Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Benzínová vs. elektrická sekačka – výhody a nevýhody

Stojíte pred voľbou, či kúpiť kosačku benzínovú, alebo elektrickú? V prvom rade záleží na trávnatej ploche. Aká je jej rozloha? Je terén rovný? Takéto otázky sú kľúčom k rozlúšteniu záhady.

Výber kosačky väčšinou trvá dlhšiu dobu, pretože ide o rozhodnutie, ktoré vám môže život zjednodušiť, alebo sťažiť. Kosačka sa totiž nekupuje na jednu sezónu, ale využívať ju budete veľa rokov. Takže ak nechcete siahnuť vedľa, položte si niekoľko otázok: je dôležitejšie cena, alebo výkon? Uprednostňujete tichý chod, alebo vám zvuk motora nevadí? Máte záhradu bez výmoľov, alebo ide o náročnejší terén?

Benzínové aj elektrické kosačky patria do kategórie rotačných strojov. To znamená, že fungujú na princípe rotačných nožov, ktoré trávu sekajú. To nie je jediný spoločný rys. Ak porovnáme spotrebu bežnej elektrickej a bežnej benzínovej kosačky, nebude medzi nimi veľký rozdiel. Pre predstavu: pozemok o rozlohe približne 4000 m2 pokosíte s 5litrovým kanistrom skoro šesťkrát. Elektrina ale tiež nie je zadarmo. V oboch prípadoch si tiež môžete vybrať medzi variantom s pojazdom alebo bez.

Výhody a nevýhody benzínovej kosačky

+ vetší výkon

+ zvláda i vetšiuí plochu

+ poradí si s vysokou trávou

+ neprekáža vám kábel

- o niečo náročnejšia údržba

- vetšia váha stroja

- väčšia hlučnosť a vibrácia

- ide použiť len v teréne s náklonom maximálne do 15 ° - výnimkou sú kosačky s odolnosťou proti prevráteniu

- väčšinou vyššia nákupná cena

Vyberte si benzínovú kosačku na Biane:

 

Výhody a nevýhody elektrickej kosačky

+ nižiaí váha stroja

+ tichý chod

+ nenáročný servis

+ ekologickejší prístup

+ vhodná na kosenie prudkých svahov

+ nižšia obstarávacia cena

- nižší výkon

- kábel napojený na elektriku vás môže obmedzovať v pohybe

- nie je vhodná pre väčšie plochy, ideálne do 600 m2

Vyberte si elektrickú kosačku na Biane:

 

 

Akonáhle budete mať rozhodnuté, zamyslite sa nad tým, aké ďalšie funkcie môže vaša kosačka mať. Môže vedieť mulčovať, regulovať rýchlosť pojazdu, mať bočné aj zadné vyhadzovanie alebo zberný kôš. To všetko nájdete u kosačiek elektrických i benzínových.