Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Ako a čím vybaviť študentskú izbu?

S vekom sa menia potreby dieťaťa. Povinnou školskou dochádzkou a samotným dospievaním tak nastáva éra študentských izieb. Poradíme vám, aké vybavenie by v študentskej izbe rozhodne nemalo chýbať.

Pohodlie, súkromie, ale aj kvalitný priestor pre spánok a štúdium sú základnými parametrami každej študentskej izby. Je dôležité všetky tieto zóny skĺbiť dohromady tak, aby bola miestnosť miestom, v ktorom sa nebude problém koncentrovať na učenie, ale aj odpočinok. Vybavte ju všetkým, čo budete potrebovať.

Základom je kvalitný spánok

Či už máte doma malého žiaka či väčšieho študenta, kvalitný spánok je pre každého z nich nesmierne dôležitý. Správna posteľ by mala byť pohodlná. To znamená zaobstarať kvalitný matrac aj rošt, vďaka ktorému bude zaručené dostatočné odvetrávanie.

Veľkosť postele

Aj keď deti milujú poschodové postele a spoločné spanie, adolescenti už väčšinou ocenia vlastné lôžko. Väčšinou udávaná optimálna dĺžka postele je výška užívateľa +20 až 25cm. Vzhľadom k rastovému špurtu, ktorým sa školské deti a mladiství vyznačujú, odporúčame túto informáciu ignorovať a zaobstarať posteľ dlhšiu, najlepšie 200 až 220 cm vysokú.

Šírka lôžka se pohybuje medzi 90 až 120cm a závisí na vašich priestorových možnostiach. Pre študentské izby je veľmi obľúbená zlatá stredná cesta čiže šírka 100 až 110 cm.

Pracovný stôl a stoličky

Zóna pre učenie je nemenej dôležitá. Aby učenie šlo samo, to zariadiť nevieme. Výber správnej stoličky, aby si deti neničili chrbát, sa už zariadiť dá.

Stôl

  • Písací stôl, obzvlášť ak je na ňom monitor počítača, by nemal stáť priamo proti oknu. Veľká svetlá plocha nie je dobrá pre oči ani udržanie pozornosti. Rovnako tak nie je dobré sedieť chrbtom k nemu, kvôli prípadným odleskom na monitore.
  • Horná hrana počítača by mala byť umiestnená v úrovni očí. Pre optimálne sledovanie obrazovky je minimálna vzdialenosť stoličky od monitora 30 cm.
  • Optimálna výška stola sa pohybuje medzi 60 a 80 cm a je závislá na výške užívateľa. Ideálnym riešením je stôl s nastaviteľnou výškou, ktorý budete môcť prispôsobiť rastu dieťaťa a stále bude ergonomicky presným prvkom v študentskej izbe.
  • Stôl by mal poskytovať zároveň aj dostatočnú písací plochu na úlohy i učenie. Počítačové stoly elegantne schovajú klávesnicu, disponujú aj vyvýšenou policou pre monitor. Vďaka tomu bude mať školák na stole stále dosť miesta.
  • Je výhodné mať tiež stôl s regulovateľným sklonom. Myslite aj na dostatok úložných priestorov v podobe stola so zásuvkami alebo skrinkami. Riešením môže byť aj samostatný zásuvkový kontajner na kolieskach, ktorý môžete umiestniť podľa potreby pod stôl alebo k nemu.

Vyberte si písací stôl do študentskej izby na Biane:

Stoličky

  • Stolička je najvhodnejšia otáčacia, s nastaviteľnou výškou, podperami, opierkou hlavy i hojdacím mechanizmom. Všetky tieto aktívne prvky slúžia na to, aby nezaťažovali chrbát a stimulovali chrbtové svaly.
  • Sedadlo by malo byť tvrdšie, aby sa na ňom pohodlne sedelo aj dlhšie časové úseky.
  • Ďalšia dôležitejšia hodnota pri nastavovaní stoličky je pravý uhol. Ten by mal byť pri optimálnom sedu medzi chodidlami a holenami, medzi lýtkami a stehnami, ale aj v oblasti stehna-chrbát a predlaktie-paže (pri položení rúk na stôl).

Vyberte si stoličku do študentskej izby na Biane:

Úložné priestory

Úložné priestory v študentských izbách môžete vyriešiť niekoľkými spôsobmi. Častým riešením je jedna centrálna šatníková skriňa, kam umiestnite väčšinu oblečenia. Ideálne v kombinácii s vešiakom aj policami. Ďalšími skrinkami sú šuplíková komody, knižnice alebo nočné stolíky. Do študentských izieb sú častým doplnkom aj vešiaky na kolieskach, tzv. štendre. Tie stoja pár desiatok eur a zložené ich máte za chvíľu. Myslite tiež na praktickosť a veľkosť izby. V tom vám pomôžu univerzálne skrinky a nábytok na kolieskach, ktorý zabezpečí jednoduchú manipuláciu po izbe.

Študentské zostavy

Zaobstarať si môžete už kompletnú študentskú zostavu. Väčšina výrobcov myslí ako na kvalitný spánok, tak i úložný priestor a pracovnú plochu. Vyberať môžete z dievčenských i chlapčenských verzií, odporúčame ale aj univerzálne a nadčasové motívy, ktoré vydržia po celé dospievanie a trebárs ešte dlhšie. Výhodou je, že nemusíte nad jednotlivými kusmi nábytku premýšľať, máte ich všetky pohromade, často ich môžete aj upevniť k sebe. Ak však chcete využiť vlastné nápady a invenciu, kupujte jednotlivé kusy podľa vášho vkusu.

Doplnky

Správne zvolené doplnky dotvárajú celkovú atmosféru izby. Miesto môžete doplniť kúpou najrôznejších sedacích vakov alebo malých taburetov, ktoré v študentských izbách určite nájdu uplatnenie. Farebné ladenie podčiarknu vhodné závesy, obliečky alebo kusové koberce. Vyberajte aj štýlové lampičky na učenie, závesné tabule alebo farebné vankúšiky.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom