3 otázky, ktoré vám pomôžu vybrať dokonalú komodu

3 otázky, ktoré vám pomôžu vybrať dokonalú komodu

Magda Kolmanová

Zháňate komodu do obývacej izby? Akú ale vybrať, že? Je ich toľko, až z toho ide hlava okolo. Malé i veľké, lesklé i matné, minimalistické aj rustikálne. Ktorá bude ladiť do vášho interiéru?

Komody sú obľúbeným kusom nábytku už po stáročia a ich obľúbenosť rozhodne neklesá. Predtým sa dali nájsť predovšetkým v dome šľachty, dnes ich môže mať doma každý. Historické komody boli pôvodne veľmi obyčajné drevené škatule s dvierkami na pántoch, vo vnútri ktorých sa skrýval šuplík. Z tých sa vyvinuly v širšiu skriňu, ktorá bola bohato zdobená, nezriedka aj pozlátená. Dnes sa opäť vracajú k jednoduchosti, ozdobnosť ustupuje a hlavné slovo dostáva praktickosť.

1. Prečo vôbec komodu kupovať?

Komody sú veľmi variabilné kusy nábytku, do ktorých sa dá schovať veľa vecí. Okrem toho, že sú nesmierne praktické, tiež nenásilne podčiarknu ráz miestnosti. Potrebujete uložiť dokumenty, fotoalbumy alebo iné drobnosti? Na rozdiel od veľkých skríň sú ľahko prístupné a uložené veci máte hneď po ruke. Stačí siahnuť do jedného z mnohých šuplíkov, ktoré komoda ponúka. Kto by si chcel vystaviť fotky či získané trofeje, mal by určite voliť presklenú komodu, ktorá umožní mať všetko na očiach a zároveň ochráni vystavené veci pred prachom. Čo má zostať očiam návštevníka ukryté, to stačí uložiť do nepresklené časti.

2. Aký typ komody vybrať?

Preferujete jednotný štýl interiéru, alebo máte radi hravosť a chcete pritiahnuť pozornosť? Komoda sa dá zaobstarať ako súčasť nábytkovej zostavy, takže interiér bude pôsobiť jednotne. Ak chcete naopak miestnosť ozvláštniť dominantným prvkom, voľte výraznú, samostatne predávanú komodu. Na výber máte hneď z niekoľkých druhov komôd, od klasických šuplíkových, cez kombinované, až po komody presklené. Tie sa do obývacej izby hodia dokonalo.

Šuplíkové komody

Najčastejšie sa používajú do spálne, ale aj v obývačkách majú svoje miesto. Do šuplíkov sa zmestí veľa vecí, od fotoalbumov až po ovládače k televízii, a na hornú dosku môžete dať napríklad kvetinu, ktorá interiér osvieži. Počet šuplíkov nepodlieha žiadnym štandardom, je len na vás, či dáte prednosť komode s tromi veľkými zásuvkami, alebo si radšej zaobstaráte komodu s väčším počtom rôzne veľkých šuplíkov.

Vyberte si šuplíkovú komodu na Biane:

Kombinované a presklenené komody

Ako už názov vypovedá, kombinujú tieto komody ako šuplíky, tak aj skrinky s dvierkami či poličky. Je to druh komôd, ktorý v obývacích izbách nájdete najčastejšie, práve pre ich variabilné využitie. Menšie veci uložíte do šuplíkov, väčšie veci potom ľahko schováte do skriňovej časti. Presklenené komody vám navyše pomôžu veci nielen uložiť, ale tiež vystaviť. Chcete sa pochváliť trofejou či fotkou z neobvyklého miesta? Vďaka presklenenej komode to bude hračka, navyše sa vám na vaše poklady nebude prášiť.

Vyberte si presklenenú komodu na Biane:

Praktické vychytávky

Nezáleží, či kupujete komodu len so zásuvkami, alebo či má aj poličky či presklenené dvierka. Aby dobre slúžila, musí byť nielen kvalitne vyrobená, ale aj funkčná. Poďte sa pozrieť, aké vychytávky komoda môže ponúknuť.

