Rady, tipy, nápady

7 tipov, ako zariadiť izbičku pre bábätko

Máte bábätko na ceste? Gratulujeme! Teraz vás určite čaká zariaďovanie izbičky, preto sme pre vás pripravili 7 tipov, ako takú izbičku pre bábätko zariadiť prakticky i štýlovo.

http://www.palmyralibrary.org/mothercare-nursery-furniture/

1. Neutrálne farby a žltá

Možno ste už premýšľali, v akých farbách izbičku zariadite. Ideálne sú biela, sivá či bežová, ktoré môžete doplniť teplým žltým odtieňom. Tieto kombinácie sú nadčasové a zároveň rodovo neutrálne, takže sa hodia ako pre dievčatko, tak pre chlapčeka. Môžete tak začať s výmaľbou či tapetovaním ešte predtým, než sa dozviete pohlavie bábätka. Ak by navyše do izbičky v budúcnosti malo pribudnúť ďalšie dieťatko, nemusíte kvôli nemu nutne meniť vybavenie.

2. Postieľka

Až budete vyberať detskú postieľku, rozmyslite si, či chcete investovať skôr do dlhodobejšieho riešenia, alebo vám nevadí vybavenie obmieňať podľa toho, ako dieťa rastie. Z praktického hľadiska je ideálne zaobstarať postieľku s nastaviteľnou výškou roštu a vyberateľnými priečkami či celými bočnicami. Vďaka tomu v nej vaše dieťatko bude môcť spať pokojne ešte v predškolskom veku a väčšiu posteľ budete môcť riešiť až s nástupom do školy.

3. Prebaľovací pult

Aj v prípade prebaľovacieho pultu sa oplatí myslieť na budúcnosť. V zásade máte dve možnosti: buď si môžete zaobstarať špeciálny prebaľovací pult s praktickými zásuvkami a policami, alebo kúpite len univerzálnu komodu, na ktorú umiestnite prebaľovaciu podložku. Tú potom len dáte nabok a komodu namiesto ukladania plienok a detských olejčekov využijete ako úložný priestor na hračky či oblečenie.

4. Pohodlné kreslo

To, že sa rozhodnete mať už od začiatku pre bábätko samostatnú izbičku, neznamená, že v nej nebudete tráviť veľa času. Myslite preto pri jej zariaďovaní aj na seba a urobte si pohodlie. Vyberte si nejaké naozaj komfortné, mäkké kreslo s vysokým operadlom, v ktorom budete môcť bábätko pohodlne kŕmiť aj uspávať. Ideálne sú známe ušiaky, z ktorých vás nebude ani veľmi bolieť za krkom, keď si náhodou pri čítaní rozprávky tiež trošku zdriemnete ...

5. Vstavané skrine

Skôr alebo neskôr bude v izbičke treba dostatok úložných priestorov pre všetky tie obliečky, hračky a ďalšie vybavenie. Preto je vhodné ešte pred narodením bábätka do izby inštalovať vstavané skrine s posuvným otváraním. Šetria priestor a aj keď ich spočiatku nemusíte využiť úplne (aj keď zavinovačky zaberú miesta dost ...), ako dieťa porastie a počet jeho hračiek i oblečenia sa bude zvyšovať, budete za ne čím ďalej tým vďačnejší. Riešením samozrejme môžu byť aj klasické šatníkové skrine, tie ale vyberajte s rozvahou - mali by byť úplne stabilné, bez ostrých hrán a nemali by príliš zasahovať do priestorov.

6. Police

Rôzne nástenné poličky a háčiky sú zase ďalším úložným priestorom navyše, zároveň ale plnia aj dekoračnú funkciu. Kúpte do izbičky úzke poličky a vystavte na ne detské knižky, ktoré mienite svojmu dieťatku pred spaním čítať. Na háčiky môžete zavesiť ramienka s pripraveným oblečením alebo napríklad malé látkové či háčkované košíky na drobnosti, ktoré je dobré mať po ruke. Takéto maličkosti stoja pár korún, ale vo výsledku sú nedoceniteľné.

7. Hravé dekorácie

Nezabudnite izbičku pre bábätko aj náležite vyzdobiť. Celý priestor neuveriteľne zútulnia plagáty a obrázky so snovými detskými motívmi, predovšetkým zvieratkami. Aspoň jeden krásny obraz zaveste priamo nad postieľku, bude to pre vaše dieťatko taký stály spoločník, s ktorým bude zaspávať aj vstávať ešte v škôlke. Skvelé sú tiež vlajočkové girlandy či drevené písmenká, ktoré môžete postaviť na poličku či parapet alebo zavesiť na stenu. To všetko sú dekorácie, ktoré nie sú vyložene bábätkovské, naopak sa vďaka nim bude vaše dieťa cítiť príjemne aj v neskoršom veku.