Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Ako vybrať perfektné zrkadlo a ako s ním v interiéri kúzliť

Preč sú doby, v ktorých zrkadlá slúžili iba na kontrolu vizáže. Dnes môžete s pomocou strategicky rozmiestnených zrkadiel doslova čarovať s priestorom.

Ak existuje bytový doplnok, ktorý dokáže s interiérom robiť skutočné divy, potom je to zrkadlo. Vie dodať svetlo tam, kde chýba, zväčšiť malé priestory aj umocniť štýlovosť vášho bytu. A pretože je na trhu nepreberné množstvo všetkých veľkostí i tvarov, skúste sa v tej všetkej spleti trochu zorientovať a prispôsobiť váš výber konkrétnym miestnostiam. Oplatí sa to.

Typ zrcadla

 • Nástenné zrkadlá sa umiestňujú na stenu rovnakým spôsobom ako obrazy. Môžu ich aj čiastočne nahrádzať. Ich nespornou výhodou je, že šetria miesto, pretože ich nepotrebujete umiestňovať na zem.
 • Volne stojacie zrkadlá vyžadujú viac priestoru, nemusia sa vŕtať a navyše s dobre zvoleným rámom vyzerajú nesmierne elegantne. Hodia sa do spální aj do šatní.
 • Nalepovacie zrkadlá možno na steny umiestniť pomocou špeciálneho lepidla na zrkadlá, ktoré ich nepoškodia. Môžete ich potom umiestniť prakticky kamkoľvek bez vŕtania.
 • Kosmetické zrkadlá nemusia používať len profesionálni vizážisti. Ich obstaranie nie je nijako nákladné. Na jednej strane zrkadlo poskytuje klasický odraz, na druhej strane je zväčšujúce. Môžu byť závesné alebo stolové, doplnené bývajú aj zabudovaným LED osvetlením.
 • Polohovateľné zrkadlá umožňujú prispôsobiť natočenie a uhol k vašej spokojnosti. Môžu byť aj na otáčacom a vysúvacom kĺbe, ktorý viac uľahčí manipuláciu.
 • Stolné zrkadlá využijete napríklad pre toaletné stolíky, svoje miesto nájdu aj v kúpeľni. Môžete ich umiestniť kamkoľvek, sú ľahké a ľahko premiestniteľná.

Rám zrkadla

Výberom štýlového rámu dodáte zrkadlu šmrnc a v neposlednom rade ho môžete tiež zaradiť do vami obľúbených štýlov. Môže byť z najrôznejších materiálov od dreva, kovu, nerezu alebo plastu.

 • Drevené rámy patria k úplnej klasike. Veľakrát bývajú ošetrené len matným lakom, aby vynikla krása tohto prírodného materiálu. Hodia sa predovšetkým k rustikálnemu či škandinávskemu štýlu. Zrkadlá v drevených rámoch, zdobených jemnou rezbou, zasa obstoja v starožitne zariadených interiéroch.  
 • Kovové rámy sa výborne dopĺňajú s industriálnym štýlom, v pozlátenej variante si nájdu svoje miesto aj v štýlových glamour interiéroch.
 • Plastové rámy najlepšie korešpondujú s modernými štýlmi, v klasických interiéroch naopak budú pôsobiť rušivo.
 • Sklenené a brúsené rámy najlepsie korešpondujú s moderným štýlom, v klasických interiéroch naopak budú pôsobiť rušivo.
 • Zrcadlá bez rámov pôsobia minimalistickým dojmom. Práve preto tak nájdu využitie v miestach, ktoré nepotrebujeme nijako krášliť, ale v ktorých potrebujeme, aby nám pomohli rozjasniť alebo zväčšiť priestory.

Hrátky so svetlom

Máte v byte krásny, ale tmavý kút, v ktorom vám k dokonalosti chýba prirodzené denné svetlo? Zaveste na protiľahlú stranu zrkadlo tak, aby odrazené svetlo dopadalo do tmavého miesta. Všeobecne potom platí, že kedykoľvek umiestnite zrkadlo priamo proti oknu, bude to mať podobný efekt ako otočenie vypínačom svetla. Čím väčšiu zrkadlovú plochu zvolíte, tým viac svetla budete mať. Tento trik sa však hodí skôr pre zrkadlá, ktoré využívate ako dekoráciu. Nevhodné sú pre stojacie alebo nástenné zrkadlá, ktoré majú viac praktický účel a v ktorých sa potrebujete vidieť dostatočne ostro a osvetleno.

Zväčšenie priestoru

Pre menšie byty a domy, v ktorých bojujete s priestorom, môžete miestnosť opticky zväčšiť vhodným zavesením zrkadiel. Čím väčšie zrkadlo na stenu umiestnite, tým viac "priestoru" získate. Riešením sú tiež zrkadlové obklady, ktoré sa lepia na stenu v nepravidelných zrkadlových pásoch a vytvárajú tak niekoľko menších zrkadlových plôch.

Zrkadlo v kúpeľni

Tu ide o absolútnu nutnosť, ktorá však má svoje špecifiká. Navyše môžu byť dokonale multifunkčným zariadením. Spravidla sa umiestňuje nad umývadlo alebo umývadlovú skrinku. Ak nechcete vŕtať do obkladov, ponúka sa možnosť zrkadlo jednoducho prilepiť pomocou montážneho lepidla na lepenie zrkadiel.

Zrkadlo s úložným priestorom

Môže ísť o jednoduchú poličku, alebo tiež dokonale skrytý úložný priestor v podobe skrinky pre väčšinu drobností, ktoré by v kúpeľni nemali chýbať. Pri výbere si ale okrem dizajnu postrážte aj spôsob a pevnosť zavesenia. V žiadnom prípade sa ale nesnažte do týchto skriniek natlačiť príliš veľa vecí.

Zrkadlo so svetlom

Zrkadlo, ktoré je doplnené buď dvoma bočnými svetlami, alebo jedným centrálnym, má tiež svoje opodstatnenie. LED osvetlenie sa blíži kvalite denného svetla, teda umožňuje dokonalé nasvetlenie napríklad pri líčení alebo ďalšej úprave vizáže. Pre takéto účely je vhodné lištové osvetlenie, minimálne po oboch bočných stranách zrkadla. Vďaka tomu sa vám na tvári nebudú vytvárať v odraze tmavej tiene. Tiež sa neodporúča biele svetlo, ktoré výrazne mení farby a vaše líčenie by na dennom svetle mohlo budiť údiv okoloidúcich.

Zrkadlo ako kúrenie

Jedná sa o vyhrievacie infrapanely opatrené na prednej strane zrkadlovým povrchom. Na prvý pohľad tak vidíte iba zrkadlo, zatiaľ čo skrytý infrapanel vyhrieva pevné časti miestnosti. S týmto zrkadlom tiež nikdy nebudete riešiť zahmlievanie, pretože na ploche zrkadla nedochádza ani v prípade horúcej pary k rozdielu teplôt.

Moderné vychytávky zrkadiel

Ak patríte medzi obdivovateľov moderných technológií, môžete si zaobstarať zrkadlo so zabudovanou digitálnou časomierou, zrkadlo s bezdotykovým spínačom svetla, alebo aj zrkadlo so zabudovanou obrazovkou, na ktorej budete môcť pri čistení zubov sledovať napríklad najnovšie správy.

Vyberte si zrkadlo do kúpeľne na Biane:

Zrkadlo v spálni a šatni

Či už sa obliekate v spálni alebo v šatni, potrebujte opäť veľké zrkadlo, v ktorom môžete vidieť celú svoju postavu. Dôležitosť tu ale hrá tiež dostatok svetla. V šatniach s umelým osvetlením by aj zrkadlo malo byť osvetlené zvlášť, najlepšie po oboch bočných stranách alebo okolo celého obvodu.

V spálňach s dostatkom denného svetla sa vyvarujte umiestneniu zrkadla na stenu protiľahlú k oknám - tak totiž dobre uvidíte iba svoj obrys. Ak nemáte možnosť umiestniť zrkadlo na stenu s oknami tak, aby vám rovnaké množstvo svetla dopadalo z oboch bočných strán, potom aj tu radšej stavte na podporné umelé osvetlenie.

Zrkadlo v obývacej izbe

Zrkadlá v obývacích izbách zatiaľ u nás nie sú úplne obvyklé, čo je veľká škoda. Dodávajú miestu kúzlo, zväčšujú priestor a sú zaujímavým doplnkom.

Pri hľadaní správneho miesta pre zrkadlo myslite predovšetkým na to, čo bude zrkadlo odrážať. Zrkadlo visiace naproti oknu vám bude do obývacej izby neustále vnášať pokoj prírody a zobrazovať všetky jej premeny. Ale zrkadlo, v ktorom sa budete stále musieť pozerať na prevádzkový neporiadok na protiľahlých policiach, vám príliš radosti robiť nebude. Osvedčeným variantom býva zrkadlo visiace nad pohovkou, blízko zátišia s kresielkom alebo nad komodou.

Jednoduchá ekologická údržba

Zrkadlá sú podobné všetkým ďalším skleneným plochám v byte - neustále na nich lipne prach, šmuhy a odtlačky prstov. Chemické preparáty však môžu obsahovať agresívne chemikálie, ktoré môžu časom naleptať sklenený povrch zrkadla a okrem toho sú samozrejme ďalšou zbytočnou záťažou pre prírodu. Vyskúšajte pre ľahkú a rýchlu údržbu trebárs obyčajnú vodu s trochou octu. Naniesť na zrkadlo môžete aj mydlo, ktoré je potrebné nechať chvíľu pôsobiť, a potom zotrieť. Vďaka tomu sa zrkadlo nebude takmer vôbec zahmlievať, čo oceníte najmä v kúpeľni.

Vyberte si zrkadlo na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom