Rady, tipy, nápady

Ako správne vybrať kancelársku stoličku?

Výberu kancelárskej stoličky je potrebné venovať veľkú pozornosť, pretože prácou pri počítači strávi väčšina z nás aj viac ako 8 hodín denne. Kancelárska stolička musí byť oporou, aby ste predchádzali zdravotným problémom.

Usadení na kancelársku stoličku strávite denne aj viac ako 8 hodín, preto by ste jej výberu mali venovať náležitú pozornosť. Ideálnym typom sú tzv. ergonomické stoličky, ktoré umožňujú dynamické sedenie za podpory chrbta a tým predchádzajú bolestiam. Kvalitná kancelárska stolička by mala takisto disponovať možnosťami kompletného nastavenia podľa individuálnych potrieb.

Výška sedadla

Výška sedadla u kancelárskej stoličky by mala byť nastaviteľná tak, aby jeho poloha presne zodpovedala výške vašej postavy. Niektoré typy stoličiek ponúkajú i možnosť posunutia sedadla vpred a vzad, čo zaisťuje ešte lepšie možnosti individuálneho nastavenia.

Ako správne nastaviť výšku sedadla?

Aby ste svaly preťažovali čo najmenej, mala by byť výška sedadla upravená tak, aby sa chodidlá celou svojou plochou dotýkali zeme a v kolenách bol prirodzený uhol (cca 100 - 105 stupňov). Zadok by sa zároveň mal dotýkať opierky a medzi podkolennou jamkou a okrajom sedadla by mal byť priestor o veľkosti 5 - 10 cm.

Operadlo

Operadlo je veľmi dôležitou súčasťou kancelárskej stoličky, pretože poskytuje oporu chrbtici a chrbtovým svalom. U kvalitnej kancelárskej stoličky by mala existovať možnosť pohybu operadla vpred a vzad a malo by byť tiež výškovo nastaviteľné. Niektoré kancelárske stoličky sú vybavené opierkou hlavy, ktorú využijeme predovšetkým pri aktívnom sedení.

Tip pre zdravšie sedenie:

Sedenie nebude bohužiaľ pre zdravie vášho chrbta nikdy prospešné, avšak správnym nastavením kancelárskej stoličky môžete minimalizovať jeho negatívne dôsledky. Operadlo je vhodné nastaviť do aktívnej polohy, teda tak, aby bola možnosť pohybu vpred a vzad. Takéto aktívne sedenie je pre váš chrbát vhodnejšie ako pasívne sedenie v statickej polohe.

Opierky rúk

Opäť je dôležité vybrať takú kancelársku stoličku, ktorá umožňuje individuálne nastavenie opierok rúk, a to ako ich výšku, tak i sklon a vzdialenosť od tela. Podrúčky poskytujú podporu ako svalom v predlaktí, tak i svalom ramien a šije.

Ako nastavit opierky rúk?

Ideálne nastavené opierky rúk by sa mali zľahka dotýkať lakťov, keď poloha paže zviera uhol 90 stupňov. Opierky rúk by nemali byť umiestnené vyššie a nemali by vás do lakťov príliš tlačiť, pretože potom by spôsobovali neprirodzenú polohu paží pri písaní na klávesnici.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom