Rady, tipy, nápady

5 typov kuchynského textilu, ktoré by vám v kuchyni nemali chýbať

Obrusy, utierky, prestieranie ... Kúpite ich za pár korún, ale s ich pomocou svoju kuchyňu doladíte do posledného detailu. A ak si oblečiete k tomu krásnu zásterku, potom vašej kuchyni žiadny muž neodolá.

Fultext

Tak ako až kabelka a topánky urobia z krásnych šiat super outfit, tak rovnakým spôsobom všetky tie drobné prestierania, utierky a chňapky urobia z kuchynských skriniek zabývanú kuchyňu. S nimi sa kuchyňa zútulní a stane sa skutočným srdcom domova. Hlavne ide ale samozrejme o ich praktickú funkciu. Aké typy kuchynského textilu by vám rozhodne chýbať nemali?

1. Obrusy

V kuchyni sú druhou najvýraznejšou plochou zdobenou textilom.

Veľké, krásne a celoplošné obrusy sa hodia do domácností, kde nie sú malé deti, alebo pre slávnostné príležitosti. Tam, kde je potrebné myslieť na praktickú stránku veci, výborne poslúžia tzv. stolné behúne, teda obrusy zaberajúce len stredovú časť stola.

Obrusy z umelých materiálov môžu byť veľmi krásne a zvyčajne majú aj najrôznejšie povrchové úpravy, ktoré by mali zabrániť vsakovaniu rozliatych nápojov a podobne, ale napríklad mastné, alebo inak výrazné škvrny z nich väčšinou odstrániť nejdú.

Obrusy z prírodných materiálov môžete prať aj na vyššie teploty a súčasne môžete využiť aj viac rôznych prostriedkov na odstránenie prípadných škvŕn.

Vyberte si obrus na Biane:

2. Prestieranie

Prestieranie by vždy malo farebne ladiť s obrusom, aj keď jeho vzor môže byť iný.

Musí tiež spĺňať podmienky jednoduchého prania. Tomu najlepšie zodpovedá prestieranie z čistej bavlny, ktoré môže byť aj podšité a spevnené netkanou textíliou. Takéto prestieranie môžete prať tak často, ako bude potrebné, bez toho, aby zmenilo tvar, alebo svoju farebnosť. Rovnako dobrou voľbou je aj prestieranie zo 100% bambusovej tkaniny.

Vyberte si prestieranie na Biane:

3. Utierky

Patria síce k najmenším kúskom kuchynského textilu, ale zvyčajne visia na viditeľných miestach, takže si ich všimne úplne každý. Preto ich využite k ďalšiemu doladeniu svojej kuchyne.

Utierky znesú aj výraznejšie farby, alebo divokejšie vzory, než zvyšok kuchynského textilu, ale aj tu je dôležité dodržať pravidlo opakovania jednej zo základných farieb.

Výhodný je tiež nákup dizajnovo zjednotených setov, obsahujúcich utierky, chňapky, zástery ...

Materiál

Utierky by mali byť nielen krásne, ale aj savé. Túto podmienku spĺňa najlepšie bavlna, prípadne bavlna v kombinácii s ľanom. Veľmi dobrú savosť má bavlna tkaná do tzv. vaflového vzoru alebo klasický kanafas.

Aby vám utierky vydržali, musia byť husto tkané. Tie, ktoré sú proti svetlu priehľadné nekupujte, ich savosť bude nízka a veľmi skoro sa rozpadnú. Riadiť sa môžete aj gramážou použitého materiálu, nemala by byť nižšia ako 120 g / m2.

Uvedené materiály vyhovujú aj potrebe častého prania. Biele, svetlé utierky môžete vyvárať, pestrofarebné perte maximálne na 60 ° C. Dôležitá je tiež možnosť žehlenia na vysoké teploty, ktoré utierky zbavuje všetkých choroboplodných zárodkov. To môže byť dôležité napríklad pri výrobe domácich džemov a sirupov.

Vyberte si utierky na Biane:

4. Zástery

Aj keď samozrejme slúžia predovšetkým k ochrane odevu pred ušpinením pri varení, odjakživa plnili aj svoju estetickú funkciu.

V súčasnosti nájdete na trhu zástery v klasickom, elegantnom aj romantickom štýle. Šijú sa tak v dámskom, ako v pánskom prevedení a často sa predávajú aj vo farebne zjednotených setoch spoločne s kuchynskými chňapkami a utierkami.

Ako milý a praktický darček poslúžia zástery s vtipnou potlačou.

Spoločným menovateľom všetkých záster by opäť mal byť ľahko prateľný materiál. Najlepšie vyhovie čistá bavlna, ktorá znesie vyššiu praciu i žehliacu teplotu.

Vyberte si zástery na Biane:

5. Chňapky

Vonkajšiu vrstvu chňapiek vždy tvorí čistá bavlna, vnútorná výplň potom najčastejšie 100% polyesterové duté vlákno. Zoženiete ale aj chňapky s výplňou zo žiaruvzdorného silikónu, opatrené protisklzovou vrstvou alebo ušité v predĺženej dĺžke, ktorá bráni dosahu horúcej pary na inak nechránené predlaktie. Všetky chňapky bývajú opatrené pútkom alebo magnetom pre ľahké zavesenie, najčastejšie sa ale stretnete s oboma možnosťami naraz.

Vyberte si chňapky Biane:

Objavte ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom