Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

7 tipov pre pokojné a harmonické bývanie

Vrátiť sa po náročnom dni do útočiska, kde vás obklopí pokoj a pohoda, je snom nejedného z nás. Ako docieliť príjemnej atmosféry aj vo svojom domove si prečítajte v niekoľkých nasledujúcich tipoch.

https://www.pinterest.es/pin/517491813426546710/

Doma trávime dosť veľkú časť života, preto je samozrejmé, že sa tam chceme cítiť dobre. Máme pre vás niekoľko tipov, ako urobiť z domu či bytu domov, ktorý je útulný a žiari príjemnou energiou. Presne taký domov, do ktorého sa bude tešiť na zaslúžený odpočinok.

1) Upratovanie neodkladajte

Väčšina z nás si vie predstaviť zábavnejšiu činnosť než upratovanie. A preto po sebe upratujte hneď, kým sa neporiadok nedostane do takej fázy, kedy je treba vyhradiť si na jeho odstránenie hodiny. Podľa zásad feng shui nikdy neporiadkom neblokujte vchod domu. Dvere by mali ísť naplno otvoriť - vďaka tomu umožníte energii voľne plynúť dovnútra.

2) Pošlite nepotrebné veci ďalej

Je vám ľúto vyhodiť vázu, ktorú ste kedysi dostali a ktorá slúži iba ako ďalšia plocha na usadzovanie prachu? Určite nájdete niekoľko adeptov, ktorí sú zrelí na to, aby išli o dom ďalej. Veľa predmetov je spojených so spomienkami, ktoré nemusia byť vždy príjemné. Nemajte preto doma skladisko. Vyčistite priestor a nechajte len to, čo používate a čo vám robí radosť.

3) Majte čisté okná

Okná k nám púšťajú svetlo, vďaka ktorému sa cítime lepšie. Preto by všetky okná mali byť čisté a bez šmúh, aby svetlo mohlo do miestnosti a nemuselo bojovať s vrstvou prachu. Ak máte okná situované na južnej strane, využite ich na pestovanie všemožných rastlín - od kaktusov cez bylinky, ktoré využite pri varení, až po orchidey.

4) Zvoľte vhodné osvetlenie

Svetlá v interiéri neplnia len praktickú funkciu. Zvolená farba svetla dokáže tiež veľmi ovplyvniť našu náladu. Kým studené svetlo nás povzbudí k produktivite, teplejšie farby navodzujú príjemnú relaxačnú atmosféru. Ideálne sú LED žiarovky s možnosťou regulácie svetelného toku - vďaka nim si môžete teplotu svetla upraviť podľa momentálnej nálady. Neobmedzujte sa ale len na luster, interiéru dodajte na útulnosti napríklad svetelnou reťazou, či lampiónmi. Relaxačne pôsobia i zapálené sviečky.

5) Obklopte sa príjemnými materiálmi

Mäkké a hrejivé materiály navodzujú dokonalý pocit útulnosti. Svet okolo seba vnímame nielen očami, ale aj hmatom. Prehoďte si pletenú deku či prehoz na gauč, ktorá bude plniť nielen dekoratívnu, ale aj praktickú funkciu. Zavŕtajte sa do nej so šálkou horúceho kakaa a knihou a už nebudete chcieť nikde inde. Dlážku doplňte kusovým kobercom s dlhým vlasom, ktorý je príjemný pre vaše chodidlá.

6) Majte prevoňaný domov

Okrem zraku a hmatu zapojte aj ďalší zo zmyslov - čuch. Čuchové vnemy si veľmi dobre vieme spojiť s príjemnými, ale aj nepríjemnými zážitkami. Vhodným výberom vône do domácnosti urobíte z pobytu doma určite príjemný zážitok. Len majte na pamäti, aby so vône jednotlivých miestností nebili, ideálne je voliť len jednu vôňu do celého bytu.

7) Tip na záver

Chcete si pripadať ako na pláži? V lete aj v zime sa môžete zavesiť do vlastnej hojdacej siete priamo u seba doma. Vyberať môžete nielen z hamakov, ale aj zo závesných hojdacích kresiel, ktoré sú zároveň skvelým dizajnovým doplnkom.