Aby mala vaša knižnica poriadok

Diléma všetkých knihomoľov - kam so všetkými tými knihami? Do knižnice. Ale ako? Zdanlivo malý problém, ale výsledok budete mať stále na očiach. Aká je teda najvhodnejšia stratégia pri organizovaní knižnice?

Fultext

Či už ste zberatelia vzácnych prvotiskov či len milovníci beletrie, vaše knihy si zaslúžia vašu starostlivosť. Čas od času by ste si mali dať tú prácu a celú knižnicu vysťahovať. Police vytrieť vlhkou handrou a nechať dôkladne vyschnúť. Potom knihu po knihe zbaviť prachu, ktorý na nich postupom času nasadá, či už máme knižnicu otvorenú alebo zatvorenú, a knihy naspäť vyrovnať. Ale ako? Zdanlivo malý problém, ale výsledok budete mať stále na očiach.Aká je teda najvhodnejšia stratégia pri organizovaní knižnice

Veľká knižnica v obývacej izbe od studio29

Organizujte

Bez ohľadu na vaše preferencie, knihy, ktoré ste sa rozhodli ponechať vo vašej domácnosti, by pre vás mali mať osobitný význam. Najprv teda preberte knihy a vyraďte tie, ktoré k vám tak nejako nepatria, a až potom sa pustite do organizácie knižnice (ak ešte žiadnu nemáte, vyberať môžete napríklad u JENA Nábytok ).

Ako v kníhkupectve 
Triedenie literatúry najprv podľa žánru a potom abecedne podľa autorov funguje veľmi dobre najmä u väčších knižných fondov, na ktoré by iné metódy organizovania nestačili. Takže ak máte naozaj veľa kníh a chcete sa v nich vyznať, je pre vás tento spôsob organizácie kníh ten pravý.

Podľa témy 
Tento spôsob triedenia osloví predovšetkým tvorivé typy. Ak to chcete vyskúšať, vyberte širokú tému, napríklad voda. Všetky knihy súvisiace s touto témou zoskupte spoločne do jednej police - z kuchárok stredomorskú kuchyňu a rybie špeciality, z beletrie Starca a more či Vodníka a z literatúry faktu trebárs publikáciu o moriach. Pokiaľ pôjde o vodu, budete vždy vedieť, kam siahnuť.

Podľa farieb 
Ak sa najlepšie učíte vizuálne, môžete byť prekvapení, aké ľahké je nájsť určitú knihu podľa farby chrbta. Síce budete musieť venovať hodinu času (alebo viac v závislosti na tom, koľko kníh máte) na prvotné roztriedenie, ale výsledok stojí za to. Aby ste to mali jednoduchšie, obmedzte farby len na tie základné, ktoré môžete podľa odtieňa vystupňovať. Knihy, ktoré vám do farebného spektra nepasujú, môžete potom jednoducho presunúť do knižnice v inej miestnosti.

Knižnica v spálni knihomoľa od Ambience design

Čo s nadmernými knihami?

Ak máte veľkú zbierku nadmerných kníh napríklad o umení a dizajnu, ktoré sa vám do knižnice nezmestia, položte ich naplocho. Nielenže ich budete mať po ruke vo svojej knižnici, ale tiež tým znížite ich opotrebenie na chrbtoch. Len ích nezabudnite vyskladať vo vzostupnom poradí s najmenšími výtlačkami na vrchole a najväčšími naspodku. Aby boli všetky knihy ľahko prístupné, nerobte stohy príliš vysoké.
zdroj

Najobľúbenejšie kúsky vystavte

Jedným z dôvodov, prečo je oveľa zábavnejšie prechádzať sa v dobrom kníhkupectve a kochať sa vystavenými knihami, je vizuálna podoba knižnice. Ak chcete zvýšiť atraktivitu tej vašej domácej, pokúste sa nájsť niekoľko miest, kde si môžete najobľúbenejšie či najkrajšie knihy vystaviť prednou stranou smerom von.

Použite zarážky

Ak máte len malú zbierku obľúbených kníh, nemusíte kvôli nim zhotovovať knižnicu. Stačí iba malá polica so zarážkami, vďaka ktorým vám knihy nikam neutečú. Napríklad aj v kuchyni tak môžete mať sezónny výber kuchárok na dosah ruky, ktorý zakotvíte medzi dve štýlové zarážky.

Nechajte si miesto naviac

V ideálnom prípade by každá knižnica v dome mala mať ešte malý priestor pre ďalšie prírastky. Len pre prípad, pretože nikdy neviete, na aký skvost v kníhkupectve či antikvariáte narazíte.

Záhradná knižnica od ov architekti

Zvláštna starostlivosť o vzácnych jedincov

Ak ste vášniví zberatelia prvých vydaní alebo starožitných výtlačkov, je dôležité o knihy sa starať. Aby zostali vaše najcennejšie knihy v dobrom stave, uistite sa, že:
- je nevystavujete priamemu slnku, ktoré môže vyšisovať chrbty, ale aj jednotlivé listy kníh 
- sú uložené v knižnici tak, aby mali dostatok priestoru a neboli na seba príliš tesne nalepené 
- je nikto nebude otvárať viac, než chrbát knihy sám dovolí

879,00 € Masiv24 - 1920s SPECIAL Regál 70x48 cm, mango a kov

  • Doprava zadarmo

368,00 € Regál Emily

  • Doprava zadarmo