Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

5 tipov pre váš čítací kútik

Ten pocit, kedy si môžete niekde v pohodlí a kľude otvoriť zaujímavú knihu, je na nezaplatenie. Vytvorte aj u vás doma čítací kútik, v ktorom si budete užívať jeden napínavý príbeh za druhým. Tu máte tipy, ako na to!

Milujete čítanie? Čítací kútik by vám mal ponúknuť dostatok pokoja na to, aby ste si užili každú kapitolu. Pokiaľ ho u vás doma zatiaľ nemáte, je najvyšší čas inšpirovať sa a niečo s tým urobiť. Nebudete potrebovať veľa miesta ani peňazí.

1. Vyberte vhodné miesto

Založenie čítacieho kútika začína pri hľadaní vhodného miesta. Malo by ponúkať ticho a dostatok svetla. Pocit bezpečia a pokoja je na prvom mieste. Neraz sa na čítací kútik premení roh manželskej spálne. Výhodou je možnosť situovať vaše čítacie stanovisko k oknu. Takýto výhľad do prírody vytvorí pre čítanie ideálne podmienky. Zaujímavým trendom je tiež využívanie širokých okenných parapetov ako miest na sedenie. Nemenej atraktívnym tipom je využitie podkrovných priestorov, ktoré by inak zostali nevyužité.

2. Pohodlné sedenie

Nie ste v škole, aby ste sa pri čítaní vrteli ako v lavici. Vybrané miesto musí ponúkať nadpriemerný komfort. Kúpte si sedací vak pre dospelých, alebo si kúpte hromadu vankúšov. Čítanie by malo byť možné ako v sede, tak v ľahu. Nikde vás nesmie nič tlačiť a vždy by ste mali mať možnosť zmeniť polohu tak, aby vám to bolo príjemné. A že vás čítanie zmohlo? Žiadny problém, kútik by mal byť vhodný aj pre popoludňajšiu siestu.

3. Správne osvetlenie

Ak nemáte možnosť mať kútik priamo pri okne, alebo sa často nechávate knihou uniesť aj do neskorých hodín, budete potrebovať kvalitné a silné osvetlenie. V opačnom prípade by ste si celkom zbytočne namáhali zrak a čítanie by vás akurát unavovalo. Lampičku na čítanie vyberajte s rozvahou. Svetlo by na stránky knihy malo dopadať zozadu, prípadne zo strany. Praktické sú lampičky, u ktorých môžete plynule regulovať hladinu osvetlenia.

4. Knihy pri ruke

Majiteľa elektronických čítačiek oveľa viac, než prítomnosť knižnice, poteší zásuvka na dosah. Avšak milovníci papiera by o možnosť siahnuť po knihe zo zbierky nemali byť ochudobnení. Bude vám stačiť malá polička, prípadne skrinka, kam umiestnite výber aktuálneho čítania. Mnoho ľudí pri čítaní preskakuje, prípadne sa vracia. Keď zostanú všetky knihy na jednom mieste, budete ich mať pri ruke.

Vyberte si vybavenie čítacieho kútika na Biane:

5. Odkladací stolík

Súhlasíte s tým, že ku skvelej detektívke patrí šálka kávy a niečo menšieho na zub? V tom prípade sa nezaobídete bez odkladacieho stolíka. Práve ten finálne doladí váš čítací kútik k dokonalosti. Náhradným riešením je posteľová tácka.

Čítací kútik, ktorý nebudete chcieť opustiť

Vyššie spomenuté tipy vám pomôžu vytvoriť čítací kútik, v ktorom sa dokážete perfektne ponoriť do deja knihy. Pravidelný čitateľ by mal mať doma miesto, kde bude mať na svoj koníček pokoj. Že ho nemáte? V tom prípade je najvyšší čas to zmeniť.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom