuje niečo ako childrening). 

Zdroj: erikabistrovic.sk

Čo je pri výchove detí najdôležitejšie? A aký máte názor na "nevychovávanie", ale skôr kamarátstvo medzi dieťaťom a rodičom?

Najdôležitejšie je podľa mňa ostať autentický. Neskrývať svoje emócie a zároveň na sebe neustále pracovať. Pre mňa to znamená predovšetkým sebarozvoj, spoznávanie svojej minulosti, detstva mojich rodičov, starých rodičov a vzorce, ktoré si nesieme z vlastného detstva. Takto môžeme zistiť, prečo občas zareagujeme nie tak, ako by sme chceli. 

Zdroj: erikabistrovic.sk

Čo sa týka nevychovávania, tak veľmi súznim s týmto prúdom. Ale rada by som upozornila, že veľa ľudí si to mýli s výchovou, kedy sa dieťa v podstate vôbec nestaráme, nechávame všetko na neho a to je veľký rozdiel.

Dieťa potrebuje silného a sebavedomého rodiča s pevnými hodnotami, ktoré mu predáva a verí im a ktorý mu je vzorom a “influencerom”. Od ktorého sa môže učiť, inšpirovať, vzhliadať a zároveň sa mu bez strachu zdôveriť.

Zdroj: erikabistrovic.sk

Veľmi sa mi páči aj výraz - sprievodca životom alebo kouč vlastného dieťaťa. Mali by si budovať svoj vzťah na dôvere a úprimnosti a nie na zákazoch a príkazoch.

Odkaz pre budúce mamičky

Čo je na rodičovstve najťažšie a čo by ste poradili budúcej mamičke, ktorá sa naozaj bojí tejto zmeny?

Najťažšie bolo a občas stále je - zvládať vlastné emócie. A tu sa opäť vraciam k sebarozvoju. Podľa mňa je to kľúč k vedomému, vnímavému, rešpektujúcemu a pohodovému rodičovstvu. Určite by som odporučila nejaký kurz alebo knihu, kde sa ide do hĺbky v týchto témach. Napríklad zranenia z detstva.

Zdroj: erikabistrovic.sk

A nakoniec odporúčam si zapísať moju obľúbenú citáciu ohľadom bezpodmienečnej lásky k deťom, ktorú si aj ja veľmi často opakujem a mnohé deti ju vo svojom detstve nezažilo:

“Bezpodmienečná láska prejavuje dieťaťu lásku za každých okolností. Milujeme bez ohľadu na to, ako dieťa vyzerá, bez ohľadu na to, aké dosahuje výsledky, aké má slabosti a nedostatky, bez ohľadu na to, čo od neho očakávame, a čo je najťažšie, bez ohľadu na to, ako sa správa. To neznamená, že sa nám každý jej prejav musí páčiť. Znamená to, že dávame a preukazujeme lásku nášmu dieťaťu stále, dokonca aj vtedy, keď je jeho správanie nevhodné.” 

Zdroj: erikabistrovic.sk

Aktuálne trendy v zdravom životnom štýle. Ako na nich naučiť deti?

Videla som na vašom blogu aj témy ako otužovanie detí, bez mlieka. Je podľa vás "dobré" učiť deti vedomejšiemu spôsobu života hneď od mala? Príp. kedy je najlepšie začať so stravou bez mlieka, menej mäsa, so vzdelávaním v oblasti zdravého životného štýlu, so vzdelávaním ohľadom nechemickej domácnosti a prírodnej kozmetiky, s myšlienkami, že nepotrebujú 100 hračiek = minimalizmom, s nakupovaním v second handoch, príp. kvalitných kúskov od lokálnych výrobcov, namiesto fast fashion obchodov, s dôležitosťou pohybu a duševnej rovnováhy v našich životoch?

Ideálne je začať hneď od malička. Pokiaľ je to životný štýl aj rodičov, deti sa s ním rýchlo zžijú bez toho, aby sa niečo museli učiť alebo neskôr učiť nanovo. Je to pre ne prirodzené bez toho, aby nad tým uvažovali. 

Zdroj: erikabistrovic.sk

Podľa mňa je dôležité, aby boli rodičia vo vzťahu s dieťaťom autentickí, pretože dieťa vycíti, ak to tak nie je. Pokiaľ rodičia žijú úprimne hodnoty, ktoré hlásajú, deti sa rady pridajú, pretože im to tiež dáva zmysel. To, či si ich všetky prenesú neskôr aj do svojho života nevieme, ale aj to je v poriadku. Deti nevlastníme a majú právo na svoj život podľa svojich predstáv.

Inšpirujte sa s Erikou jej vysnívaným bývaním

Ako by ste popísali svoje bývanie? Čo máte vo svojom domov najradšej, čo by ste zmenili, prípadne ako vyzerá váš vysnívaný domov?

Momentálne ešte nebývame “vo svojom”, takže naše bývanie nie je takmer vôbec podľa našich predstáv :) Nechceli sme do dočasného bývania investovať a rozhodli sme sa radšej uskromniť a šetriť si na vysnívaný domček. Jednu z vecí, ktoré na súčasnom bývaní oceňujeme, že sme v relatívne veľkom byte s vysokými stropmi v kamennej rakúsko-uhorskej vile s výhľadom na more. V byte sú pôvodné drevené stromčekové parkety a je blízko centra mesta.

Závesné kreslo do mojej knižnice, z ktorej bude výhľad na more.

V tomto máme s manželom celkom presnú predstavu. Vysnívali sme si väčší pozemok mimo mesta, kde by sme si mohli aj niečo vypestovať a s výhľadom na more. Máme radi prírodné materiály: drevo, kameň a kov, takže by tomu bol prispôsobený exteriér aj interiér. Všetko by bolo ladené do mediteránsko-vintage-boho štýlu v jemných zemitých farbách. Dom by bol taktiež s vysokými stropmi a čo najviac otvoreným priestorom

Ja by som chcela mať svoj kútik s veľkou knižnicou, keďže zbožňujem knihy a čítanie. Samozrejme by nesmeli chýbať moje milované esenciálne oleje, ktoré rozvoniavajú vo viacerých difúzoroch po celom dome. Vo všeobecnosti mi je sympatický minimalizmus, takže by som chcela mať viac úložného priestoru, aby potrebné veci neboli na očiach :)

Hľadáte blogerské rady a tipy? Nechajte si poradiť od skúsených

Ako sa blog premenil od svojich začiatkov a aké s ním máte do budúcna plány (ak nie sú tajné)?

Na blogu neboli v podstate veľké zmeny. Od začiatku sa venujem rodičovským témam a témam k tomu blízkym. Do budúcna plánujem viac hovoreného slova - podcasty, zvukové stopy článkov, rozhovory, zamyslenia, keďže je to teraz preferovaná forma u mojich sledovateľov. 

Zdroj: erikabistrovic.sk

Okrem toho plánujem aj vlastné produkty určené deťom aj rodičom spojené s témami, ktorým sa venujem na blogu. Pracujem na nich už niekoľko mesiacov, takže verím, že čoskoro uzrú svetlo sveta. Rada by som začala aktívnejšie aj s konzultáciami ohľadom rodičovstva a vzdelávania detí a samozrejme sa naďalej venovala týmto témam aj na sociálnych sieťach, kde dostávam okamžitý feedback.

V čom je blogovanie podľa vás najnáročnejšie? A ako sa s tým vysporiadavate vy?

Pre mňa ako mamu na materskej asi čas. Musela som sa zmieriť s tým, že cez deň s deťmi nestihnem takmer nič, pretože sa nemôžem na 100% sústrediť. Môžem si niečo odfotiť, urobiť video, maximálne napísať príspevok na sociálnu sieť. 

Zdroj: erikabistrovic.sk

To znamená, že jediný voľný čas mám večer, keď deti zaspia. Veľmi dlho som nevedela, ako si zorganizovať čas. Mám veľa plánov, aktivít a toho, čo by som chcela stihnúť, ale je nemožné všetko natlačiť do efektívnych 2 hodín večer. Už pol roka využívam služby jednej koučky, kde sa učím vlastnej sebaorganizácii a sebadisciplíne. Nie je jednoduché pracovať (väčšinou unavená po celom dni) v podstate len večer, ale pomaly sa to učím.

Zdroj: erikabistrovic.sk

Čo vám blogovanie dalo? A je niečo, čo by ste už dnes spravili inak? Čo by ste odkázali sebe ako začínajúcej blogerke?

Blogovanie mi otvorilo dvierka do online sveta, v ktorom vidím množstvo príležitostí a možností, ktoré sa dnes ponúkajú. Vďaka blogovaniu som v spojení so svojou rodnou krajinou a mamami, ktoré riešia podobné situácie ako ja, aj zo zahraničia. 

Zdroj: erikabistrovic.sk

Jediné, čo by som asi zmenila je, že by som služby vyššie spomínaného koučingu využila už skôr :)

Sebe ako začínajúcej blogerke by som odkázala, buď sama sebou bez ohľadu aké správy a komentáre budeš dostávať. Nikdy sa nemôžeš zapáčiť všetkým a vždy sa nájdu ľudia, ktorých tvoje slová môžu zabolieť a môžu byť na teba nepríjemní. Nie si zodpovedná za to, čo tvoje slová vyvolajú v druhých ľuďoch. Choď svojou cestou, ukazuj to, čo žiješ, čomu veríš, tým nemôžeš nič pokaziť. Lebo vždy sa nájdu aj takí ľudia, ktorí tvoje slová potrebujú počuť, budú nimi rezonovať a môžeš im v danej chvíli pomocť, poradiť a povzbudiť ich.

Zdroj: erikabistrovic.sk

Radi by ste u nás na BIANO predstavili svoj blog aj vy? Napíšte nám na simona.porubska@biano.com a my sa ozveme!