Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

3 kroky k výberu najvhodnejšieho písacieho stola pre deti

Skôr alebo neskôr budete do izbičky kupovať detský písací stôl. Aby ste mohli vybrať ten správny, zdravotne nezávadný a kvalitný, pripravili sme pre odpovede na najpálčivejšie otázky.

Aký by mal byť správny písací stôl veľký? Je vhodné, aby jednu pracovnú plochu zdieľali 2 súrodenci? Aký zvoliť materiál? To sú len niektoré z otázok, ktoré by vás mohli pri výbere pracovného stola zaujímať. My vám na ne odpovieme.

1. Aké majú byť správne rozmery písacieho stola?

Výška stola

Výška stola patrí medzi základné parametre pri nákupe pracovného stola. V prvom rade je potrebné zabezpečiť, aby sa dieťa pri učení nehrbilo. Správne držanie tela pri sedení zaistia nielen optimálne rozmery stola, ale aj stoličky. Celé pracovné miesto je potrebné nastaviť tak, aby dieťa dosiahlo celou plochou chodidiel na zem. Uhol medzi kolenami a stehnami by mal zvierať pravý uhol. A v lakťoch položených paží na stole by malo byť tiež 90 stupňov. Aby stôl stále držal krok s rastom vášho potomstva, môžete zaobstarať pracovný kút s nastaviteľnou výškou.

Veľkosť dosky

Pracovná plocha by mala byť dostatočne veľká, aby sa na ňu zmestili všetky učebnice, písacie a výtvarné potreby, ale zároveň nie príliš hlboká, aby aj na vzdialenejší kraj stola malý školák bez problémov dosiahol. Vzhľadom na to, že správne nastavenie študijného kútika je veľmi individuálne, nemali by sa oň súrodenci deliť a každý z nich by mal mať svoj.

2. Aký vybrať materiál?

Sklo a kov nie sú pre děti ani bezpečné, ani praktické materiály, preto budete zrejme v prípade pracovných stolov voliť mezi laminom a drevom.

   Lamino / Drevotrieska s povrchovou úpravou  Masivne drevo
 Cena Lacnejšie Drahšie
 Údržba Jednoduchá údržba, zložitejšia oprava Náročnejšia údržba, ľahšia oprava
 Vzhľad  Veľký výber farebných prevedení  Originalita každého kusu
Odolnosť Väčšia odolnosť voči poškodeniu

Náchylnosť k poškriabaniu.

Celkovo dlhšia životnosť

3. Aký zvoliť vzhľad a funkcie?

Aj keď vy budete zvažovať všetky praktické záležitosti, stôl by sa mal tiež páčiť jeho malému užívateľovi. Takže neváhajte a pri výbere načúvajte svojmu potomkovi. Poriadok na stole aj v ňom zaistí správna organizácia úložného priestoru. Zásuvky sú ideálne s kvalitnými kovovými pojazdmi. Poličky voľte tak, aby na ne vaše ratolesti dosiahli.

Rohový stôl

Rohové riešenie pracovného kúta je veľmi pekné a praktické. Výhodou je úspora obytnej plochy a dostatok miesta pre nohy. Na druhú stranu rohové stoly spravidla neponúkajú toľko úložného priestoru, zásuviek a poličiek, ako bežné obdĺžnikové pracovné dosky.

Vyberte si detský písací stôl na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom