Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Ako strhať staré papierové tapety bez nervov

Chcete vášmu bývaniu dať nový vzhľad, ale v zmene vám bránia staré tapety? Žiadny problém! Nechajte si poradiť, ako ich odstrániť čo najľahšie. Nestrácajte čas!

Každý, kto aspoň raz v živote strhával staré tapety, veľmi dobre vie, že to nie je práve dvakrát zábavná aktivita. Dokáže zdržať na niekoľko hodín a vyvolať nejednu manželskú hádku. Postup sa navyše líši podľa toho, či máte doma staré, alebo relatívne nové tapety. Ak nie ste v strhávaní tapiet zatiaľ zbehlí, určite sa pozrite na nasledujúce rady. Vaše nervy aj rodinná pohoda zostanú v bezpečí.

Staré tapety skrývajú prekvapenia

Strhávanie starých papierových tapiet by išlo s troškou nadsádzky prirovnať k práci archeológa. Vrstvou po vrstve cestujete časom a zisťujete niekedy dosť znepokojujúce fakty o vkuse predchádzajúcich majiteľov. Predtým bolo bežné tenké papierové tapety lepiť na seba, prípadne ich lepiť priamo na murivo. Ľudia jednoducho novú tapetu nalepili na tú staršiu a nič ďalej neriešili.

Výsledkom je niekoľko vrstiev hmoty, ktorú musíte postupne odstrániť. Skvelými pomocníkmi vám budú škrabka, valček a horúca voda. Namočeným valčekom vždy tapetu navlhčíte, chvíľu počkáte a potom škrabkou vrstvu tapety odstránite. V niektorých prípadoch to ide naozaj pomaly. Staré vrstvy nedržia pri sebe a majú tendenciu trhať sa na malé kúsky.

Osvedčeným tipom je použitie tekutého odstraňovača tapiet. Nejaký čas si tiež ušetríte pridaním bieleho octu do vody, v ktorej namáčate valček. Odstraňovanie starej tapety sa podobá likvidácii starej maľby.

Nové tapety odstránite hravo

Potrebujete odstrániť relatívne nové tapety? Dobrá správa. Máte z polovice vyhraté! Novšie typy tapety sú spravidla hrubšie a majú lepšiu súdržnosť. Najmä drahšie a dizajnové tapety dokážete odstrániť jednoduchým namočením vo vode. Škrabku a hrubú silu budete potrebovať len vo výnimočných prípadoch.

Ak sa tapeta trhá, znova ju navlhčite a počkajte. Je zbytočné kvôli nedočkavosti trhať tapetu po malých kúskoch, keď stačí počkať a potom tapetu strhnúť v jednom celistvom pruhu. Pri namáčaní tapety začnite najskôr vždy hore, až potom postupujte dole. Stekajúca voda sa vsiakne do tapety.

Akonáhle máte tapety dolu, budete musieť vyriešiť, ako odstrániť zvyšky lepidla. Opäť je to veľmi jednoduché, prakticky vám stačí mäkká handra, namočená v teplej vode.

Tipy pre ešte jednoduchšie odstránenie tapetiet

Pri odstraňovaní starých papierových tapiet je vhodné dodržiavať niekoľko základných odporúčaní, s ktorými je všetko ešte jednoduchšie. Pri vlhčení tapiet je veľmi dôležitá vlhkosť v miestnosti. Isto nevetrajte a zbytočne nekúrte. Zvlhčovanie tapiet pôjde rýchlejšie s naozaj teplou vodou. V miestnosti, kde tapety strhávate, nezabudnite zabezpečiť elektrickej zásuvky.

Akonáhle sa vám podarí tapetu odstrániť, položte si ju vždy priamo pod stenu. Stane sa takým zachytávačom prebytočnej vody a vaša podlaha zostane vďaka tomu v bezpečí. Vy budete mať všetko rýchlo hotové a aj samotné upratovanie bude príjemnejšie.

Vyberte si nové tapety na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom