Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Aké police, regály či knižnice vybrať do pracovne či kancelárie

Ukladanie materiálov tak, aby všetko bolo prehľadné, nie je v kancelárii či domácej pracovni jednoduché. Riešením je šikovne zvolená zostava regálov, políc a knižníc. Ale aké vybrať?

Ako vôbec rozumným spôsobom definovať rozdiely medzi policou, regálom a knižnicou? Pomerne zjednodušene možno povedať, že regál je postavený na podlahe a súčasťou konštrukcie je aj zadná stena. Polici spravidla zadná strana chýba a je najčastejšie riešená ako závesný nábytok na stenu. Knižnica je zo zadnej strany uzatvorená a v prednej časti býva väčšinou opatrená presklenými dvierkami, alebo posuvnými čírymi či dymovými sklami.

Na čo sa pri výbere zamerať

Rozhodne budete dbať na to, aby sa materiály do úložného priestoru, ktorý police poskytujú, spoľahlivo zmestili a prípadne zostal priestor na doplňovanie. Musíte počítať aj s dostatočnou nosnosťou poličiek a nosných prvkov (úchytov priečok). Aj papierové dokumenty pri dôkladnom zaplnení môžu hlbšie police poriadne zaťažiť. Police sú najčastejšie zhotovené z drevotriesky s dyhovaným povrchom. Prípadne je často vidieť tiež masív. To predovšetkým v momentoch, kedy je vyžadovaný reprezentatívny vzhľad a veľká nosnosť.

Vyberte si police do pracovne na Biane:

U regálu počítajte s veľkým zaťažením

Regály sú riešené ako úložné priestory na rôzny materiál. Okrem preglejky a masívu sa pre ich konštrukciu aj pre zhotovenie priečok často používajú kovové profily, vyznačujúce sa veľkou pevnosťou a nosnosťou. Kovové regály s kvalitnou povrchovou úpravou sa hodia aj do kancelárie alebo do pracovne a s ohľadom na použitý materiál sú cenovo dostupné a pritom vynikajú trvanlivosťou aj mechanickou odolnosťou.

Vyberte si regál do pracovne na Biane:

Knižnica má aj estetickú funkciu

U knižníc je často pri výbere na prvom mieste masív s výraznou kresbou dreva. Moderné trendy ale priniesli aj knižnice z lamina a do mnohých, moderne riešených interiérov, sa práve taký kancelársky nábytok výborne hodí, nehľadiac k zaujímavým cenám a veľkej variabilite. Knižnica z lamina býva často riešená nezvyklým spôsobom. Niektoré modely vybočujú z klasickej pravouhlej štruktúry bežných kancelárskych skríň a políc. Atypické riešenie je vhodné predovšetkým v prípade, keď je štýlovo zladené so sedacou súpravou a stolom v miestnosti. Vzhľad knižnice spolu s jej obsahom vypovedá o charaktere miestnosti a výrazne sa podieľa na navodení celkovej atmosféry. Luxusnejšie knižnice sa hodia predovšetkým do kancelárií, kde prebiehajú dôležité rokovania.

Police, regály a knižnice patria do základnej výbavy každej správnej kancelárie či pracovne, tak ich výber nepodceňujte. Kvalitné modely skvelo vyzerajú, dlho vydržia a zároveň v praxi skutočne slúžia tomu, aby ste v kancelárii mali poriadok.

Vyberte si knižnicu do pracovne na Biane: