Ako vybrať...

Ako vybrať dokonalé prestieradlo

Plachta ovplyvní kvalitu spánku rovnakou mierou, ako správny rošt, matrac, alebo obliečky. Záleží na materiáli, termoregulácii, spôsobe služby aj na celkovom estetickom dojme.

Väčšina z nás považuje prestieradlo za nepodstatný detail, ale to je veľmi povrchný pohľad. Napríklad zimomravý človek bude mať problém zaspať na chladivom prestieradle. A ten, kto niekedy prežil noc na prestieradle, ktoré sa celú noc otáčalo spoločne s ním, zasa potvrdí, že ani strih prestieradla vôbec nie je nepodstatným detailom.

Najprv zmerajte matrac

Dôležité je zvoliť správnu veľkosť prestieradla, ktorá musí zodpovedať veľkosti matraca. Záleží na všetkých troch rozmeroch: dĺžke, šírke a výške. V súčasnosti u nás totiž prudko stúpa obľuba 20 - 40 cm vysokých matracov, čo je miera vylučujúca nákup bežných veľkostí prestieradiel.

Plachtové, alebo napínacie prestieradlo?

Aj keď obľuba napínacích prestieradiel na gumu jednoznačne vedie, niektorí z nás stále vyhľadávajú prestieradlá majúce jednoduchý tvar obdĺžnikové plachty.

Rovné plachtové prestieradlá

Predpokladom dobrého spania na tomto type prestieradiel je veľkosť s dostatočným presahom po všetkých štyroch stenách matraca (minimálne 20 cm, ale radšej i viac), aby sa mohlo prestieradlo ľahko prehnúť pod matrac po celom obvode. Inak hrozí, že sa ráno prebudíte vedľa prestieradla, alebo naopak zapletení v ňom. Plachtové prestieradlá sa vyrábajú len z bavlny, eventuálne s jej rôznou povrchovou úpravou. Môžu sa prať na vyššie teploty, ale jednoznačne vyžadujú žehlenie.

Napínacie prestieradlá

Tieto prestieradlá majú vo všetkých štyroch rohoch šev, ktorý prestieradlo prirodzene zahýba pod matrac a vo spodnom okraji prevlečenú gumu a tá prestieradlo vypne tak, že nikde nič nevylieza, ani sa nikde nič nekrčí.

Napínanie prestieradiel ale niekedy zvádza k dojmu, že keď sú naťahovacie, vytiahnu sa do akejkoľvek veľkosti. Lenže keď menšie prestieradlo natiahnete na väčší matrac, materiál bude vystavený tak veľkému pnutiu, že čoskoro dôjde k jeho predčasnému opotrebovaniu. Preto aj v prípade naťahovacích prestieradiel najprv dobre merajte svoj matrac.

Vyberte si materiál

Nižšie nájdete zoznam materiálov dostupných na slovenskom trhu a jednoduchý opis ich ošetrovania. Vhodnosť, či naopak nevhodnosť použitia sušičky hľadajte priamo v pokynoch jednotlivých výrobcov, pretože popísané materiály sa môžu líšiť svojím zložením, aj koncovými úpravami, takže jednoznačný návod by mohol napáchať viac škody ako úžitku.

Bavlnená tkanina

Bavlna patrí medzi čisto prírodné materiály a prestieradlá z nej tak dobre sajú pot, príjemne chladia, čo ich predurčuje skôr pre letné obdobie alebo do prekúrených bytov. Čisto bavlnené prestieradlá v napínacom prevedení sú značne namáhané neustálym ťahom, čo znižuje ich životnosť. Vyrábajú sa ale tiež v prevedení s lycrou, teda prímesou elastických vlákien, ktoré životnosť týchto prestieradiel naopak významne predlžujú.

K dostaniu sú tiež prestieradlá z luxusnej egyptskej bavlny. To je bavlna špeciálne tkaná z tzv. dlhých nití o hustote 200 nití na palec štvorcový. Táto bavlna má nádherný, ušľachtilo matný lesk a vyznačuje sa neobvykle veľkou pevnosťou, teda aj veľmi dlhou životnosťou.

+ hypoalergénne
+ priedušné, dobre sajú pot
v lete chladia, v zime hrejú
+ dobrá cena (pokiaľ nejde o drahšiu egyptskú bavlnu)
- je potrebné ich žehliť

BIANO TIP: Žehlenie si u napínacích bavlnených prestieradiel ušetríte tak, že ich už pri sušení čo najviac vypnete či zavesíte tak, aby sa vlastnou váhou "vyťahovali". Nevzniknú tak zbytočné sklady a keď prestieradlo na lôžku dobre vypnete, nikto nespozná, že ste nežehlil.

Jersey prestieradlá

Ide o prestieradlá z úpletu, látku, ktorú všetci dobre poznáme napríklad z tričiek. Základom týchto úpletov je bavlna, alebo viskóza, obohatená elastickými vláknami. Jedná sa teda opäť o prírodné materiály. Úpletové prestieradlá sú veľmi obľúbené pre svoju pomerne dobrú výdrž a absolútne jednoduchú starostlivosť. Vyperiete, vysušíte, navlečiete.

+ dlhá výdrž
+ jednoduchá starostlivost
+ netreba žehliť
- vyššia cena

BIANO TIP:  Aby vám úpletové prestieradlo z bavlny, či viskózy naozaj dobre a dlho slúžilo, hľadajte na jeho obale informácie o gramáži použitého úpletu, mala by presahovať minimálne 220 g / m2. Opticky sa jedná o husté, alebo riedke tkanie, takže ak takéto prestieradlo vypnete proti svetlu a budete cez neho dobre vidieť, jedná sa o veľmi nekvalitný materiál a naopak.

Froté prestieradlá

Tieto prestieradlá sú vyrobené z úpletového variantu klasického froté, v zmesi 80% bavlny + 20% polyesteru či polyamidu. Tento špecifický úplet má veľmi nízke a husté slučky, ktoré vytvárajú špeciálny, machový povrch. Však sa na nich tiež skutočne spí ako na machu - prestieradlá sú krásne mäkučké, jemné a dokážu veľmi príjemne hriať, vďaka čomu sa výborne hodia do chladných bytov alebo pre zimné obdobie. Pranie je potrebné prispôsobiť hlavne farebnosti, prirodzené schnutie trvá vzhľadom k hrúbke materiálu dlhšie. Žehliť v tomto prípade nemusíte.

+ mäkký, príjemný materiál
+ netreba žehliť
+ dobrá cena
- dlhšie schne
- sezónne (hreje, čo v lete nemusí byť príjemné)

BIANO TIP: Dobrý pozor si pred nákupom tohto typu prestieradla dajte v prípade, keď si do postele radi beriete svojho štvornohého maznáčika. Slučkový povrch sa totiž veľmi ľahko zachytí pod pazúrik, čím dôjde k nevzhľadnému zatrhnutiu nití, alebo aj k prederaveniu prestieradla.

Zamatové prestieradlá

Tu sa jedná opäť o úpletový materiál, opäť v zmesi približne 80% bavlna + 20% polyester. Laicky je možné ho pripodobniť k prestieradlám z froté úpletu, ale s oveľa hustejšou štruktúrou, ktorá tak vo výsledku pripomína skutočný zamat. Husté tkanie okrem toho ešte viac navyšuje pocit luxusného poležaníčka a predlžuje aj celkovú životnosť prestieradiel. Teplotu prania volíme nižšiu, prirodzené sušenie na vzduchu zaberie trochu viac času. Nežehlia sa.

+ luxusný materiál
+ dlhá životnosť
- náročnejšia údržba
- vyššia cena

Flanelové prestieradlá

Vyrábajú sa zo špeciálne upravenej bavlny, obohatenej tzv. vlasom. Vďaka tejto úprave sa jedná o nesmierne príjemné prestieradlá pre zimné obdobie, ktoré práve vďaka svojmu vlasu okamžite príjemne hrejú. Ich nevýhodou môže byť krčivosť, tej sa dá predísť správnym vešaním prestieradla pri sušení na vzduchu tak, aby nevznikalo zbytočné pokrčenie.

Biele flanelové prestieradlá je možné prať na vyššie teploty, pri farebných flaneloch sa riaďte pokynmi výrobcu. Žehlenie je možné, ale nie nevyhnutne nutné.

+ jemný, príjemný povrch
- krčí sa
- sezónne (hreje, čo v lete nemusí byť príjemné)

Prestieradlá z mikrovlákien

Teda z rôznych umelých vlákien, ktoré im dodávajú špecifické vlastnosti i vzhľad - napríklad mikroflanel, microsatén, mikroplyš a ďalšie. Týchto umelých materiálov nie je nutné sa obávať, ich vlastnosti sú dnes už porovnateľne príjemné s prírodnými materiálmi. Naviac sa vyznačujú veľmi ľahkou údržbou. Obrovskou prednosťou týchto prestieradiel je tiež fakt, že sú veľmi vhodné pre všetkých alergikov a takisto astmatikov. Mikrovláknové prestieradlá sa perú na nižšie teploty, prírodné sušenie je dielom okamihu, žehlenie úplne odpadá.

+ hypoalergénne
+ rýchle schnú
+ nie je nutné žehliť
- umelé vlákna

Vyberte si prestieradlo na Biane:

 

Vyhľadať viac produktov a inšpirácií k tomuto článku