  • Výškovo nastaviteľné nožičky: nemáte dokonalo rovnú podlahu a nábytok nechcete podkladať zloženým papierom? Výškovo nastaviteľné nôžky sú elegantným riešením tohto problému.
  • Tichý pojazd šuplíkov: abyste sa so šuplíkami nemuseli prať, oceníte komodu, ktorá má u zásuviek kvalitné pojazdy s tichým chodom.
  • Tlmený dojazd šuplíkov: aby sa so šuplíkami manipulovalo naozaj hladko a pri dovretí nebúchali.
  • Plnovýsuv: chcete mať perfektný prehľad aj o tom, čo je schované v zadnej časti šuplíka? Siahnite po komodách s plnovýsuvom.

3. Aký zvoliť materiál?

Komody sa líšia nielen tvarom a vzhľadom, kľúčovým parametrom výberu je tiež materiál, z ktorého sú spracované. Dáte prednosť klasike v podobe masívu, alebo siahnete po modernej komode z lamina? Možno nájsť kombinácie týchto materiálov aj s kovom či sklom. Aká sa hodí k vám domov?

Masív

Chcete si domov priniesť kus prírody? Pre milovníkov prírodného či rustikálneho štýlu sú komody z masívu ako stvorené. Drevo je veľmi kvalitný materiál, ktorý vydrží krásne po celé dlhé roky. Povrchová úprava dreva je potom možná buď lakovaním, alebo napustením prírodnými olejmi či voskami. Lakované komody sú jednoduché na údržbu, stačí ich jednoducho utrieť handričkou. Drevo ošetrené olejmi a voskami sa čas od času musí ošetriť znova. Kým však nanesiete novú vrstvu, odstráňte tú pôvodnú, aby sa netvorili na povrchu škvrny, k tomu slúži odstraňovač vosku na nábytok.

+ prírodný vzhľad, dlhá životnosť

- vyššia cena, zložitejšia údržba

Vyberte si komodu z masívu na Biane:

MDF a LTD dosky

Nábytok z drevovláknitých i drevotrieskových dosiek je lacnejším variantom, ktorý však ponúka širokú škálu dekorov i farieb. Nábytok z nich môže byť ako aj výrazný a farebný, tak i nenápadne minimalistický. Povrchová úprava je dostupná ako v matnom, tak aj v lesklom prevedení. Výber je len na vás. Pamätajte ale, že na lesklých skrinkách vynikne každá šmuha a budete ich musieť utierať častejšie. Údržba je veľmi jednoduchá, nábytok stačí utrieť vlhkou handričkou.

  • LTD sú laminované drevotrieskové dosky. Spodné i horné plochy sú zalaminované - je na nich nanesená vrstva melamínovej živice a dekoračného papiera a to všetko je zalisované. Vďaka tejto úprave sú farby stále a nevyblednú. Hrany môžu byť polepené buď ABS páskou, alebo papierovou nažehľovacou páskou. Lepšou voľbou sú plastové ABS hrany, ktoré sú odolnejšie voči oderu i vlhkosti. Aby nábytok vydržal, odporúča sa šírka stien aspoň 18 mm. Predovšetkým poličky by nemali byť slabšie, pretože by sa prehýbali.

+ nízka cena, veľká škála farieb a dekorov, ľahká údržba

- kratšiu životnosť, vyššiu hmotnosť

Vyberte si komodu z LTD na Biane:

  • MDF čiže drevovláknité dosky majú veľmi jemnú homogénnu štruktúru a na rozdiel od LTD dosiek sa nespájajú lepidlom. Povrchová úprava je možná ako lakovaním, tak polepením dyhou, PVC fóliou aj laminátom. Tieto povrchové úpravy sú mnohokrát na nerozoznanie od drevených povrchov. Ponúkajú ale aj širokú škálu ostatných farieb i motívov. MDF dosky je možné taktiež profilovať a vytvoriť tak ozdobný povrch.

+ nižšia cena, dokonalá imitácia dreva, široká ponuka dekorov i farieb

- kratšia životnosť, vyššia hmotnosť

Vyberte si komodu z MDF na Biane: