Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Ako využiť obkladový kameň

Imitácia prírodného kameňa v podobe obkladových kameňov si v poslednej dobe získava veľkú pozornosť. Objavte široké uplatnenie a krásu, ktorú kamene prinášajú.

Obkladový kameň dokáže skrášliť ako exteriéry, tak interiéry. Medzi jednu z najčastejších aplikácií patrí tá na fasádu, však atraktívne pôsobia aj ďalšie spôsoby využitia. Za všetky možno menovať napríklad obloženie krbu alebo použitie obkladového kameňa v kuchyni. Ako môžete obkladový kameň využiť vy? Nechajte sa inšpirovať!

Kameň u vás doma

Je nutné počítať s tým, že kameň bude v rámci interiéru vždy hrať dominantnú úlohu. Jeho štruktúra a farba má jedinečnú schopnosť upútať pozornosť. To je napokon hlavný dôvod, prečo to s kameňom v interiéri nepreháňať. Obložiť jednu stenu je v poriadku, obložiť celú izbu je už dosť riskantné. Obklad nie je nutné dávať ani na celú jednu stenu - ak vám príde až moc výrazný, vyberte z neho napríklad len parapety alebo obloženie krbu. Vzhľadom k výraznosti kameňa nie je úplne jednoduché k nemu vybrať vhodné vybavenie. Vždy sa však snažte o kontrast. Má výraznú kresbu? Nepribližujte k nemu kresbu dreva. Výsledok by pôsobil nejednotne.

Pravý kameň alebo imitácia?

Na trhu sa stretnete s pravými obkladovými kameňmi, ale aj s imitáciami. Argumentom pre obstaranie pravého kameňa je vysoká odolnosť - odoláva vysokým teplotám i mrazom. Hodí sa tak predovšetkým pre vonkajšie použitie. Naopak, imitácia, ktorá je oproti pravému kameňu lacnejšia, sa ľahko zabýva v ľubovoľnej miestnosti vášho domova. Nemusíte mať strach, že by výsledok pôsobil umelo. Imitácie sú v dnešnej dobe naozaj autentické a ľahké na údržbu.

Kameň je nadčasový

Nebojte sa, že by obkladový kameň vyšiel z módy. Jeho neopakovateľnú kresbu a štruktúru nemožno len tak nahradiť. Hoci neponúka tak širokú škálu farieb ako iné materiály, vie zaujať. Skúste sa aj vy zamyslieť nad tým, kde by mu to u vás pristalo. Zaujímavo pôsobí sám o sebe, ale aj napríklad v kombinácii so sklom. Kontrast hladkej plochy s jemným povrchovým reliéfom kameňa je veľmi atraktívny.

Vyberte si obkladový kameň na Biane: