Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

7 návykov, vďaka ktorým budete doma šťastnejší

Pestujte si svoje domáce šťastie. Stačí pozmeniť 7 drobných vecí, ktoré budú mať väčší vplyv na váš život, než by ste vôbec čakali. A pritom sa jedná o drobnosti. Kde začať?

https://www.google.cz/search?safe=active&sa=G&hl=cs&tbs=simg:CAESxgIJP9DyvlDwak4augILEKjU2AQaBggVCAMICgwLELCMpwgaYgpgCAMSKIEBjA2DEoQS4gLNCs4F4QKUFd8KnijbIvYnkyjYIpQ21SraJ4Q-2SIaMF0e5iYnBKtIBgPCX7Bwbi3JK_1ejvUJSJnsbe8KoTRTvTKQm_1EHoXXMr2vERCbvLlSAEDAsQjq7-

Naše domovy nás ovplyvňujú viac ako by ste si možno mysleli. Prostredie nášho interiéru totiž výrazne pôsobí na našu náladu, produktivitu aj celkový životný štýl. Vždy ide predovšetkým o to, aby ste sa doma cítili dobre, bezpečne a pohodlne. Nezáleží potom ani tak na tom, či ste perfekcionista, ktorý musí mať perfektne upratané, alebo bývate skôr flegmatik. Vďaka nasledujúcim 7 návykom, ktoré si stačí osvojiť, môže svoj život o piaď zlepšiť úplne každý. Cesta k domácemu šťastiu je otvorená.

1. Každé ráno usteľte posteľ

Určite viete, ako je nepríjemné vracať sa do neupretaného bytu, ktorý vám pripomína, že je potrebné ešte niečo urobiť. Snažte sa preto každé ráno dodržať jednu úlohu - pred odchodom si pekne usteľte posteľ. Vyklepať a našuchoriť vankúše a periny vám zaberie najviac tri minúty a stojí to za to. Nielenže bude vaša spálňa hneď vyzerať uprataná, ale zároveň budete do práce či školy odchádzať s tým, že už ste dnes jednu úlohu dokončili. To vás hneď nakopne k ďalším výkonom.

2. Vracajte veci na svoje miesto

Vracať veci na svoje miesto môže byť pekne ťažká výzva. Lenivosť a pohodlnosť je zaužívaný nešvár a väčšina z nás jednoducho často volí radšej tú najjednoduchšiu cestu. A tak sa kľúče objavia miesto na vešiačiku na parapete, sveter zostane pohodený na kuchynskej stoličke a u toalety visí prázdna rolka od toaletného papiera. Je to tak v prvej chvíli pohodlnejšie, ale potom je o to otravnejšie upratovať veci tam, kam patria. Stanovte si preto jednoduché pravidlo, vďaka ktorému bude pravidelné upratovanie o dosť rýchlejšie a každý kútik v byte bude stále pripravený k svojmu účelu - každú vec vráťte na miesto hneď po použití!

3. Obklopte sa spomienkami

Nebudete sa nikdy cítiť doma, kým nebudete mať okolo seba kus svojich spomienok. Zaveste na stenu rámčeky so svojimi obľúbenými fotografiami, vystavte si suveníry z ciest a na chladničku pripnite obrázky od detí. Potom budete mať skutočne zabývané.

4. Skúste si upratovanie užiť

Skoro nikoho upratovanie a starostlivosť o domácnosť nebaví, väčšina z nás to berie len ako nutnosť. Keď sa ale pokúsite túto povinnosť vnímať inak a pozitívne, nebude to pre vás taká otrava. Pustite si k tomu obľúbenú hudbu nezvyčajne hlasno, spievajte si, pokojne si trochu zatancujte ... a potom už umývanie riadu, žehlenie ani vytieranie nebude toľko odkladať.

5. Robte láskavosti a nič za to nechcite

Urobiť občas niečo pre druhých a nič za to nechcieť a neočakávať ani slovko "ďakujem", to je oslobodzujúci a príjemný pocit. Čo tak raz vyvenčiť partnerovho psa, umyť riad po spolubývajúcej alebo vyniesť kôš, aj keď je to na zozname povinností niekoho iného? Dobré skutky a udržiavanie príjemných vzťahov sú kľúčom ku šťastiu. Ale len kým za to nič nechcete a v počte láskavostí s nikým nesúťažíte.

6. Utrácajte za ostatných

Keď nakupujete vybavenie do domácnosti, nemyslite len na seba, ale aj na to, ako danú vec využijete pre svoje návštevy. Šetríte na nový záhradný gril? Hneď naplánujte bezchybnú grilovačku s priateľmi! Už dlho pokukujete po kuchynskom robotovi? Už si hľadajte recept na vynikajúci koláč, ktorý vďaka nemu rodine upečiete. Môžete si byť istí, že keď o nákupoch začnete premýšľať takto, nebude vám peňazí ľúto.

7. Sedávajte na neobvyklých miestach

Vytvorte si doma rôzne kútiky, príjemné na oko aj na posedenie. Vytvára to pocit určitej intimity a zároveň predstavujú zmenu prostredia. Čítať si v pohodlnom kresle na verande miesto v posteli, vypiť si svoju šálku horúcej kávy na kuchynskom parapete miesto pri stole alebo si listovať časopisom na schodoch ... To sú presne tie chvíle, ktoré si človek skutočne vychutnáva plnými dúškami.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom